Studenti na horských kolech, to je jedna z vizitek města Vimperk

  14:50aktualizováno  14:50
Vimperské sportovní gymnázium produkovalo lyžaře. Později přibralo cyklisty. Dnes nemá Česká spořitelna Specialized Junior MTB Team snadnou pozici. Ale drží se a dál startuje doma i v zahraničí. Propaguje město, kraj i celé Česko.

Tereza Huříková | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Když letos slavilo vimperské sportovní gymnázium hned několik výročí, mohlo se chlubit i skvělými cyklisty. Zdejší tým je dlouholetou zásobárnou hlavně jezdců na horských kolech.

Ivan Rybařík, Matěj Nepustil a Jan Svorada jsou v týmu Merida. V tuzemské špičce je i Josef Kamler, další bývalý člen vimperského klubu a student zdejšího sportovního gymnázia. Nebo Jan Fojtík. Kateřina Nash je v Americe. Tereza Huříková je v německém týmu. I dvě bývalé běžkyně na lyžích a nyní bikerky školu dobře znají.

Tahle jména jako první napadla Jiřího Lutovského. Je to šéf vimperského klubu Česká spořitelna Specialized Junior MTB Team. Škola však vychovala daleko více sportovců - studentů.

Nyní je tu přes deset jezdců. "Máme i Jiřího Svobodu z Aše a další," říkal Jiří Lutovský. Ne všichni, co za klub závodí, chodí na gymnázium. "Na závodech míváme včetně žáků kolem dvaceti jezdců."

Tým z Vimperka znají určitě všichni pořadatelé závodů Světového poháru, mistrovství světa i mistrovství Evropy na horských kolech. Je to propagace nejen vimperské školy nebo města Vimperka, ale celého Česka.

Loni se Jiří Lutovský po problémech s nominacemi na reprezentační akce v jistém ohledu zbavil vlivu Českého svazu cyklistiky.

Někteří činitelé příslušné komise horských kol na poslední chvíli měnili pravidla nominací a několikrát se stalo, že Vimperští na to doplatili. Tu přišel jejich závodník o mistrovství světa horských kol v Austrálii, tam nebyl nominovaný jiný. Zvlášť za velkou vodu.

Opakovalo se to loni při cestě do Kanady, kdy se opět měnila kritéria v rámci nominace. Vimperk na to znovu doplatil. Změnilo se kritérium, mistr republiky zůstal doma. Ve vimperském klubu museli začít jednat. Nebyl důvod něco odkládat. Mocnější si s nimi dělali, co chtěli.

"Po peripetiích se svazem jsme se loni na podzim rozhodli, že se zaregistrujeme jako takzvaně Trade Team. Je to stejné, jako mají profesionálové do kategorie Elite UCI MTB Team," přiblížil. "To je oficiální název." Obchodní tým je slangový výraz.

Co to znamená? "Můžeme se sami přihlásit do závodů Světového poháru," upřesnil. "Máme po zaplacení registračního poplatku určitý statut. Jsme registrovaní tak, že máme kód a posíláme si přihlášky na Světový pohár sami."

Vimperští nejsou alespoň v rámci Světového poháru odkázáni na vůli někoho jiného, kdo rozhoduje o reprezentaci.

Ve světové špičce je registrováno 15 týmů MTB ze skupiny Elite. To jsou nejlepší profesionálové na horských kolech. A pak je kolem padesátky dalších týmů, kam spadá i vimperský.

"Jen dva z těchto týmů jsou kolem Světového poháru zaměřené na juniory," podotkl Lutovský. "Jsme tomy a ještě jeden francouzský," uvedl šéf klubu.

Dalším důvodem, proč založil Trade Team, tedy obchodní tým, je, že se tvoří i u juniorů žebříček. Jde tu tedy o body jako v každé jiné soutěži. A kdo má body, dostává lepší pozici na startu, je blíž světové špičce.

Ve Val di Sole v Itálii byla Markéta Drahovzalová z vimperského klubu v závodě Světového poháru na 15. místě."Bohužel, startovala zezadu. O to lepší je na druhou stranu ten výsledek."

Na dalším závodě Světového poháru v Novém Městě na Moravě byl Martin Stošek dvacátý. Z téměř stovky startujících. "Taky startoval zezadu. Toho výsledku si považuju," ujistil šéftrenér.

Na mistrovství republiky byli Stošek i Drahovzalová mezi juniory čtvrtí. V kadetech je výborný Vastl, který umí i cyklokros.

Vyhrál Český pohár. Šeller byl na mistrovství republiky horských kol druhý. Na mistrovství Evropy kadetů byli Jihočeši v týmech sedmí. Z 85 týmů.

O vimperské bikery se stará Jiří Lutovský s Vojtěchem Huříkem. Další pomoc přichází od rodičů závodníků. "Chodí například pomáhat do depa."

Mezinárodní závody jsou příležitostí, aby se mladí z Vimperka naučili soupeřit se světovou špičkou. "Získávají zkušenosti, které jinde neseženou. Jen na závodech se světovou špičkou," podotkl Jiří Lutovský se zkušenostmi z Vimperka od roku 1994.

Nejčtenější

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Řidič kamionu nedal přednost, za smrt čtyř lidí mu hrozí až šest let

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

Policisté obvinili řidiče nákladního auta, který podle nich loni v listopadu na Písecku zavinil tragickou nehodu. Nedal...

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

Další z rubriky

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Jsme zase na správné vlně, těší budějovického kapitána Macha

Kapitán budějovických volejbalistů Radek Mach slaví triumf v Českém poháru.

Jako kapitán má právě on právo jako první pozvednout pohár nad hlavu. A to si také náležitě užil. Pak už s pozlacenou...

Volejbalisty Českých Budějovic čeká závěrečný turnaj domácího poháru

Volejbalisté Českých Budějovic slaví výhru nad Benátkami nad Jizerou.

Ještě než se rozjede extraligové play off, čeká na volejbalisty českobudějovického Jihostroje jiná zkouška. Finálový...

Najdete na iDNES.cz