Projekt Rekonstrukce kostela a fary v Prachaticích byl podpořen z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Projekt Rekonstrukce kostela a fary v Prachaticích byl podpořen z Regionálního operačního programu Jihozápad. | foto: ROP Jihozápad

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Gotický kostel v Prachaticích láká milovníky historie i výhledů do kraje

  • 0
Malebné Prachatice se nacházejí nedaleko Národního parku Šumava. Své návštěvníky lákají řadou historických památek. Jednou z nich je i místní kostel a fara. Věž kostela nabízí nádherný výhled na město i část Šumavy.

Pokud do Prachatic zavítáte, vydejte se do místního kostela, který patří k nejstarším památkám Prachatic. Je zasvěcený sv. Jakubovi Většímu a nachází se na Kostelním náměstí, mezi Velkým náměstím a Píseckou bránou.

Když vystoupáte 157 schodů na kostelní věž, otevře se vám na ochozu krásná vyhlídka. Ze čtyřicetimetrové výšky spatříte nejen historické město, ale i část šumavských kopců.

První zmínky o prachatickém kostelu sv. Jakuba sahají až do roku 1359. Celý komplex obsahující presbytář, trojlodí, kapli, věž a minaret vznikal postupně až do konce 15. století.

Během následujících století došlo k několika požárům, a tak se zároveň měnila jeho podoba. Například namísto severní věže kostela vznikl nově minaret. Věž a minaret jsou osazeny zvony pocházejícími ze 16. století.

Trojlodí kostela je řešené síťovou klenbou, na níž jsou vymalovány znaky spojující kostel s tehdejší dobou. Hlavní oltář je barokní s několika komponentami staršího gotického oltáře, na kterém je mimo jiné ztvárněn i patron kostela.

Kostel sv. Jakuba

Adresa: Kostelní náměstí

Otevřeno denně: kostel je volně přístupný, věže jsou přístupné od 10 do 17 hodin.

Internetový odkaz: www.prachatice.cz

Opravy kostela a fary v Prachaticích probíhaly postupně několik let v závislosti na finančních prostředcích, které měla farnost k dispozici.

Díky udělené dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad byla v roce 2010 dokončena rekonstrukce celého komplexu. Byla hlavně opravena střecha kostela. V kostele byly zrestaurovány renesanční fresky v presbytáři kostela, opraveny malé varhany s pseudogotickou skříní, zrekonstruováno osvětlení.

V jižní věži kostela byl ve volné zvonové stolici osazen nově ulitý zvon. Na faře byla dokončena vstupní síň Jana Nepomuka Neumanna a provedena výměna oken.

V zákristii byl zrekonstruován prostor pro důstojnější možnost využívání jak při bohoslužbách, tak jako zázemí pro účinkující při kulturních akcích, které v kostele často probíhají.

Dějištěm kulturních vystoupení je ve městě nejen kostel sv. Jakuba. Třeba o uplynulém víkendu se na prachatickém Velkém náměstí konal hudební festival Bohemia Jazz Fest. Představily se na něm špičky umělecké scény, např. pianista Matěj Benk a jeho trio, polskoukrajinská formace Dagana nebo trio Mario´s Room Interzone.