Na Andělu vyrůstá dům z odpadu. Unikátní stavba vítá návštěvníky

  1:00aktualizováno  1:00
"Rádi bychom lidem dokázali, že i v širším centru Prahy se dá bydlet soběstačně, levně a nezávisle na velkých dodavatelích elektřiny, vody a tepla," říká Pavel Příhoda, jeden z iniciátorů stavby. Projekt v Praze na Smíchově je inspirován domy z odpadu slavného amerického architekta Michaela Reynoldse.

Slavný stavitel domů z pneumatik pojmenoval svůj koncept Earthship (Zeměloď). První takový dům v Česku již stojí. Byl postavený nedaleko města Sázava ve Středočeském kraji. Stavba dostala jméno Zeměnka a je první svého druhu nejen v Česku, ale také ve střední a východní Evropě (viz článek U Prahy vyrostl slavný dům z odpadu. Dohlížel i herec Dušek).

Stavba ZeměLoďky

Nyní vyrůstá podobná stavba v Praze na Smíchově, na které pracuje skupina třiceti dobrovolníků. Zeměloďku Anděl, tak se projekt jmenuje, budou tvořit dvě nezávislé a oddělené objekty. 

Prvním, menším, je malý skleník, kde bude umístěna unikátní technologie aquaponie, což je kombinace chovu ryb a hydroponického pěstování zeleniny.

Druhým objektem je Loďka, tedy plnohodnotný dům konceptu Eartship, který nabídne zádveří, skleník s kořenovou čističkou, koupelnu se sprchou a toaletou a hlavní místnost o rozměru 13 metrů čtverečních, užitná výška uvnitř bude do 3,5 metru. Tedy jakési 1+kk se skleníkem.

Může se hodit

Hledáte nové bydlení? Chcete ho pořídit levně a přitom kvalitně? Na Reality.iDNES.cz si můžete vybrat z široké nabídky domů, bytů i pozemků z celé ČR.

Dům z odpadu na Andělu bude sloužit jako vzdělávací a předváděcí centrum soběstačného bydlení se širokou škálou systémů, které budou přenositelné a aplikovatelné i samostatně na kterémkoliv místě.

Dále bude stavba sloužit jako místo setkávání, budou zde probíhat pracovní dílny a semináře zaměřené na udržitelný rozvoj a soběstačnost, zdravý životní styl, zdravou výživu, osobní a duchovní rozvoj.

Již nyní na Loďce několik vysokoškolských studentů provádí výzkumy z oboru přírodních věd a architektury nutné k ročníkovým a diplomovým pracím.

Dny otevřených dveří

  • víkendu 5. a 6. října, od 10 do 19 hod. proběhnou na Zeměloďce dny otevřených dveří. Dále ve dnech 2. a 3. 11. workshop stavby aquaponie.
  • Jak se tam dostat: výchozí bod je na rohu ulic Ostrovského a Tomkova. Z tohoto místa stačí zavolat na mobil: 777 964 281, kde získáte další instrukce.
  • Zeměloďku Anděl je možné navštívit individuálně po předchozí dohodě. Stačí vyplnit formulář na stránkách Zeměloďky nebo zavolat na: 777 964 281.

Bylo tedy nutné najít "vzdělávacímu centru" vhodný pozemek, který by byl dostupný co největšímu počtu zájemců a návštěvníků. Volba padla na zahrádkářskou kolonii v širším centru Prahy nedaleko křižovatky Anděl na Smíchově, kde se naskytl vhodný pozemek na jižním svahu. Orientace pozemku je totiž pro fungování stavby naprosto zásadní. V srpnu 2012 se mohlo začít.

Klíčoví členové pracovního týmu, manželé Pospíšilovi, odjeli na půlroční stáž za architektem Michaelem Reynoldsem do Taosu v Novém Mexiku, aby se ve stavění domu z odpadu zdokonalili. Michael se stal jejich přítelem a zároveň autorem projektu Zeměloďky Anděl. 

"Velice důležitý je pro nás téměř neomezený přístup k know-how Reynoldsovy společnosti Earthship Biotecture. Jeho hlavní stavbyvedoucí nám dělá jakéhosi "přítele na telefonu", přesněji skypu, na kterého se v případě potřeby obracíme s dotazy týkajícími se průběhu stavby," popisují spolupráci manželé Pospíšilovi.

Zanedbaný svah tým dobrovolníků vyčistil od náletů, křoví a plevele. V současné době tým jedná s městskou částí a magistrátem, jakožto vlastníkem pozemku, o udělení souhlasu se stavbou.

Dům z odpadu na Andělu bude sloužit jako vzdělávací a předváděcí centrum...

Dům z odpadu na Andělu bude sloužit jako vzdělávací a předváděcí centrum soběstačného bydlení se širokou škálou systémů, které budou přenositelné a aplikovatelné i samostatně na kterémkoliv místě.

"Majitelé okolních zahrádek jsou většinou velmi přátelští a projektu nakloněni. Jelikož součástí stavby jsou i opěrné zdi a terasovité záhony (náš pozemek je 45° svah, který je historicky v pohybu a nebezpečně ujíždí), vidí v nás inspiraci, jak se trvale vyrovnat s nikdy nekončící sanací svahu na jejich zahrádkách," vysvětluje Pavel Příhoda.

"Velice důležitá je pro nás podpora veřejnosti a také známých osobností. Stojí za námi například hudebník a výtvarník Milan Cais a Mardoša z Tata Bojs, skupiny The Tap Tap a Le Pneumatiq, hudebník Oto Klempíř, ilustrátor Štěpán Mareš, dokumentarista Vít Klusák, režisérka Monika Le Fay, hudebník Bruno Ferrari a řada dalších."

Stavební materiál: pneumatiky, plechovky, lahve a cob

Na stavbu Zeměloďky je potřeba 350 pneumatik, 2 000 hliníkových plechovek od nápojů, 1 000 skleněných lahví a pak již klasický stavební materiál jako beton, dřevo, dvojité velkoplošné skla na skleník a hydro a termo izolace. Důležitým materiálem je i na místě zhotovovaný cob: mix jílu, písku a slámy, který se používá na výplň mezer mezi pneumatikami a na hliněné omítky.

Jak se zapojit

  • Zájemci o pomoc při stavbě se mohou hlásit přes webové stránky Zeměloďka Anděl a rezervovat si tak účast.
  • Dobrovolné příspěvky je možné zaslat na transparentní účet č. 2800423350/2010
  • Z materiálů je třeba zdravé, nejlépe vyschlé dřevo (i kulatinu), dvojitá skla na skleníky, EPDM - bazénovou folii a systémy, jako je cisterna na dešťovou vodu, solární systémy (panely, baterie apod.).

"Pneumatiky získáváme zdarma v okolních pneuservisech. Plechovky sbírají všichni členové týmu a naši příznivci, ale více jak polovinu jsme jich nasbírali ve dvou lidech za pár hodin na letošní Prague Pride. Prakticky výhradním dodavatelem lahví byl Bajkazyl na Náplavce. Ostatní materiál kupujeme, nebo nám jej darují naši příznivci," říká Příhoda.

Hlavním cílem stavebního týmu je "dostat Loďku pod střechu" do letošní zimy. V současné době dokončují kompostér, který bude sloužit k ohřevu vody a vytápění celé Loďky. Následně se bude stavět zeď pro konstrukci skleníku, dřevěná konstrukce skleněné stěny oddělující obytnou část od skleníku, betonový věnec z plechovek na hlavní stěně z pneumatik a pak již konstrukce dřevěné střechy a skleník. Hrubá stavba bude hotová do zimy. Všechny instalované systémy by měly být v plném chodu během roku 2014.

Autor:

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Žižkovský byt v sobě spojil skandinávský design a moravskou preciznost

Celému hlavnímu obytnému prostoru dominuje dubový jídelní stůl pro šest osob,...

Majitelka bytu strávila část života ve Švédsku, kořeny její rodiny jsou však na jižní Moravě. Toto spojení dalo...

Další z rubriky

Utekli z vlhkého bydlení v Anglii a postavili si dřevěný dům ve Finsku

Dům majitelé ladili do přírodních, tlumených a klidných barev, které souzní s...

Prostorný rodinný dům pro šestičlennou rodinu na finském venkově je dobrým příkladem toho, jak lze snoubit moderní...

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně.

Navrhnout dům, který nabídne dostatek prostoru pro setkávání celé rodiny a zároveň poskytne i dnes tak ceněnou...

VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a...

Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta...

Najdete na iDNES.cz