Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Za pět dní postavil pasivní dům. Jako první dosáhne na státní dotace

  2:00aktualizováno  2:00
Za více než dvanáct hodin klesla teplota v tomto domě jen o 1,5 °C. Venku bylo přitom -12 a topení vypnuté. Tak to totiž v pasivních domech funguje. Teplo zůstává uvnitř. Majitel novostavby, která splnila parametry pasivního domu, tak dosáhne jako první v této kategorii na státní dotaci.

Pasivní dům - stav 18. 12. 2009 | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Otakar Jiránek žije tak, jak hlásá. Před dvaceti lety jako první začal prosazovat na českém trhu biopotraviny. Je ředitelem firmy Country Life sídlící v Nenačovicích v budově, která vznikla z bývalého kravína a dřevěné přístavby.

Svými parametry se řadí k prvním pasivním stavbám u nás. Pro svůj vzhled dostala příznačný název "Archa". Jen před pár dny se nastěhoval v Loděnici u Prahy do nového rodinného domu. Samozřejmě pasivního.

Vizualizace domu - pohled ze zahrady

Vizualizace domu: pohled ze zahrady

"Nechtěl jsem už za sebou nechávat ´uhlíkovou stopu´, bydleli jsme v Praze a do Nenačovic dojížděli, teď to máme se ženou do práce jen čtyři kilometry, to lze dojet i na kole. Měl jsem představu rychlé stavby, a to samozřejmě znamenalo montovaný dům, ovšem s parametry pasivní stavby," vysvětluje Jiránek.

Stavba rychlostí blesku

Přípravě stavby věnoval Otakar Jiránek maximální pozornost, stejně tak výběru dodavatele. Díky tomu vše zvládl za neuvěřitelně krátkou dobu. Základová deska byla hotová za tři týdny, hrubá stavba domu za pět dní.

Začal se stavět 9. listopadu 2009, pátý den, 13. listopadu, už mohl proběhnout tzv. Blowerdoor test, při němž se zjišťuje objem vzduchu unikající netěsnostmi v plášti budovy. Dopadl výborně, hodnoty dosáhly n50,N = 0,43/h (požadovaná hodnota je přitom n50,N= 0,6/h.

První den stavby domuPrvní den stavby domuPrvní den stavby domu

První den stavby domu 9. 11.

Výsledek je o to cennější, že si majitel vybral typový dům Kubis Lumio od firmy RD Rýmařov, který však pozměnil po svém. Nechal ho zvětšit, ale především přemluvil rýmařovské vedení, že nejlepším řešením bude změna skladby konstrukce.

Druhý den stavbyDruhý den stavby - 10. 11.Druhý den stavby - 10. 11.

Druhý den stavby 10. 11.

Třetí den stavby - 11. 11.Třetí den stavby - 11. 11.Třetí den stavby - 11. 11.

Třetí den stavby 11. 11.

Difúzně otevřené konstrukce umožňují prostup plynů mechanismem molekulárního přenosu, označovaného běžně jako difúze, ve stavebnictví nejčastěji mezi suchým vzduchem a vodní parou.

Pohyb plynů nevyhovuje plísním, houbám a různým mikroorganismům a zlepšuje kvalitu vnitřního ovzduší v budovách. Zlepšují se užitné vlastnosti plášťových konstrukcí a zejména v zimním období se konstrukce vysušuje.

"Podařilo se mi přesvědčit obchodního ředitele Jiřího Pohloudka, že difúzně otevřené konstrukce mají budoucnost. Někteří jeho kolegové totiž na to nechtěli příliš přistoupit," popisuje Jiránek jednání s dodavatelem.

Možná i pro ne vždy vstřícný přístup starších kolegů dal ředitel Pohloudek klientovi "k ruce" ing. Pavla Nechanického, pro něhož to byla hned po škole první velká akce.

Třeba i proto spolupráce skvěle fungovala a na výsledek mohou být oba pyšní. Podkroví není zmenšeno o zkosení střechy, proto má stejně plnohodnotnou obytnou plochu jako přízemí. Dvě pultové střechy proti sobě umožňují pomocí světlíku nestandardní osvětlení schodiště. Světlík v původním projektu Lumio u domu není.

Čtvrtý den stavbyČtvrtý den stavby - 12. 11.

Čtvrtý den stavby 12. 11.

Peníze nedávejte na účty, ale do domu

Pasivní dům pokládá propagátor zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí za nejlepší investici do důchodu. Náklady na provoz jsou totiž minimální.

Na vytápění potřebují pasivní domy v porovnání se standardními (u nich se vychází ze spotřeby 180 kWh/m2a) jednu dvanáctinu energie neboli si vystačí s hodnotami pod 15kWh/m2a (15 kWh na metr čtvereční za rok). Tzv. nízkoenergetické domy mají mít měrnou potřebu tepla menší než 50 kWh/m2a.

I díky těmto izolačním vrstvám splňuje dům požadavky na pasivní domy

I díky těmto izolačním vrstvám splňuje dům požadavky na pasivní domy

Na stavbu se Otakar Jiránek připravoval vlastně už řadu let. S architektem Alešem Brotánkem, přítelem a také velkým propagátorem pasivních a nízkoenergetických domů, už dříve absolvovali dokonce i studijní cestu po Spojených státech, kde vyhledávali informace a poznatky o moderních ekologických stavbách.

Setkali se zde s architektem Gregorym Frantou, jehož tým se podílel např. na "ozelenění" Bílého domu a Pentagonu, což znamená, že vybírají ekologicky úspornější stavební prvky.

Souhra zaměstnaců stavební firmy klapala na minuty

Souhra zaměstnanců stavební firmy klapala na minuty

Vyzbrojený všemi potřebnými informacemi se pak Otakar Jiránek začal poohlížet po dodavateli své montované stavby.

"Viděl jsem ledacos, montovaný dům, který přes sliby o termínech stavěli řadu měsíců, i takový, kde uvnitř vyrostly během přerušení prací kvůli vlhku houby. Dostal jsem dobré reference na RD Rýmařov a u konkrétních staveb jsem si je ještě ověřil. V praxi se ukázalo, že byly zcela oprávněné," popisuje Jiránek.

Skladba obvodové stěny

Skladba obvodové stěny

Došlo tak na vnitřní i vnější úpravy, aby se dům mohl zvětšit, ale především se měnila skladba konstrukcí. Vnitřní i vnější opláštění všech stěn je podobně jako u jiných typových domů RD Rýmařov ze sádrovláknitých desek Fermacell, navíc však byly u obvodových stěn využity parobrzdné sádrovláknité desky Fermacell Vapor. Staly se součástí difúzně otevřené konstrukce domu.

Majitel chtěl původně použít OSB desky, ale Rýmařov přešel na nové materiály. Fermacell Vapor funguje jako parobrzda a současně konstrukci staticky vyztuží.

"Jsem teď rád, že jsem netrval na svém. Chtěl jsem tyto desky použít i na stropy, ale nakonec jsme skončili u kompromisu, klasické parozábrany. Lituji, že jsem netrval na svém, aby byl do stropu použit Fermacell Vapor místo parozábrany. Je to škoda, pevné desky se snadněji lepí a spojují, než když máte fólii, která se kdekoli může protrhnout. Na fólii se také hůře ošetřují všechny prostupy v porovnání s pevnou deskou," popisuje majitel.

Na jednu pultovou střechu přišly solární panely

Na jednu pultovou střechu přišly solární panely

Jako příznivec přírodních materiálů byl ovšem spokojený s tepelnými izolacemi Steico Canaflex (izolace z konopí) na střešních skladbách konstrukce. Tepelnou izolaci obvodových stěn navýšila také montážní předstěna nabízející i prostor k vedení elektrických rozvodů. K vnějšímu zateplení stěny použila firma difúzně otevřený fasádní systém STO ThermWood s dřevovláknitou izolací.

Výsledkem je pasivní dům Kubis Lumio se zvětšeným půdorysem 13,5 x 8 metrů. Celková užitná plocha domu, která představuje v obou nadzemních podlažích (dům je nepodsklepený) plochu 83,5 m2, celkem tedy 167 m2.

Zatímco v přízemí je kuchyně s obývací částí a jídelnou, pokoj pro hosty, komora, koupelna a technická místnost, v patře najdete tři ložnice, pracovnu, šatnu a koupelnu.

Pasivní dům, Loděnice

Dřevěné schodiště osvětluje denní světlo

Místo základové desky vany

Už samotná základová deska ukázala, jak je třeba před stavbou přemýšlet. "Dřevostavby, pokud nemají nějaké masivní zdi uvnitř, tepelně hůře akumulují. Proto jsme se místo základových pásů a klasické základové desky, na kterou přijde tepelná izolace, rozhodli pro tzv. plovoucí desku," objasňuje majitel.

Nápad architekta Brotánka byl důležitý i proto, že stavba leží v dolíku s poměrně vysokou spodní vodou. Na určené ploše se tak odebrala zemina a udělaly se drenáže. Pak se položila geotextílie a asi 50 cm hrubého štěrku, který se pomocí stroje zhutnil.

Takto vypadala stavební parcela 7. října 200920 cm vysoká vrstva styroduru pod "vanu" - stav 16. 10.Další vrstva 20 cm betonu - 23. 10.

Stavební parcela 7. 10., průběh stavby základové desky, beton přišel 23. 10.

Poté se použila opět geotextilie, tenká vrstva písku a na ni dvě vrstvy deset centimetrů (celkem 20 cm) vysokého extrudovaného polystyrenu, lepené nahoře i na bocích. Vznikla vana, do níž se udělala izolace proti vodě a radonu. Do konstrukce s dvojitou kari sítí se vylilo 20 cm betonu. Vznikla monolitická deska, která leží na izolaci, tím se předešlo tepelným mostům zespodu.

"Základová deska je tak už součástí akumulačního systému domu. Na desku přišel jen tenký podsyp a pak už podlahové desky Fermacell a podlahová krytina. Kvůli tomu nejsou rozvody vzduchotechniky v podlaze přízemí, ale vedli jsme je shora ze stropu mezi podlažími," popisuje podrobně Otakar Jiránek.

Pasivní dům, Loděnice

K pocitu tepla přispívá i dřevěná podlaha v celém domě

Speciality pro nadšence

V domě a na něm najdete spoustu vychytávek a technicky dotaženého vybavení. Jejich pořízení nebylo levné, ale majitel se řídil jedním základním pravidlem: poměr cena-výkon, s důrazem na výkon. Na českém trhu není problém najít téměř kvalitativně shodné výrobky, ale s velmi rozdílnou cenou.

"Uvedu jako příklad okna s trojitým zasklením. Doporučili mi různé firmy, jejichž výsledné parametry byly prakticky stejné, ale jedna z nich je měla o trošičku lepší, ceny však o 125 % vyšší. Takže jsem volil ty, které byly ekonomicky únosné, tedy Slavonu," tvrdí majitel.

Snaha o rychlou stavbu a kolaudaci ještě v roce 2009 "popohnaly" chystané změny, od zvýšené daně z přidané hodnoty až po omezení dotací třeba na fotovoltaické panely.

Pasivní dům, Loděnice

Interiérový kotel čekal v době naší návštěvy ještě na obezdění

Ty zde nechybějí stejně jako sluneční kolektory, které ohřívají vodu a současně i přitápějí, protože pečlivý stavebník si pořídil i akumulační nádrž, která má sloužit právě i pro topení. Pro chladné dny lze využívat tzv. interiérový kotel na dřevo od firmy Verner. Necelou čtvrtinu výkonu dává na ohřev vzduchu v místnosti, tři čtvrtiny do akumulační nádrže, která bude sloužit hlavně ve dnech, kdy je málo slunce.

Vytápět pasivní dům není energeticky náročné. Ještě v době, kdy probíhaly vnitřní práce, se v něm jen temperovalo. "Odcházel jsem večer kolem sedmé a topení vypnul. Teplota byla 16,8 °C, ráno jsem přišel po půl osmé a na teploměru bylo 15,3 °C. A to tu neběžel jediný spotřebič a nesvítila žádná žárovka," ohromuje pečlivě sledovanými údaji stavebník.

Technické "srdce" domu - jednotka RB firmy ATREA

Technické "srdce" domu: jednotka RB firmy ATREA

Vytápění zabezpečuje systém řízeného větrání (větrací jednotka RB od firmy ATREA) s účinným zpětným získáváním (rekuperací) tepla z odváděného vzduchu a zařízením pro dohřev vzduchu v období nízkých teplot. Ohřev vzduchu v jednotce zabezpečuje integrovaný zásobník tepla IZT 915 l, který se primárně ohřívá elektricky.

K vytápění a ohřevu vody slouží sestava solárních kolektorů, které jsou spolu s krbovou vložkou napojeny na integrovaný zásobník. Díky jejich propojení se nepřehřívá obývací pokoj.

Pátý den stavby - 13. 11. - Blowerdoor test

Pátý den stavby 13. 11. Blowerdoor test

Otakar Jiránek však pamatoval i na jiné formy získávání tepla. Třeba zelená střecha v létě chladí, v zimě hřeje. Dva rozvody vody na WC, jeden s užitnou, a zásobník s objemem 6 000 litrů dávají tušit, že v této domácnosti se šetření přírody myslí vážně. "Žádná voda od nás zbytečně neodteče," tvrdí Jiránek.

Jeho dům budil obdiv v okolí už během stavby. Postavil ho za stejnou dobu jako jiní dva metry domu do výšky z cihel. Samozřejmě vždy přijde stejná otázka: za kolik? Základová deska vyšla přibližně na půl milionu, včetně její tepelné izolace, napojení sítí a desky pod garáží, což je celkem 150 m2.

Dům stál 5,5 milionu korun. Od této částky je však třeba odečíst několik set tisíc, které získá majitel na dotacích.

Pasivní dům, Loděnice

Garáž se nevytápí, na její výstavbu proto postačily tvárnice

technické parametry

Obvodová stěna (U = 0,14 W/m2K) má složení:

1. sádrovláknitá deska Fermacell 12,5 mm
2. montážní předstěna s tepelnou konopnou izolací Steico 60 mm
3. sádrovláknitá deska s parobrzdou Fermacell Vapor 15 mm
4. nosný rám s tepelnou izolací z dřevovlákna Steico 120 mm
5. sádrovláknitá deska Fermacell 12,5 mm
6. tepelná izolace STO Thermwood STO 160 mm

Střešní konstrukce (U = 0,11 W/m2K) tvoří:

1. sádrokartonová deska 15 mm
2. podhledové latě s tepelnou izolací z dřevovlákna Steico 60 mm
3. parozábrana
4. krokve 60 x 24 mm s tepelnou izolací z dřevovlákna Steico 240 mm
5. nadkrovní tepelná izolace z dřevovlákna Steico 100 mm
6. kontralatě, provětrávaná mezera
7. střešní latě
8. dřevotřísková deska OSB
9. střešní krytina tizanzinek

poznámka: jde o konstrukci jižní pultové střechy, severní bude mít na fólii vegetační souvrství

Autor:
  • Nejčtenější

Jak po roce vypadají proměněné interiéry z pořadu Jak se staví sen

Televizní show Jak se staví sen – extra se vrací už v devatenácté sérii. Na začátek si tvůrci připomněli nejzajímavější...

Splněný sen. Krásná roubenka i pozemek byly skvělou volbou

Honza s Irenou se potkali v době, kdy ona bydlela v rodinném domě a on v bytě v paneláku. Po čase začali plánovat...

Dům pro rodinu si navrhla sama. Bylo to nejlepší životní rozhodnutí

Květa od začátku nechtěla jen postavit dům, toužila vytvořit domov. „Nikdy jsem si nemyslela, že bych stavěla...

Vydra proměnil prasečák na penzion a statek v Malčanech na koňský ráj

Pouhých sedm kilometrů od milované farmy v Malčanech žije herec Václav Vydra s manželkou Janou Bouškovou. Žijí na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavili si v Praze útulný skandinávský dům. Dominantou je krb

Čistá, jemná, jednoduchá. Taková je jedna z posledních realizací z portfolia architektonického studia Flat White, které...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

V montovaném domku či kontejneru lze bydlet rychle. A dokonce i levně

Montované a modulární rodinné domy představují v době, kdy ceny ve stavebnictví neustále rostou, úžasnou možnost...

I za málo peněz lze postavit příjemný úsporný dům, kde se skvěle bydlí

Co si představíte pod pojmem úsporné, zdravé bydlení? Určitě dům, který bude využívat přírodní zdroje energie a stát v...

Venkovské sídlo pro single ženu šokuje. Má devět set metrů čtverečních

Architektonické studio SquareWorks LLP v čele s Katsushi Goto a Khushboo Vyas si připisuje autorství neobvyklé stavby...

Manželé si postavili dřevěný ráj, z luxusního domu jsou nadšeni

Vanessa a Michael jsou velcí příznivci dřeva, navíc se s ním často setkávají i ve svých profesích. Michael je tesař,...

Najdete na iDNES.cz