Hospodaření na krajském fotbalovém svazu má nedostatky

  13:18aktualizováno  13:18
Odvolací a revizní komise pro jihočeský fotbal zpracovala zprávu o hospodaření krajského fotbalového svazu za rok 2009. Nyní se zdá, že předseda výkonného výboru krajského fotbalu Milan Haškovec nebyl sám, kdo měl či má výhody z prostředků svazu. Přinášíme proto další poznatky komise.

Ilustrační foto. | foto: AP

Ve zprávě o hospodaření Výkonného výboru Krajského fotbalového svazu Jihočeského kraje (VV) v roce 2009, kterou připravila odvolací a revizní komise pro jihočeský fotbal (ORK), je položka o cestě členů i nečlenů výkonného výboru na setkání s tehdejším kandidátem na post předsedy ČMFS Vinšem do Tábora.

K dispozici je ze zprávy i přehled činovníků, kteří byli podle zprávy ORK na setkání v Táboře svými auty. Předseda VV krajského fotbalu Milan Haškovec nebyl sám, kdo měl či má výhody z prostředků svazu.

V další části zpochybnila ORK úhradu ve výši 15 tisíc korun při školení trenérů licence B, které se uskutečnilo v loňském roce. Do vyúčtování školení připadly i dva paragony na nákup celkem deseti párů sportovní obuvi. Jeden pár vyšel na 1 500 korun. Oba paragony ke všemu vystavil jeden z lektorů školení. ORK ve zprávě uvedla, že má pochybnosti o účelnosti a hospodárnosti výdaje, když ve vyúčtování není zřejmé, kdo konkrétně a z jakého účelu sportovní obuv obdržel.

Navíc, výdaj nebyl výkonným výborem údajně schválený. "Pokud by se jednalo o sportovní obuv pro lektory, tak je nutno uvést, že většina lektorů vykonávala svoji činnost formou přednášek v civilním oděvu. Ani uzavřené dohody o provedení práce neobsahují ujednání o takovémto plnění," napsala dále ORK ve své zprávě.

VV se i tady písemně vyjádřil: "Před zahájením školení trenérů licence B předložil předseda a vedoucí školení na VV rozpočet akce, který byl 6. listopadu 2009 ve VV KFS číslo 12/2009 schválen. Jednou z položek schváleného rozpočtu byl i nákup sportovních potřeb (nutného technického vybavení pro lektory)." Dále VV uvedl, že hodinová sazba pro lektory při školení trenérů byla 200 korun.

Předpisy ČMFS umožňují vyplacení 200 až 500 korun. "Protože TKM (poznámka: trenérsko-metodická komise) chce udržet kvalitu lektorů a školení, poskytuje lektorům nad rámec sjednané hodinové odměny i věcnou odměnu," vysvětloval ještě VV. Proč rovnou nedal do dohod o provedení práce vyšší částky, to byla záhada i pro ORK.

Závěr a doporučení

Pod tím v další poznámce ORK uvedla, že v zápisu VV se hovoří o 'nutném technickém vybavení', což podle názoru komise sportovní obuv není. "V seznamu osob, které obdržely sportovní obuv, je kromě sedmi lektorů rovněž předseda TMK a dva cizí pracovníci - správci hracích ploch," dodala ještě ORK. V závěru zprávy uvedla, že současný způsob schvalování, vykazování a proplácení cestovních náhrad neumožňuje provést úplnou kontrolu mimo jiné proto, že na vykazování cest krajský svaz nepoužívá standardní účetní formulář. ORK proto doporučila neprodleně schválit a zveřejnit směrnici o cestovních náhradách.

Na úplný závěr k odměňování lektorů ORK sdělila: "Pokud je VV KFS názoru, že výše odměn lektorů v některých případech neodpovídá jejich odbornosti a požadovaným znalostem, měl by výši odměny upravit a stanovit v příslušné dohodě o lektorské činnosti, aby bylo financování školení transparentní." I tady doporučila novou směrnici, která by upravila zejména výši odměny a způsoby jejího vyplácení. Více k tématu čtěte zde.

GLOSA Michala Cirmaciu

Hospodaření na krajském fotbalovém svazu je dílem celého výkonného výboru. Nejen Milana Haškovce. Ale právě on jako nejvyšší představitel jihočeského fotbalu by měl mít důvěru fotbalových klubů a oddílů v kraji a také by měl být důvěryhodný před ostatní veřejností.
A to není. Na jeho jednání se nedá dívat shovívavě. MF DNES se v úterý zabývala hlavně jeho skutky. Nyní uvedené skutečnosti potvrzují, že tam, kde je špatně obsazený post předsedy, jsou i další hříchy. Osobní prospěch z prostředků pro fotbal v kraji mají i další.
Zjištění ORK připomíná pocukrovanou bábovku. Sladké je ale i těsto. Chce to důkladný audit.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Střelkyně Luzumová zůstává nejlepší házenkářkou bundesligy

Iveta Luzumová při sedmičce.

Házenkářka Iveta Luzumová byla druhým rokem po sobě vyhlášena nejlepší hráčkou německé ligy. Reprezentační kapitánka...

Najdete na iDNES.cz