Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Vzorový byt či dům jsou jako zkušební jízda autem. Víte, co vás čeká

  1:00
Uvažujete o novém bydlení? Máte dostatečnou představivost a umíte číst plány? Pokud ne, zkuste předem využít radu architekta nebo se podívat do některých vzorových bytů a domů. Stejně jako se před koupí auta zkouší vybraný model, tak se vyplatí prohlédnout si „bydlení naživo“.
Zařízený bungalov si můžete prohlédnout v Centru vzorových domů v Nehvizdech. Dispozičně jde o 5+1, zastavěná plocha 152 m2, užitná plocha 128 m2.

Zařízený bungalov si můžete prohlédnout v Centru vzorových domů v Nehvizdech. Dispozičně jde o 5+1, zastavěná plocha 152 m2, užitná plocha 128 m2. | foto: Jaroslav Kvíz

Nové bydlení si lidé pořizují v produktivním věku často s vyhlídkou, že jim bude sloužit do konce života. Každý se sice rozhoduje sám za sebe, respektive za svou rodinu, ale neškodí, když vám něco nebo někdo dokáže vaše rozhodnutí usnadnit.

Kam se podívat

Zařízených vzorových bytů a domů najdete celou řadu, nejvíce jich je v Praze a blízkém okolí. Prohlédnout si lze například byty na Prosek Parku, v Britské čtvrti ve Stodůlkách, v Nových Chabrech, v Ecocity Malešice II, Čakovickém parku nebo v Zeleném Městě 2, zde bude například 26.5. den otevřených dveří.

A vzorové domy? K dispozici je třeba Tendence v Průhonicích, Domesi Concept House v Budíkově, dům v Rezidenci Vrtilka i jinde.

Na většině míst je k dispozici jeden, případně dva objekty. Výjimku představuje Centrum vzorových domů v Nehvizdech u Prahy (celkem sedm vzorových domů, z toho pět jich je ukázkově zařízeno pro rodinné bydlení).

Někomu pomůže vidět reálnou stavbu, jiný se díky dobré představivosti dokáže orientovat v plánech, třeba s pomocí architekta. Domy a byty se zařízenými interiéry však mohou změnit mnohé představy.

Co je v kurzu

Mnozí mají poměrně konkrétní představy o svém budoucím bydlení, ale i ty se mohou změnit. A rychle.

„Do Nehvizd, kde máme několik zařízených vzorových domů, jezdí třeba hodně lidí kvůli bungalovu, ale nakonec dá většina z nich přednost patrovému domu. Porovnají si totiž bungalov například s dvoupodlažním domem, který stojí méně, potřebuje menší zastavěnou plochu a nabízí větší podlahovou plochu,“ vysvětluje Ing. Pavel Herclík, výkonný ředitel společnosti Canaba.

Zařízený bungalov v Centru vzorových domů v Nehvizdech. Z obývacího pokoje se vychází na terasu.

Záleží samozřejmě na věku klientů, velikosti pozemku, pokud jej už vlastní nebo na financích, které mají k dispozici. Praxe však ukazuje, že se postupně snižují požadavky na velikost užitného prostoru domu.

Lidé totiž zjišťují, že velký prostor je mnohdy o pocitu, nikoliv o jeho reálném využití. A také si uvědomují, že vícegenerační bydlení není právě v kurzu, dospělé děti s rodiči bydlet nechtějí. Dům se na pár let nepořizuje, a co pak s velkým domem?

A jak se to má s byty? Dnes je největší zájem o 2+kk. „Tato kategorie bytů do velikosti přibližně 55 m2 slouží hlavně jako startovací bydlení pro mladou rodinu. Vyhledává je však i starší generace, které už děti odrostly a rodiče se tak stěhují do menšího. V Praze se tento typ bytu nejlépe pronajímá, proto si jej lidé pořizují také jako investici, která patří mezi jednu z nejbezpečnějších a zároveň i finančně nejvýhodnějších,“ uvádí David Jirušek ze společnosti Finep.

Na co si dát pozor

Dostat do ruky půdorys s popsanými místnostmi včetně metrů čtverečních podlahové plochy je základ. Orientovat se v nákresech ale není pro laika až tak snadné, lepší představu lze získat právě návštěvou vzorových bytů a domů.

Ale i tehdy byste měli myslet na celou řadu věcí. Ing. arch. Miroslava Karasová, která se věnuje navrhování interiérů rodinného bydlení jak pro soukromé koncové klienty, tak pro developery, vybrala několik poznatků z praxe, na které se vyplatí nezapomenout:

  • Samotná konstrukce. Pokud jsou nosné stěny například ze železobetonu, nelze zde dodatečně zasekávat rozvody vody či elektroinstalace a vše se v případě změn musí řešit nástěnným způsobem.
  • Šířky dveří na WC a do koupelny. Podle normy mají být široké minimálně 70 cm, praktičtější je však 80 cm.
  • Různé výklenky a niky. Pro šatní skříně obecně potřebujete hloubku 60 cm (otevíravé dveře) nebo 65 až 70 cm (posuvné dveře).
  • Schodiště. Jako běžná šířka schodiště se uvádí 90 cm i více, výška nášlapu okolo 19 cm a hloubka stupnice zhruba 25 cm.
  • Okna. Zjistěte si, která okna a jak jsou otevíravá, zajímejte se o výšku parapetu (ve výkresu je uvedená při okótování jako číslo v závorce). Pokud bude parapet níž než 75 cm, těžko lze pod něj umístit nábytek.
  • Komunikační prostory (chodby, schodiště, haly...). Šířka minimálně 120 cm je praktická s ohledem na stěhování nábytku a pro vyhnutí se dvou osob. Na druhé straně je zbytečné, aby byla chodba nadstandardně široká, například na úkor menších pokojů.
Typový dům Futura NEO patří do projektu Domesi Concept House. Jde o pasivní...
Typový dům Futura NEO - Při stavbě pasivního domu je podstatné jeho směřování...

Typový dům Futura NEO patří do projektu Domesi Concept House. Jde o pasivní dřevostavbu 4+kk o užitné ploše 98 m2.

Mít k sobě blíž

Pokud to dispozice dovolují, neměla by chybět šatna, případně i technická místnost pro kotel, pračku, sušičku a podobně (v domě se pro ni místo jistě najde). Kde není šatna možná, podívejte se, zda se do bytu/domu vejde dostatek vestavných skříní.

Stále přetrvává zájem o propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Dříve byl větší zájem o hlavní obytný prostor ve tvaru písmene L, dnes o tvar písmene I.

V energeticky pasivním projektu Ecocity Malešice II si můžete prohlédnout vzorový byt 3+kk s užitnou plochou přes 69 m2. Součástí každého bytu je řízené větrání s rekuperací.

Další rozdíly jsou patrné v použití velikosti prosklených ploch, což je dané i tím, kde bude nové bydlení situováno. Například v řadové zástavbě se v patře velké plochy moc „nenosí“, sice by lidem dopřály nadmíru světla, na druhé straně by je ochudily o soukromí.

Máme rádi změny?

Standardně se byt nebo dům prodává vybavený základními interiérovými prvky, samozřejmě kromě nábytku a také kuchyňské linky, byť někteří prodejci linku nabízejí v ceně (totéž platí pro garážové stání).

Může se hodit

Domy Dubečnice

Domy Dubečnice - luxusní vily či dvojdomky u Prahy. Další domy k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Mezi nejčastěji požadované změny u nových bytů patří zásahy do elektroinstalace (jiné umístění vypínačů a zásuvek či jiný počet a podobně), úprava nenosných příček, výměna či úprava vchodových dveří, podlahových krytin, jiná sanita do koupelny či místo vany sprcha.

A u domů? „Lidé nejčastěji chtějí přidat k domu zádveří, mají zájem i o garážové stání a pergolu,“ upřesňuje Ing. Pavel Herclík. Mnohé úpravy lze u novostavby provést v rámci klientských změn v době, kdy jsou byty či domy jen „na papíře“.

Čeho si ještě všímat

Něco je zřejmé na první pohled, na jiné se musíte optat. Nebo prostě změřit. Na jakou světovou stranu míří jednotlivé místnosti? Kam se otevírají interiérové dveře? Vejde se do kuchyně propojené s obývacím pokojem větší jídelní stůl?

„Ptejte se také na to, jak bude vypadat okolí po ukončení výstavby, s čím se počítá do budoucna. Kde dnes stojí například jedna řada domů, tam jich za několik let může být několikanásobně více. A vždycky platí, pokud nemáte dobrou představivost, je lepší nechat si poradit od odborníků,“ připomíná architektka Miroslava Karasová.

Také rodinný dům Ideal čtvercového půdorysu je k vidění v Centru vzorových domů. Podobně jako pro jiné typové stavby i zde platí, že ho lze doplnit například pergolou, zádveřím, garáží a podobně.

Nebojte se navštívit více projektů, přestože si myslíte, že navštívený byt či dům si patrně nepořídíte. Prodejci to vědí. „V prvním roce provozu Centra vzorových domů sem přišlo 3 000 lidí, do budoucna počítáme s návštěvou až 10 000 lidí ročně. I s tím, že dům si nakonec koupí asi každý desátý. Většina lidí přichází kvůli inspiraci, například prohlédnout si dispozice, zařízení kuchyní či koupelen,“ uzavírá Pavel Herclík ze společnosti Canaba.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dietolog a fitnessák Chaloupka žije v milovaném bytě na pražském Žižkově

Dietolog a fitness konzultant Vít Chaloupka nedá dopustit na svůj byt na pražském Žižkově. Interiér si zařídil pomocí...

Jak se staví sen pro milovanou partnerku, když síly docházejí

Jaromír si přál vybudovat v přízemí rodinného domu bezbariérový byt, kde by s partnerkou bydleli v důchodu. Pustil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Gigantické nádrže na pohonné hmoty vypadají shora jako čtyřlístek v lese

Energie, pohonné hmoty, plyn… Snad nejčastěji opakovaná slova v posledním roce. Přitom když se v únoru 2007 začala...

Domek je záměrně ze dvou posunutých částí. Chytrý nápad majitele nadchl

Okolní krajinu neruší, přesto v ní vyniká. Rodinný dům s tvary venkovské archetypální architektury tvoří dvě pohledově...

Unikátní premiéra: most při rekonstrukci obraceli jako rybu na rožni

Všechno je jednou poprvé. To platí i o unikátní rekonstrukci železničního mostu přes přehradu Hracholusky z Pňovan do...

Vila připomíná parník, prosklení 14 metrů dlouhé je unikátní

Dokonale funkční řešení, čistota geometrických tvarů, výrazné horizontální linie, velkoformátové prosklení a precizní...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...