Z kostela Narození Panny Marie v Písku uvidíte město i okolní přírodu

  7:18aktualizováno  7:18 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kdo někdy navštívil jihočeské město Písek, musel zaznamenat jeho dominantu, věž děkanského kostela Narození Panny Marie. Majestátně se tyčí nad historickým centrem města a nabízí tak krásný pohled nejen na město, ale i na okolní lesy, louky a kopce.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Projekt Písek – zpřístupnění věže děkanského kostela byl podpořen z Regionálního operačního programu Jihozápad. | foto: ROP Jihozápad

Kostel, jehož je věž součástí, byl vybudován pravděpodobně mezi třicátými až šedesátými lety 13. století. V průběhu let prošel kostel mnoha změnami a přístavbami. 

Fotogalerie

Architektonicky nejvýrazněji do objektu zasáhla právě výstavba nynější monumentální zvonice – věže, která proběhla na konci 15. století. O založení věže v roce 1498 dodnes informuje latinsky psaná kamenná deska. 

Věž již od samého začátku mohla být využívána i jako hláska, neboť na jejím vrchu byl vytvořen honosný ochoz s kružbovou balustrádou. Původně do věže vedlo dřevěné venkovní schodiště a až v roce 1855 byl zřízen nynější přístup, který vede levým portálkem. 

Kostel Narození Panny Marie

  • Výška věže: 71 m
  • Výška ochozu: 42,5 m
  • Počet schodů: 202

Adresa: farní kostel Narození Panny Marie, ul. Leoše Janáčka, 379 01 Písek

Vstup na věž je možný pouze na základě předchozí rezervace na www.icpisek.cz/vez  případně osobním objednáním v Infocentru Písek. 

Vstup je zdarma

Otevírací doba: denně kromě pondělí ve 13, 14, 15, 16, 17 hodin

Infocentrum Písek:
Velké náměstí 113,
397 01 Písek,
Tel.:
387 999 999 

Ve věži se nachází nádherná kamenná reliéfní výzdoba a jsou zde zavěšeny čtyři zvony z devadesátých let 20. století. Největším zvonem je sv. Václav, který má hmotnost 1 300 kg. Bohužel původní zvony se nedochovaly. 

Díky dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad byla věž děkanského kostela plně zpřístupněna veřejnosti. Prohlídky věže je možné absolvovat po předchozí rezervaci v infocentru.

Této možnosti využijí v úterý 26. srpna i zástupci Regionální rady Jihozápad. Ti si píseckou věž vybrali jako jeden z mnoha úspěšně realizovaných projektů při svém putování po okresech Jihočeského a Plzeňského kraje.

To má za cíl zhodnotit dosavadní přínos finanční podpory z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihozápad v uplynulém programovém období 2007–2013.

Strach z výšek nechte doma a navštivte tuto dominantu jižních Čech. Navštivte věž děkanského kostela do konce srpna a získejte tak možnost zapojit se do prázdninové cestovatelské soutěže KOMPAS.

Navíc ve dnech 4.–6. září se bude v šapitó u děkanského kostela konat již tradiční Neobyčejný festival loutkového divadla. Loutkové divadlo Nitka zde bude rozdávat radost dětem i dospělým a zcela jistě potěší nejen milovníky loutek. 

Festival začne 4. září v 16 hodin průvodem loutek od fary. Návštěvníci festivalu budou mít jedinečnou možnost zhlédnout skvělá loutková představení. Součástí zábavného programu je i tradiční výstava loutek, výtvarná dílna a mnoho dalšího.

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hornické město Rudolfov láká návštěvníky do nového muzea

Hornické muzeum Rudolfov bylo založeno roku 1996 Vratislavem Klabouchem v objektu městské knihovny. Díky vedení města...

Letní cestovatelská soutěž Kompas se blíží do finále

Letní soutěž, kterou již čtvrtým rokem pořádá Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, se pomalu blíží ke...

Prachatice zahajují předprodej vstupenek do Městského divadla

Milovníci činohry, muzikálu, baletu i operety mohou zavítat do Prachatic, kde v Městském divadle zanedlouho začne nová...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz