Hotel Praha na Hanspaulce se změní na rezidence, plánuje nový majitel

  15:09aktualizováno  15:09
Hotel Praha, který po více než třiceti letech zavřel s příchodem nového majitele brány pro hosty, se změní v rezidenční bydlení. Komplex koupila od dosavadního zahraničního majitele společnost Maraflex se sídlem na Kypru, kterou vlastní podnikatel František Savov. Hotel už provozovat nehodlá.

Hotel Praha na pražské Hanspaulce | foto: ČTK

Hotel Praha, který stojí od roku 1981 v exponované lokalitě Hanspaulka v šesté městské části, je znovu v českých rukou. Jeho nový majitel s ním má však jiné plány než v něm ubytovávat návštěvníky metropole.

"Hotelový trh v Praze je přesycen. Pozemky, na nichž hotel stojí, si zaslouží nové využití. Máme zcela konkrétní představu o moderním rezidenčním bydlení," uvedl ředitel společnosti Maraflex Petr Novák.

Dodal, že hotel byl za minulého režimu postaven tak velkoryse, že jeho provoz není ekonomicky udržitelný. Zda nový majitel hotelovou budovu zbourá, nebo jen zrekonstruuje, není v tuto chvíli ještě zřejmé. Ve hře jsou prý obě varianty.

Společnost Maraflex se chce do budoucna profilovat jako investiční fond. Její majitel, podnikatel František Savov, ovládá mimo jiné Pivovar Samson a knižní nakladatelství Mladá fronta.

Maraflex má stejnou adresu jako firmy podnikatele Kellnera

V souvislosti s prodejem hotelu Praha se již dříve vynořily spekulace, že objekt koupila společnost PPF podnikatele Petra Kellnera. Obchodní rejstřík totiž ukazuje, že nový vlastník hotelu, společnost Maraflex, má stejnou adresu jako několik Kellnerových společností.

Jitka Tkadlecová z PPF však odmítla, že by tato skupina sama či prostřednictvím společnosti Maraflex hotel koupila. "Nikdy jsme hotel Praha nekoupili ani o tom neuvažovali," řekla.

Hotel Praha vyrostl na Hanspaulce v roce 1981. Unikátní stavba měla v prvopočátcích sloužit především jako rezidence pro zahraniční vládní delegace.

Budova stojí na pozemku o rozloze 100 tisíc metrů čtverečních v bývalé Petschkově zahradě a zároveň patří mezi nejrozlehlejší hotely v metropoli. Nabízí 136 pokojů, včetně 52 apartmá, prezidentské apartmá o rozloze 370 metrů čtverečních, salonky i konferenční místnost.

Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Bytů je málo, stavebních úřadů moc. Na povolení se čeká zoufale dlouho

Ilustrační snímek

Získat vlastní bydlení je stále obtížnější, zejména v Praze. Ceny rostou, nabídka je nedostatečná, stavební povolení se...

VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a...

Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta...

Najdete na iDNES.cz