Valná hromada fotbalistů o důvěře odsouzeného šéfa hlasovat nemíní

  11:55aktualizováno  11:55
Tohle bude ještě pořádná ostuda. Na sobotní řádné valné hromadě jihočeského fotbalu se nebude projednávat vyslovení důvěry předsedovi Výkonného výboru Krajského fotbalového svazu Jihočeského kraje Milanu Haškovcovi.

Fotbalový funkcionář Milan Haškovec. | foto: archiv MF DNES

I přesto, že byl pravomocně odsouzený. I přesto, že ho o odstoupení ze všech funkcí ve fotbale Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu ihned po potrestání soudem požádal. Haškovec je stále i jeho členem.

Haškovec si hraje na oběť spiknutí a naznačuje, že se mu mstí někteří lidé, kteří ho chtějí z fotbalu vytlačit z jiných důvodů.

Pokud však v sobotu neskončí na pozici krajského předsedy, možná na něj dojde v červnu. V té době má celostátní valná hromada fotbalu projednávat a schválit i návrh, aby podobně pravomocně odsouzení za vědomě spáchané trestné činy nesměli ve fotbale na podobných pozicích pracovat.

"Jenže fotbal má nyní tolik jiných starostí, že na projednání tohoto bodu na celostátní valné hromadě nemusí vůbec dojít," míní tiskový mluvčí jihočeského krajského fotbalu Lubomír Skála.

V případě nedůvěry odstoupím

Haškovec prohlašuje, že by odstoupil v případě, že by mu nevyslovil důvěru výkonný výbor krajského fotbalu. Tedy skupina lidí, o kterou se opíral v době, kdy už jím způsobené škody vznikaly.

Památná je jeho snaha dostat při posledních volbách do vedení celostátního fotbalu na post předsedy ČMFS Haškova protikandidáta Vinše. Uspořádal v Táboře setkání členů výkonného výboru a dalších činovníků.

Pak byl překvapený výsledky voleb, ale záhy se otočil a pochvaloval si, jak že je vedení s Haškem na úrovni. Do celostátního výkonného výboru se dostal jako poslední zvolený kandidát.

Nyní v Jihočeském kraji zřejmě nemá opozici. Na poslední řádné valné volební hromadě byl zvolen veřejnou volbou všemi hlasy. Ale to ještě nepraskly jeho hříchy.

"Byla řada jednání a na nich nikdo nevystoupil s tím, že by se mělo hlasovat o důvěře pro Milana Haškovce," konstatoval tento týden tiskový mluvčí.

Haškovec opět volil taktiku srazů činovníků a tam jim vysvětloval svoje postoje. Prohlašuje, že jihočeský krajský fotbalový svaz funguje jako jeden z nejlepších. Argumentuje zajištěním prostředků na placení rozhodčích a delegátů.

Když ale z výkonného výboru krajského fotbalu nedávno odstoupil zároveň sekretář svazu Vladimír Eibl, nechtěl Haškovec situaci řešit. I když to stanovy určují a valná hromada byla na programu.

Na chybné jednání ho upozornila odvolací a revizní komise. "Vyzvali jsme výkonný výbor, aby udělal patřičné kroky," řekl předseda komise Tomáš Hajdušek.

Nakonec dostal nařízení dovolit člena výkonného výboru v kraji od celostátního vedení fotbalu. Jinak si Haškovec dál dělá, co ho napadne.

Haškovec prokázanou vinu neustále popírá

Soudy byly k předsedovi Výkonného výboru Krajského fotbalového svazu pro jižní Čechy Milanu Haškovcovi při udělení trestu za škody způsobené jeho bývalému zaměstnavateli hodně shovívavé.

Platí, že co se neprokáže bez jakýchkoliv pochybností, není ani potrestáno. Současný předseda VV KFS pak argumentuje tím, že škoda není vysoká.

Přitom jeho podobné skutky napadla i odvolací a revizní komise krajského fotbalu. I tam si nechával proplácet cestovní náhrady neoprávněně. Bylo to v době, kdy si byl bez pochyb jistý, že si to může dovolit. Nikdo kolem fotbalu ho nekontroloval.

Dnes kličkuje a brání se všude, kde se dá. Jakoukoliv odpovědnost však neustále odmítá. Milan Haškovec byl pravomocně odsouzený Krajským soudem v Českých Budějovicích dne 23. září loňského roku za to, že v minulých letech způsobil svému bývalému zaměstnavateli škodu 12 490 korun.

Dostal peněžitý trest 30 tisíc korun. Pokud by tehdy peníze nezaplatil v daném termínu, musel by na 60 dnů nastoupit náhradní trest odnětí svobody. Škodu, kterou způsobil, měl navíc bývalému zaměstnavateli uhradit.¨

Co se od té doby událo? Haškovec stále tvrdí, že je nevinný. Podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Na odvolání už neměl nárok a rozsudek už loni nabyl právní moci.

"Musel by předložit nové důkazy, aby Nejvyšší soud rozsudek krajského soudu změnil a vrátil případ na okresní soud," uvedl tehdy státní zástupce Jan Koptiš. Procento možnosti, že by se tak stalo, je hodně nízké. Je to právě tak jedno procento.

I když krajský soud zrušil rozsudek okresního soudu ohledně trestu, prakticky jeho verdikt potvrdil a vynesl stejný trest. Jen o 1 240 korun snížil škodu, kterou měl Haškovec způsobit.

Haškovec byl nakonec prokazatelně vinen ve čtyřech případech z osmnácti, ze kterých ho nařkl jeho bývalý zaměstnavatel. Nehledaly se třeba důkazy o tom, že byly paragony falšované, ale o tom, zda zaměstnavatel částky skutečně vyplatil.

Někteří svědci, kteří svědčili u soudu, svědčili vlastně proti sobě.
Majitelé a provozovatelé restaurací popisovali, jak dávali Haškovcovi čisté paragony a u toho například tvrdili, že to byla jen výjimka a jinak to nedělají. Vysvětlovali, že byl zástupcem dodavatele, a chtěli mu vyjít vstříc.

Kdyby to bylo naopak a někdo by řekl, že vydávání čistých paragonů bez čísla bylo běžné, vystavoval by se sám trestnímu stíhání. Čistý paragon samozřejmě restaurace vůbec vydávat nesmějí. Proto mohlo být tak málo důkazů o tom, jak Haškovec podváděl.

Soud také řešil, že si Haškovec pozval lidi od fotbalu a konzumaci pak nechal uhradit z reprefondu svého bývalého zaměstnavatele. Jeden svědek uvedl, že se jednalo o setkání rozhodčích. Naopak některé akce, které Haškovec dokladoval, se podle soudu neuskutečnily.

"Pouze obžalovaný ví, kolik akcí bylo jeho bývalému zaměstnavateli účtováno neoprávněně. To zůstává na jeho svědomí," končil zdůvodňování pravomocného rozsudku o vině Milana Haškovce předseda senátu krajského soudu Pavel Šilhavecký.

kandidát Vácha: Chci pomoci fotbalu

Mezi třemi kandidáty na člena Výkonného výboru Krajského fotbalového svazu Jihočeského kraje je i Karel Vácha starší, dlouholetý činovník hlubockého sportu.

Proč jste se rozhodl kandidovat do výkonného výboru?
Mám k fotbalu celoživotní vztah. Hrával jsem ho v krajském přeboru, než jsem se zranil. Pak jsem hrál nižší soutěže a také podnikovou ligu.

Myslíte si, že krajský fotbalový svaz v jižních Čechách funguje dobře?
Je tam spousta věcí ke zlepšení. Myslím si, že můžu pomoci svojí zkušeností. Nikdy jsem se nezpronevěřil fotbalové etice. Chtěl bych pomoci očistit jméno funkcionářů. Když se to vezme, kdekdo se bojí říct, že dělá do fotbalu. Hned v něm ostatní vidí podvodníka. Byl bych rád, kdyby pohled na funkcionáře byl jiný.

Máte ještě jiný důvod?
Financování sportu je mizerné už několik let. Nyní se rozhoduje o tom, jak se bude financovat. Proto jsem chtěl přispět. Abych mohl předkládat návrhy. Mám dobré vztahy se sportovními funkcionáři i některými politiky. A mohl bych ovlivnit jejich názory tím, že jim vysvětlím, jak sport funguje.

Je pravda, že areál vaší tělovýchovné jednoty, kde působíte řadu let, je moderní.
Máme umělý trávník i potřebné objekty a také rehabilitační zařízení. Myslím si, že mám co do sportu říct a můžu fotbalu pomoci.

Řekl byste konkrétně, co je v krajském fotbale špatně?

Vybavím si tu velkou kauzu u nás v souvislosti s utkáním s Bavorovicemi na podzim roku 2009. Může se stát, že se některý zápas nepovede rozhodčím nebo hráčům. I pořadatelsky. Vadí mi ale, že když k něčemu takovému dojde, všichni se to snaží ututlat, neřešit to. Nejsou nastavená pravidla. A tam by se mělo začít. Aby se objektivně posuzovalo, co se stalo. Když někdo selže jednou, stane se. Podruhé se to také může stát, ale potřetí už by měly být vyvozeny důsledky.

Nabízí se otázka, jestli chcete ve výkonném výboru pracovat právě kvůli té kauze.
Chci. Pokud tam můj hlas v případě zvolení bude něco platný, aby se například dala připravit preventivní opatření. Když už se něco stane, aby se to řešilo objektivně. Příjemně mě překvapilo, že do voleb mě navrhly i Bavorovice. Ten problém funkcionáře Bavorovic tolik neovlivnil. Ukazuje se, že to spíš byl zájem někoho jiného. Tím, že mě navrhly, ukázaly dobrou vůli v dalších vztazích.

Znáte protikandidáty?
Aloise Švarce z Hradiště neznám. Vím, že Vlastimil Šnajder byl rozhodčí a také je funkcionář. Nemám s ním ale tolik zkušeností.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Stane se Rallye Český Krumlov součástí evropského šampionátu?

Karel Trojan se Zdeňkem Jůrkou se Škodou Fabií R5 během Rallye Český Krumlov.

Povedený podnik. Tak mohou organizátoři zhodnotit 47. ročník Rallye Český Krumlov. Co udělalo radost hlavnímu...

Střelkyně Luzumová zůstává nejlepší házenkářkou bundesligy

Iveta Luzumová při sedmičce.

Házenkářka Iveta Luzumová byla druhým rokem po sobě vyhlášena nejlepší hráčkou německé ligy. Reprezentační kapitánka...

Paříž, pro české karatisty poslední šance na olympiádu

Česká karatistka Adriana Crhonková

Karate je na olympiádě novinkou. Češi vstupovali do kvalifikačního cyklu v roli outsiderů, ale chtěli překvapit a...

Najdete na iDNES.cz