Příběhy čtenářů: schody jen pro střízlivé či ukradené zábradlí

  1:00aktualizováno  1:00
Není problém pořídit si schody nebo terasu, zábradlí však ano. Alespoň podle příběhů čtenářů, kteří se přihlásili do soutěže Zábradlí stokrát jinak. Jejich vyprávění stojí za to si přečíst: jednomu zábradlí ukradli, dalšímu je likviduje červotoč.

Materiál vybíral majitel tak, aby ladil ke konstrukci k uskladnění dřeva na topení, | foto: Tomáš Sladký

Schody jen pro abstinenty?

Schodiště jsem si zhotovil svépomocí tesařskou technikou ze surové kulatiny, kterou jsem vlastnoručně porazil v lese, v kombinaci se schodnicemi vyrobenými z prken ze zbytků šalování. Trojúhelníkové nosnice schodnicových stupňů jsem vyřezal z fošen.

Cílem bylo rychle a levně propojit spodní zahradu s její horní částí u rodinného domku ze šedesátých let, protože pozemek je prudce svažitý. Materiál jsem volil tak, aby ladil ke konstrukci k uskladnění dřeva na topení, tedy se surovými kmeny, byl levný a snadno opracovatelný. Aby bylo možné po schodišti projít, musel jsem upravit korunu smrku, který stojí v těsném sousedství.

Cílem pořízení schodiště bylo rychle a levně propojit spodní zahradu s její

Cílem pořízení schodiště bylo levně propojit spodní zahradu s její horní částí.

Bez zábradlí vyžaduje chůze maximální pozornost.

Bez zábradlí vyžaduje chůze maximální pozornost.

Převýšení schodiště je přibližně 3,5 metru, jeho délka necelých šest metrů. Schody nesou dvě hlavní podélné kulatiny, které jsou na dvou místech podepřeny a svázány základními tesařskými technikami. Výška schodu je 24 cm, což není málo, jde však o zvyk.

Schodiště jsem postavil za jeden týden v prosinci 2012. Náklady na materiál byly asi 900 korun včetně dopravy, nepočítám benzin do pily, olej na mazání řetězu a jiné maličkosti, stejně jako vlastní práci.

Fotogalerie

Co mi na schodišti ještě chybí, je právě zábradlí. Zatím mne napadla jen varianta, že bych na obou koncích schodiště postavil dva velmi tuhé sloupky a mezi nimi našponoval nerez lanka, vše ale komplikuje velký rozpon schodiště a současně mé nynější jiné priority.

Po schodech se tak musí chodit nadmíru opatrně a jen za střízliva. Neznalý musí být opatrný zejména při scházení - pokud tedy nechce zažít na vlastní kůži pocity beztíže pilota WW2 (druhé světové války, pozn. red.) při střemhlavém bombardování volným pádem. Zábradlí by proto bylo určitě užitečné, nejen kvůli formálním předpisům a místnímu stavebnímu úřadu, ale i po praktické a bezpečnostní stránce. Takže uvítám pomoc profesionálů.

Tomáš Sladký

Když se nenechavci projeví

Zábradlí může mít různé přívlastky. To moje by se mohlo zatím jmenovat ukradené. Takže mi soutěž přijde docela vhod. Máme novostavbu nedaleko Prahy. Zábradlí už tam vlastně jedno bylo, ale vydrželo necelý rok, protože se hodilo někomu jinému. Možná ten člověk tak trochu cítil, že by to chtělo něco stylovějšího.

Takto to vypadalo, než nám ukradli zábradlí.

Takto to vypadalo, než nám ukradli zábradlí.

A jaké by se mi zábradlí líbilo? Měl by to být pevnější rám s vodorovnou prutovou výplní, provedení celonerezové. Celkově by se zábradlí montovalo na tři francouzská okna a balkon. Okna mají standardní šířku (900 mm). Sloupky lze připevnit ke šroubům, které jsou k tomu vyvedeny z fasády po stranách oken. Ve stejném duchu by pak bylo i zábradlí na balkon, který má rozměry 1 200 × 3 400 mm. K připevnění sloupků je možné použít připravené patky.

Původně jsme měli zábradlí z pozinku. Sice jsme objednávali u zámečníka něco jiného, ale asi úplně naše přání nepochopil. Tak jsme se smířili s touto variantou, především z finančních důvodů. Musím ovšem přiznat, že nám velice vadilo, jak je pozink flekatý.

Zábradlí na jednu stranu zvedlo celkový dojem z domu. Z dálky vypadalo opravdu moc hezky. Ovšem, když se člověk přiblížil, tak viděl, že to není úplně ono (a to možná napadlo i toho nenechavce).

Na jednu stranu bychom chtěli zábradlí, které není náročné na údržbu. Na druhou si nepřejeme zábradlí, které vypadá moc masivně. Tím pádem jsme vyloučili dřevěné a masivní železné typy. Naše představa? Zábradlí jednoduché, bez zbytečných ozdobiček a jiných rozmanitých tvarů. Prutovou výztuž volíme proto, aby zábradlí nedělalo z domu pevnost. Pevný rám a prutová výplň se nám líbí i proto, že je zábradlí účelné a zároveň vypadá tak odlehčeně.

 Celkový pohled na východní stranu

Celkový pohled na východní stranu

Pohled na západní stranu ze severu

Pohled na západní stranu ze severu

Pravdou je, že jsme uvažovali i o skleněné výplni, ale nejsme moc přesvědčeni o tom, že je to praktické. Především tedy z důvodu údržby. Myslíme si, že by sklo bylo pořád špinavé. Jinak se nám ale tento typ zábradlí také líbí. Celkově by mělo zábradlí zapadat do interiéru domu (volné velké prostory) a nemělo by vadit ve výhledu.

Bohumil Hrbáček

Když zábradlí sežere červotoč

Před šesti lety jsme koupili starší domek, vše vypadalo ideálně, kupovali jsme ho v létě, takže v domě bylo teplo, příjemně. Nikde jsme neviděli žádný problém. Bohužel v zimě se ukázalo, že dům zase v tak dobrém stavu, jak jsme si mysleli, rozhodně nebyl.

Červotoč se pustil do obložení i zábradlí.

Červotoč se pustil do obložení i zábradlí.

Už víc jak pět let tak pracujeme na opravách, už toho máme celkem hodně: od nové střechy, výměny oken a zateplení, nových rozvodů elektřiny, odpadů a topení. Všechno jsou to však nutné věci, které moc vidět nejsou (nebo alespoň máme takový pocit).

Nejnutnější je hotovo, interiér však bude muset počkat. Bohužel jsme loni na podzim zjistili, že se nám do dřevěného obložení a zábradlí pustil červotoč, tak postupně vyhazujeme výplně, u nichž napadení zjistíme.

Když jsme přemýšleli o novém zábradlí, tak jsme měli jasno: chceme hezké moderní nerezové zábradlí s prutovou výplní, ideálně ve svislém směru, protože máme malou dceru, tak aby si ze zábradlí neudělala žebřík. Určitě by vstupní prostor vypadal najednou úplně jinak.

I schody do domu by si zasloužily zábradlí.

I schody do domu by si zasloužily zábradlí.

Pokud se nám letos podaří udělat vnitřní zábradlí, zaměříme se v příštím roce na venkovní prostory, kde zábradlí na schodišti chybí úplně a na balkoně jsou špatné výplně zábradlí.

Markéta Hodná

I zábradlí má své normy

Někteří čtenáři se podivovali, že ukazujeme fotografie s horizontálními výplněmi (pozor, je nutné vzít v potaz, že fotografie rozměrově zkreslují). Měli špatné zkušenosti se stavebním úřadem, kterým jim obdobný typ neschválil. Proto uvádíme bližší informace.

Konstrukcí zábradlí, včetně rozložení mezer, se zabývá norma ČSN 74 3305. Norma specifikuje veškeré požadavky na zábradlí podle druhu prostor.

Požadavky v prostorách s volným přístupem osob (domy, mezonetové byty apod.):

 • V těchto prostorách musí být maximální mezery v konstrukci zábradlí 120 mm, měřeno svisle dolů.
 • Spodní mezera mezi pochůznou plochou a výplní také nesmí přesáhnout 120 mm.
 • Pokud je zábradlí předsazené před bok schodiště, pak mezera mezi výplní a bokem schodiště nesmí překročit 50 mm.

Požadavky v prostorách určených pro děti (školy, školky, jídelny) jsou přísnější.

 • Mezery v konstrukci výplně zábradlí nesmí přesáhnout 80 mm, měřeno svisle.
 • Do výšky 600 mm nad pochozí plochou smí být výplň zábradlí pouze plná nebo vyrobená ze svislých tyčových či tabulových prvků.
 • Spodní mezera mezi pochozí plochou a výplní nesmí přesáhnout 80 mm.
 • Pokud je zábradlí předsazené před bok schodiště, pak mezera mezi výplní a bokem schodiště nesmí překročit 30 mm.

Pravidla soutěže: Zábradlí 100krát jinak

Příspěvky do soutěže je nutné zaslat nejpozději do 3. července 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Musí obsahovat:

 • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
 • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
 • kontaktní údaje, telefon, e-mail
 • jméno soutěžícího
 • místo – stačí uvést město
 • do předmětu zprávy napište "Zábradlí"
 • K fotografiím přidejte také text, který by měl obsahovat zdůvodnění, proč zábradlí potřebujete nebo chcete vyměnit, či případně zkušenosti s nevhodným typem zábradlí. Je nutné si také vybrat typ zábradlí, které si představujete, vybírat můžete na stránkách http://www.zabradli-jap.cz/.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 14. července 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 17. do 21. 7. 2013. Bližší informace k soutěži zde.

Nerezové hranaté zábradlí

Nerezové hranaté zábradlí

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Autoři:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Další z rubriky

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Vila s třemi schodišti a obrovským obrazem oslňuje vzdušností i tvarem

Na velkoformátové dlažbě Palissandro přivezené z Itálie se skvěle vyjímá kožená...

Východní okraj Prahy se stal novým domovem Šárky a Pavla. Z pera erudované architektky Evy Heyworth se zrodil moderní...

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Najdete na iDNES.cz