Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Zloděj většinou nepřijde dveřmi. Udělejte si z domova nedobytnou pevnost

Co je minimální požadavek mechanické ochrany rodinného domu před vloupáním? Vstupní dveře certifikované ve třetí bezpečnostní třídě, jejichž vložka i kování dosahují nejméně stejné bezpečnostní třídy jako dveře samotné.

Okna by měla mít celoobvodové bezpečnostní kování s maximem uzavíracích bodů (třída RC 3), bezpečnostní sklo Connex a zabezpečenou kliku. | foto: RI okna

Pro výběr kvalitních bezpečnostních dveří je dobré se nejprve zorientovat v nabídce, která je na českém trhu možná až příliš pestrá. Jak tedy vybrat vchodové dveře, jež budou vkusné, pevné a splní všechny zákonné normy bezpečnostních dveří?

Bezpečnostní třídy dveří

Po rozkliknutí stránky se více dozvíte o časopise Domov.

Vstupní dveře se dnes dělí do šesti bezpečnostních tříd, které prozrazují odolnost jednotlivých bezpečnostních prvků dveří při pokusu o násilné vniknutí. Třídy se značí písmeny RC (Resistance Class) a příslušným číselným údajem.

Pro rodinné a bytové domy jsou nejvýhodnější třídy RC 3 a RC 4. Nižší třídy lze totiž poměrně jednoduše překonat, stačí k tomu trocha hrubé síly a lehkého nářadí. Vyšší třídy (RC 5, RC 6) jsou zase určeny pro skutečně profesionální zabezpečení strategických objektů a u domů určených k bydlení se prakticky nepoužívají. Pokud doma nevlastníte originál typu Mony Lisy, byla by pro vás cena takového zabezpečení zbytečným luxusem.

Další zajímavé články o bydlení najdete v časopise Domov.

Zámek a kování

Pokud si pořídíte kvalitní bezpečnostní dveře, musíte logicky investovat také do stejně kvalitního bezpečnostního zámku s cylindrickou vložkou. Tato investice už nebude zásadní, takže nevadí, když bude bezpečnostní třída o stupínek výše (RC 4 do dveří RC 3), zato by vadil opak. Bezpečnostní zámky jsou nejen odolné, ale mají jednu zásadní výhodu: nelze je zkopírovat! Pokud si chcete nechat vytvořit nový klíč, musíte mít certifikát.

Aby dveře neměly žádnou slabinu, je žádoucí chránit samotný zámek ještě bezpečnostním kováním. To může mít buď podobu tradičního masivního štítu, nebo moderní rozety, která navzdory svému odlehčenému vzhledu dokáže stejně spolehlivě chránit zámek i vložku proti odvrtání, rozlomení či vytržení.

Bezpečnostní kování se od toho klasického liší kvalitou použité oceli a jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř. To podstatně ztíží jakýkoli útok na zámek zvenčí.

Další atributy kvalitních dveří

Co se vám ještě může hodit? Zvýšená odolnost dveří vůči požáru a kvalitní zvuková izolace. V případě, že jde o vchodové bezpečnostní dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě, vyžaduje protipožární provedení dveří dokonce i zákon.

Základní údaj představuje požární odolnost, která určuje dobu, po kterou dokážou dveře účinně vzdorovat ohni nebo vysokým teplotám. Podle zákona musí dveře odolat požáru minimálně 30 minut. Takové bezpečnostní dveře musí mít certifikát s označením EI 30 (případně více), který by vám výrobce nebo prodejce měl předložit. 

Madlo Entero s bezpečnostní rozetou

Komfort bydlení nepochybně zvýší také kvalitní parametr zvukové izolace vstupních dveří. Masivní bezpečnostní dveře dovedou snížit hladinu pronikajícího hluku až o 43 dB. A takový zvukový útlum už opravdu poznáte!

Jestliže bydlíte na klidném místě a nepotřebujete dosáhnout maximálních hodnot izolace, měla by vám stačit hodnota 37 dB, což je doporučená hodnota útlumu pro panelový dům s hlučným provozem na chodbě.

A co okna?

Při zajišťování mechanického zabezpečení vlastního domova byste neměli zapomínat ani na okna. Vždyť podle statistik se vchodovými dveřmi vloupá do domu jen 10 % pachatelů, zatímco plných 40 % vnikne dovnitř hůře zajištěnými posuvnými dveřmi a dalších 40 % okny.

Na co si tedy dát pozor při výběru oken? Základem je bezpečnostní sklo Connex, které je vždy z vnější strany vrstvené. Vrstvené sklo tvoří dvě stlačená skla, mezi nimiž je bezpečnostní fólie. Ta slouží k tomu, aby vnější sklo ještě více zpevňovala, a především k tomu, aby v případě mechanického poškození skla nedošlo k jeho vysypání.

Okenní klika s klíčkem představuje bezpečnostní minimum.

Standardní tloušťky vrstvených skel nesou označení 3.3.1 (obě skla tloušťky 3 mm, mezi nimi jedna vrstva fólie tl. 0,38 mm) nebo 4.4.2 (obě skla tloušťky 4 mm, mezi nimi fólie tl. 0,76 mm), v zájmu bezpečnosti to může být i více.

Zloděj však dokáže otevřít okno také přes kování. Proto by mělo mít okno celoobvodové bezpečnostní kování s maximem bezpečnostních uzavíracích bodů (třída RC 3).

Třetím důležitým bodem okna je klika: může být klasická nebo takzvaně cvakací (Secustik), případně s dětskou bezpečnostní pojistkou. Klasickou kliku neberte: snadno se otevře a neslyšíte její zvuk. Chtějte kliku, která v sobě má zabudovaný blokovací mechanismus Secustik (zvenčí pomocí šroubováku ji nedokážete otevřít, navíc při otevírání cvaká), nebo speciální zámek s dětskou pojistkou.

Požadujte certifikát

  • Odolnost dveří proti vloupání podléhá náročnému testování v akreditovaných zkušebnách. Proto si při koupi bezpečnostních dveří vždy vyžádejte certifikát shody.
  • Certifikát musí obsahovat minimálně tyto údaje: označení certifikačního orgánu, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, uvedení bezpečnostní třídy podle evropské normy EN 1627, razítko a podpis certifikačního orgánu, datum vystavení dokumentu a jeho platnost.
  • Pokud testování probíhalo v zahraničí, měl by vám seriózní prodejce k originálu certifikátu vždy nabídnout ověřený český překlad.
Autor:
  • Nejčtenější

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Antonín Panenka má dům v Nespekách. Pochvaluje si výbornou hospodu

Antonín Panenka (73) si za svou kariéru získal srdce fotbalových nadšenců po celém světě. Možná právě proto, že býval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedé rozjeli v bytě grilovací party. Zápachem nás mučí půl roku

Premium Bydlíme v novostavbě, v bytě v osobním vlastnictví. Trápí nás sousedé vedle nás, kteří grilují od jara do podzimu. Vše...

Starosta Židlochovic prosadil velkou proměnu. Za dva roky bylo hotovo

Okolí staré radnice je historicky administrativním centrem jihomoravských Židlochovic. Jeho nedávné rozšíření nemá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rekonstrukci kamenné chalupy se myslelo na každý detail. Nadchne vás

Tradiční kamenná chalupa stojí „mimo civilizaci“, uprostřed krásné přírody, kde jsou dominantou louky, pole, lesy a...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Laminátové podlahy už zvládnou i vyteklou myčku nebo pračku

Zažité stereotypy a pravidla se mění. Myčky už nedělají hluk a neruší při sledování fotbalu, peří lze prát v pračce a...

Maringotka vám dává pocit svobody. Můžete kdykoliv odjet, říká majitel

Premium Žofii i jejího staršího „bratra“ Alfonse přitáhl domů traktor. Společně stojí na stráni a na dohled mají středověký...

Rekonstrukce sto let starého domu přišla i s vybavením na milion a čtvrt

Porovnávat rekonstrukci, k níž má architekt neomezený rozpočet i v řádu desítek milionů korun, a proměnu starého domku,...

Vězni utéct z Alcatrazu nezvládali, Češka na pevninu přeplavala

Jenom ojediněle se v drahých metropolitních lokacích najdou prázdné místnosti, ve kterých nikdo nechce bydlet. K nim...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...