V roce 2017 policie evidovala 1 768 vloupání do chat a chalup, ve víkendových objektech vznikly škody za více než 26,3 milionu korun. Reálná čísla budou mnohem vyšší, lidé nad krádežemi už mnohdy jen mávnou rukou a nic nehlásí, zejména v opakovaných případech. Vyšetří se totiž pouze 23 procent vloupání.
Mnohým se nechce investovat do drahého zabezpečení. Přitom v chatových koloniích a osadách se vyplatí použít jen malou fintu, atrapu bezpečnostních kamer za pár stokorun.
Například Dummy Ir Camera je „obohacena“ o červeně blikající LED světlo. I další typ, Retlux RDC 4002, který je k nerozeznání od panoramatických kamer, je vybaven červeně blikajícím LED světlem. Tyto kamery nepotřebují připojení na elektrický proud, blikající LED světlo si vystačí se dvěma nebo třemi AAA bateriemi. Když si bude zloděj vybírat mezi více chatami, je logické, že se „blikající“ raději vyhne.
Chytré zabezpečení domácnosti
Pokud chcete vědět, co se děje ve vaší domácnosti, můžete vyzkoušet startovací sadu iSmartAlarm za necelé tři tisíce. Když senzor zaznamená narušení střeženého prostoru, dozvíte se to ihned díky notifikaci na displeji telefonu a také 110dB integrované siréně (což je důležité hlavně v případě pozorných sousedů).
Zapojení zvládne každý, stačí „mozek“ neboli designovou „kostku“ CubeOne propojit kabelem s routerem a zapojit do elektrické sítě. Centrální jednotka se automaticky nastaví. Pak už stačí stáhnout zdarma aplikaci iSmartAlarm, která je zdarma.
K základní sadě lze dokoupit jak další senzory, tak i kameru s nočním viděním. Senzory připevníte snadno pomocí oboustranné samolepky, v balení však najdete i klasické hmoždinky. Senzory mají vlastní baterie, které podle údajů od výrobce vydrží až dva roky plného provozu.
iSmartAlarm má tři režimy provozu (ARM, DISARM a HOME, dále tlačítko Panic), které si navolíte podle potřeby, zda jste mimo domov, nebo doma. Kdo by stál o buzení senzorem pohybu v noci?
Jediný problém může nastat v okamžiku výpadku proudu (nebo pokud zloději vyhodí pojistky). I tak vám přijde oznámení o výpadku. Pokud bezpečnostní systém ztratí připojení k internetu, jeho servery vám alespoň zašlou notifikaci, že k takovému problému došlo.
Systém iSmartAlarm spolupracuje s webovou službou a související aplikací IFTTT pro iOS a Android (iOS verze 6.0 a vyšší, Android verze 4.0 a vyšší, k dispozici je také varianta pro Apple Watch). Děti, které chytrý telefon nemají, mohou alarm ovládat pomocí klíčenky s tlačítky a jednoduchými symboly pro zapnutí či deaktivaci.
Chytrá zásuvka
K domácí wi-fi síti lze připojit i chytrou zásuvku od iSmartAlarm. S pomocí bezplatné aplikaci pro chytré telefony a tablety můžete například ze své kanceláře rozsvěcet či zhasínat světlo a vyvolat tak dojem, že v bytě někdo právě je.
Nefunguje jen jako ochrana proti zlodějům, klidně k ní můžete připojit osvětlení vánočního stromku nebo akvárium, vše pak ovládáte například z křesla jako při použití dálkového ovladače. Zásuvka iSmartAlarm funguje samostatně nebo v rámci domácího bezpečnostního systému iSmartAlarm Home Security.
Když je potřeba pomoc a není proud
Pokud máte chalupu tam, kde dochází k častým výpadkům proudu, lze použít bezdrátový zabezpečovací set s GSM komunikátorem od Jablotronu.
Základ sady představuje ústředna JA-82K s rádiovým modulem a GSM komunikátor, navíc máte k dispozici zálohovací akumulátor pro případy výpadků proudu, například při bouřce. Sada detektorů je cíleně navržena pro efektivní střežení rekreačních objektů v odlehlejších oblastech.
Vedle pohybových čidel obsahuje také kouřový detektor pro případ vypuknutí požáru a vnitřní sirénu, která může varovat sousedy při pokusu o vniknutí do objektu. Majitele na narušení upozorní SMS zpráva, jednotlivé komponenty systém jsou spojeny bezdrátově, v případě potřeby lze dokoupit i další detektory. Počítejte s cenou kolem dvaceti tisíc korun.