Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Místo žaluzií ztmavují skla zimní zahrady pomocí elektroniky

Rodinný dům nedaleko norského Osla se pyšní zimní zahradou vybavenou moderními technologiemi. Díky nim lze například její skla podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit. Zimní zahrada dům tepelně izoluje a stíní, avšak zároveň nijak neomezuje výhled do okolí.

Skleněné výplně při zabarvení: dynamické stínění, které lze individuálně regulovat automaticky, pomocí světelných čidel, manuálně prostřednictvím ovládacího panelu nebo pomocí aplikace SageGlass App přes bezdrátové připojení. | foto: Adam Stirling

Léto končí a přichází počasí se všemi svými nepříjemnými projevy, deštěm, větrem, chladem a brzy i sněhem. Aby si rodina vlastnící dům v rezidenční oblasti Fürstlia na poloostrově Snarøya západně od Osla mohla dopřát nádherný výhled do okolí i v nepříznivém počasí, majitelé neváhali s pořízením zimní zahrady. Takové, jakou lze využívat po celý rok.

Elektrochromické sklo SageGlass lze podle potřeby elektronicky ztmavit či...

Elektrochromické sklo SageGlass lze podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit.

Byl pro ni proto použitý systém pro zimní zahrady Schüco osazený takzvaným elektrochromickým dynamickým sklem SagaGlass.

To lze podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit. Výsledek? Transparentní obytný prostor, který bez ohledu na povětrnostní podmínky poskytuje stínění i ochranu před oslněním a horkem.

Řešení pro náročné klimatické podmínky

Přestože okolí Osla najdete v podobné zeměpisné šířce jako Aljašku, díky Golfskému proudu zde panuje mírnější klima. I tak se však zdejší průměrné teploty vyšplhají do dvouciferných hodnot pouze od května do září, extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou udeřit kdykoli během roku.

Maximálně deset dní srážek měsíčně pak zaručuje velké množství slunečního svitu po celý rok. Zároveň je zde však kvůli poloze na pobřeží poměrně větrno.

Fotogalerie

Tyto klimatické podmínky představovaly pro projektanty zdejších zimních zahrad vážné problémy, které nebylo možné s běžně používanými technologiemi vyřešit.

Potíže s energetickými ztrátami sice nakonec vyřešila kombinace tepelně izolovaných rámových profilů a trojitého izolačního skla, v případě stínění však problémy přetrvávaly. Venkovní sluneční clony totiž omezují výhled, především je však lze využívat pouze do určité rychlosti větru, nemusí také vydržet nápor sněhu.

Realizační firma proto zkombinovala skleněné výplně SageGlass s elektrochromickou vrstvou se systémem Schüco CMC 50 pro zimní zahrady. Ten totiž díky svým konstrukčním parametrům a termálním vlastnostem představuje vhodnou konstrukci pro osazení panely z trojitého izolačního skla.

Elektrochromické sklo SageGlass lze podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit, buď automaticky, stisknutím tlačítka nebo přes dotykovou obrazovku. Zcela individuálně tak lze regulovat přívod denního světla, slunečního tepla i stínění.

Skleněné výplně bez zabarvení: na obou stranách byl zabudován otvíratelný...

Skleněné výplně bez zabarvení: na obou stranách byl zabudován otvíratelný okenní díl.

Neomezený výhled směrem ven přitom zůstává zachovaný u každého stupně ztmavení. SageGlass je tak nejen ekologickou alternativou žaluzií, lamel a rolet, ale také zaručí příjemné pokojové klima. 

Světelnou prostupnost sluneční clony Schüco s technologií SageGlass lze regulovat ve čtyř stupních mezi 1 % až 60 %. Tato redukce snižuje vedle oslňujícího slunečního záření také prostup horka.

„Je to špičkové řešení, zejména ve velmi větrných oblastech,“ říká Henrik Søgaard Karlsen, vývojář a výrobní ředitel z realizační společnosti Glassteam AS.

Extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou v okolí Osla udeřit kdykoli během...

Extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou v okolí Osla udeřit kdykoli během roku.

„Venkovní stínění ovládané pomocí čidel musí v případě dosažení určité rychlosti větru a také při sněžení zůstat z bezpečnostních důvodů zasunuté,“ vysvětluje Karlsen.

A pokračuje: „Během slunečných a zároveň větrných dní, jakých je v podobných pobřežních oblastech poměrně hodně, proto clonění a stínění se standardními systémy není možné vůbec, případně pouze v omezeném rozsahu. Naproti tomu naše řešení umožňuje stínění bez jakýchkoli omezení, dokonce i v dešti či v silném větru.“

Zimní zahrada pro celý rok

Pokud si obyvatelé domů přejí využívat zimní zahradu celoročně jako rozšíření obytného prostoru, je nutné v ní zajistit teplotu v komfortním rozmezí, to znamená mezi 18 a 21 °C v chladnějších obdobích a maximálně 27 °C v teplejších.

To použité technologie a materiály umožnily. V rámci tepelné izolace se podařilo eliminovat proudění vzduchu blízko skleněných výplní, které způsobuje „plíživý chlad“.

Klienti z rezidenční oblasti Fürstlia si teď mohou ve své nové zimní zahradě posvítit i svíčkami, které ve staré zimní zahradě kvůli proudění vzduchu intenzivně plápolaly a často zhasínaly. Navíc odpadla nutnost tepelného oddělení prostor domu a zimní zahrady: z hlediska teplotních vlastností může být propojena s navazujícím obytným prostorem.

Jak to funguje

Technologie SageGlass je dostupná ve variantě dvojitého či trojitého izolačního skla. Funkční elektrochromická vrstva je chráněná před povětrnostními vlivy díky svému umístění zevnitř vnější desky kompozitní skleněné výplně a skládá se z pěti keramických vrstev. 

Keramický materiál je obzvláště odolný a dokáže snadno pohlcovat teplo i světlo po mnoho let. Stačí nízké napětí pouhých 5 voltů a pozice lithiových iontů a elektronů v této vrstvě se změní, což vede ke ztmavení skla. Tento proces probíhá ve čtyřech stupních: 1. bez zabarvení (54 až 60 % propustnost světla), 2. mírné zabarvení (16 % propustnost světla), 3. střední zabarvení (6 % propustnost světla) a 4. maximální zabarvení (1% propustnost světla).

I v případě zabarvení je sklem stále vidět ven. Po změně polarity napětí se ionty a elektrony vracejí na svou původní pozici a sklo je znovu bez zabarvení. Množství energie spotřebované denně na metr čtvereční nedosahuje v průměru ani tří wattů. Technologie SageGlass je k dispozici ve čtyřech barevných variantách: bezbarvé, modré, šedé a zelené.

Možnost omezit světelnou prostupnost mezi 1 % až 60 % navíc pomáhá předcházet vyblednutí nábytku, textilií, dřevěných podlah, koberců i uměleckých děl.

Skleněné výplně při zabarvení: na obou stranách byl zabudován otvíratelný...

Skleněné výplně při zabarvení: na obou stranách byl zabudován otvíratelný okenní díl.

Informace o projektu

Projekt, výroba/instalace: Glassteam AS, Sellebakk, Norsko

Výrobky Schüco použité v objektu: Schüco CMC 50 – systém pro zimní zahrady se skleněnými panely SageGlass®v modré barvě na pultové střeše; Schüco AWS 75.SI – okenní systémy

Speciální prvky: Panely z trojitého izolačního skla s termoizolační vrstvou, zabudovaným laminovaným bezpečnostním sklem vyrobeným z 2 x TSG, s distančními rámečky typu Warm Edge a kryptonovou výplní; tři skleněné panely s elektrochromickou technologií SageGlass v modré barvě ve stropní části; dvě zdola výklopná křídla Schüco AWS 75.SI zabudovaná po stranách pro manuální ventilaci.

Autoři:
  • Nejčtenější

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Zepředu mají nenápadný dům, zezadu luxusní prosklenou stavbu

Mladý pár, který očekával narození svého prvního dítěte, oslovil s návrhem přestavby domu na břehu jezera Ontario...

Z ošklivé koupelny nezůstalo nic. Proměna za 150 tisíc dopadla skvěle

Jiří má rád moderní styl bydlení, na kterém se shodne i se svou ženou. Jednotlivé místnosti ladí do barev oblíbených...

Jak bydlí olympijská vítězka. Neumannová má ráda bělené dřevo, připomíná jí hory

Premium Nejúspěšnější česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se nedávno doma pustila do moderní proměny. Spolehla se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svůj vysněný dům si našli v čekárně u lékaře. A jsou nadšeni

V centru Prahy si pár zrekonstruoval krásný byt, vůbec je nenapadlo, že by se ještě někdy stěhovali. Dokud k tomu...

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

  • Další z rubriky

V lyžárně mají podlahové vytápění i elektrické vysoušeče bot

Stylová horská chalupa Mezi Kopci leží uprostřed nádherné přírody v oblasti Vítkovic na Liberecku. Byla sice postavena...

Chata z kontejneru vypadá jako dřevostavba. Můžete se s ní i stěhovat

Designérka Karolína Stryková si bydlením v přestavěném lodním kontejneru splnila sen o vlastní chatě. Její matka Zdena...

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla...

Covidové prokletí bazénu v Lounech. Stál 219 milionů, lidé do něj nesmí

Obrovský zájem návštěvníků v září vyvolala nově otevřená Městská plavecká hala v Lounech, která se pyšní pozoruhodnou...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...