Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Místo žaluzií ztmavují skla zimní zahrady pomocí elektroniky

Rodinný dům nedaleko norského Osla se pyšní zimní zahradou vybavenou moderními technologiemi. Díky nim lze například její skla podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit. Zimní zahrada dům tepelně izoluje a stíní, avšak zároveň nijak neomezuje výhled do okolí.

Skleněné výplně při zabarvení: dynamické stínění, které lze individuálně regulovat automaticky, pomocí světelných čidel, manuálně prostřednictvím ovládacího panelu nebo pomocí aplikace SageGlass App přes bezdrátové připojení. | foto: Adam Stirling

Léto končí a přichází počasí se všemi svými nepříjemnými projevy, deštěm, větrem, chladem a brzy i sněhem. Aby si rodina vlastnící dům v rezidenční oblasti Fürstlia na poloostrově Snarøya západně od Osla mohla dopřát nádherný výhled do okolí i v nepříznivém počasí, majitelé neváhali s pořízením zimní zahrady. Takové, jakou lze využívat po celý rok.

Elektrochromické sklo SageGlass lze podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit.

Byl pro ni proto použitý systém pro zimní zahrady Schüco osazený takzvaným elektrochromickým dynamickým sklem SagaGlass.

To lze podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit. Výsledek? Transparentní obytný prostor, který bez ohledu na povětrnostní podmínky poskytuje stínění i ochranu před oslněním a horkem.

Řešení pro náročné klimatické podmínky

Přestože okolí Osla najdete v podobné zeměpisné šířce jako Aljašku, díky Golfskému proudu zde panuje mírnější klima. I tak se však zdejší průměrné teploty vyšplhají do dvouciferných hodnot pouze od května do září, extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou udeřit kdykoli během roku.

Maximálně deset dní srážek měsíčně pak zaručuje velké množství slunečního svitu po celý rok. Zároveň je zde však kvůli poloze na pobřeží poměrně větrno.

Fotogalerie

Tyto klimatické podmínky představovaly pro projektanty zdejších zimních zahrad vážné problémy, které nebylo možné s běžně používanými technologiemi vyřešit.

Potíže s energetickými ztrátami sice nakonec vyřešila kombinace tepelně izolovaných rámových profilů a trojitého izolačního skla, v případě stínění však problémy přetrvávaly. Venkovní sluneční clony totiž omezují výhled, především je však lze využívat pouze do určité rychlosti větru, nemusí také vydržet nápor sněhu.

Realizační firma proto zkombinovala skleněné výplně SageGlass s elektrochromickou vrstvou se systémem Schüco CMC 50 pro zimní zahrady. Ten totiž díky svým konstrukčním parametrům a termálním vlastnostem představuje vhodnou konstrukci pro osazení panely z trojitého izolačního skla.

Elektrochromické sklo SageGlass lze podle potřeby elektronicky ztmavit či zesvětlit, buď automaticky, stisknutím tlačítka nebo přes dotykovou obrazovku. Zcela individuálně tak lze regulovat přívod denního světla, slunečního tepla i stínění.

Skleněné výplně bez zabarvení: na obou stranách byl zabudován otvíratelný okenní díl.

Neomezený výhled směrem ven přitom zůstává zachovaný u každého stupně ztmavení. SageGlass je tak nejen ekologickou alternativou žaluzií, lamel a rolet, ale také zaručí příjemné pokojové klima. 

Světelnou prostupnost sluneční clony Schüco s technologií SageGlass lze regulovat ve čtyř stupních mezi 1 % až 60 %. Tato redukce snižuje vedle oslňujícího slunečního záření také prostup horka.

„Je to špičkové řešení, zejména ve velmi větrných oblastech,“ říká Henrik Søgaard Karlsen, vývojář a výrobní ředitel z realizační společnosti Glassteam AS.

Extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou v okolí Osla udeřit kdykoli během roku.

„Venkovní stínění ovládané pomocí čidel musí v případě dosažení určité rychlosti větru a také při sněžení zůstat z bezpečnostních důvodů zasunuté,“ vysvětluje Karlsen.

A pokračuje: „Během slunečných a zároveň větrných dní, jakých je v podobných pobřežních oblastech poměrně hodně, proto clonění a stínění se standardními systémy není možné vůbec, případně pouze v omezeném rozsahu. Naproti tomu naše řešení umožňuje stínění bez jakýchkoli omezení, dokonce i v dešti či v silném větru.“

Zimní zahrada pro celý rok

Pokud si obyvatelé domů přejí využívat zimní zahradu celoročně jako rozšíření obytného prostoru, je nutné v ní zajistit teplotu v komfortním rozmezí, to znamená mezi 18 a 21 °C v chladnějších obdobích a maximálně 27 °C v teplejších.

To použité technologie a materiály umožnily. V rámci tepelné izolace se podařilo eliminovat proudění vzduchu blízko skleněných výplní, které způsobuje „plíživý chlad“.

Klienti z rezidenční oblasti Fürstlia si teď mohou ve své nové zimní zahradě posvítit i svíčkami, které ve staré zimní zahradě kvůli proudění vzduchu intenzivně plápolaly a často zhasínaly. Navíc odpadla nutnost tepelného oddělení prostor domu a zimní zahrady: z hlediska teplotních vlastností může být propojena s navazujícím obytným prostorem.

Jak to funguje

Technologie SageGlass je dostupná ve variantě dvojitého či trojitého izolačního skla. Funkční elektrochromická vrstva je chráněná před povětrnostními vlivy díky svému umístění zevnitř vnější desky kompozitní skleněné výplně a skládá se z pěti keramických vrstev. 

Keramický materiál je obzvláště odolný a dokáže snadno pohlcovat teplo i světlo po mnoho let. Stačí nízké napětí pouhých 5 voltů a pozice lithiových iontů a elektronů v této vrstvě se změní, což vede ke ztmavení skla. Tento proces probíhá ve čtyřech stupních: 1. bez zabarvení (54 až 60 % propustnost světla), 2. mírné zabarvení (16 % propustnost světla), 3. střední zabarvení (6 % propustnost světla) a 4. maximální zabarvení (1% propustnost světla).

I v případě zabarvení je sklem stále vidět ven. Po změně polarity napětí se ionty a elektrony vracejí na svou původní pozici a sklo je znovu bez zabarvení. Množství energie spotřebované denně na metr čtvereční nedosahuje v průměru ani tří wattů. Technologie SageGlass je k dispozici ve čtyřech barevných variantách: bezbarvé, modré, šedé a zelené.

Možnost omezit světelnou prostupnost mezi 1 % až 60 % navíc pomáhá předcházet vyblednutí nábytku, textilií, dřevěných podlah, koberců i uměleckých děl.

Skleněné výplně při zabarvení: na obou stranách byl zabudován otvíratelný okenní díl.

Informace o projektu

Projekt, výroba/instalace: Glassteam AS, Sellebakk, Norsko

Výrobky Schüco použité v objektu: Schüco CMC 50 – systém pro zimní zahrady se skleněnými panely SageGlass®v modré barvě na pultové střeše; Schüco AWS 75.SI – okenní systémy

Speciální prvky: Panely z trojitého izolačního skla s termoizolační vrstvou, zabudovaným laminovaným bezpečnostním sklem vyrobeným z 2 x TSG, s distančními rámečky typu Warm Edge a kryptonovou výplní; tři skleněné panely s elektrochromickou technologií SageGlass v modré barvě ve stropní části; dvě zdola výklopná křídla Schüco AWS 75.SI zabudovaná po stranách pro manuální ventilaci.

Autoři:
  • Nejčtenější

Postavil si domek za dvacet tisíc. Díky přítelkyni i stavebnici Merkur

Seriál Když dosloužil náš zahradní pavilón s polyethylenovou střechou, rozhodl jsem se postavit si vlastní dřevěný patrový...

Zámek jako z pohádky se opět otevřel, potřeba však bylo 240 milionů

Zámecké rekonstrukce jsou během na dlouhou trať. A také hodně nákladné. Zámek Třešť si na své slavnostní znovuotevření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krb zbourali, palubky přetřeli. Proměna haly majitelce vyrazila dech

Seriál Dvougenerační rodinný dům v Hustopečích nad Bečvou rekonstruovala v 80. letech celá rodina paní Otýlie. Majitelka je...

Soud nařídil vystěhování, nájemci bydlí dál. Jak je mám dostat z bytu?

Seriál V mém rodinném domě jsem jednu bytovou jednotku pronajala starším manželům. Protože s nimi byly problémy, smlouvu jsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oranžérie v Manětíně chátrala 74 let. Katastrofu odvrátil až zázrak

Barokní perla západních Čech, tak se přezdívá zámku Manětín v Plzeňském kraji. Jeho součástí je oranžerie, kterou se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Dva bazény, tak si představuje Ital luxusní dům pro Američana

Není developer jako developer. Alessandro Cajrati Crivelli stojí za domy i celými čtvrtěmi měst, kterým dává zcela...

Dřevostavba předčila jejich očekávání, tepelné čerpadlo byla skvělá volba

Byla to vlastně náhoda. Když se mladí manželé rozhodli pořídit si svůj první společný dům, jak se říká na „zelené...

Vězni utéct z Alcatrazu nezvládali, Češka na pevninu přeplavala

Jenom ojediněle se v drahých metropolitních lokacích najdou prázdné místnosti, ve kterých nikdo nechce bydlet. K nim...

Z rozmoklé louky vytvořili rybník, přímo nad vodou postavili dům

Plave na hladině, nebo nad ní levituje? Ve skutečnosti je dřevostavba pevně usazená na betonových „nohou“ rozkročených...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...