Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Jen výměna oken nestačí, pamatujte na stínění i sítě proti hmyzu

Blíží se konec roku a spousta lidí si dává různá předsevzetí. Od „klasického“ hubnutí až po rekonstrukci koupelny nebo výměnu oken. U nich je však vhodné investovat i do dalšího okenního vybavení, od zastínění až po sítě proti hmyzu. Dodatečné úpravy stojí další čas, ale i peníze a starosti.

Exteriérové rolety chrání před pronikajícím teplem, ale i chladem. Navíc fungují jako bezpečnostní i protihlukový prvek. | foto: VEKRA

Výrazným trendem je dnes třeba výměna standardních oken za vysoká, tedy ta, která sahají až k podlaze a umožňují třeba i přímý vstup do zahrady.

Podkladový okenní profil tvoří lisované dřevo s příměsí kovových částeček....

Podkladový okenní profil tvoří lisované dřevo s příměsí kovových částeček. Odolává tak vlhkosti i vysokým teplotám.

Myslíte si, že je studený parapet a chladná podlaha u těchto velkých oken normální? Rozhodně ne! Tato okna by měla mít doplňující izolaci, takzvaný podkladový profil, který přerušuje tepelné mosty a zabraňuje prochlazování parapetního, respektive podlahového zdiva.

K oknu se montuje už při výrobě, proto je důležité se na něj ptát hned při objednávce oken, ne každý výrobce jej totiž používá a jeho dodatečné doplnění není možné.

„Podkladový okenní profil, který využíváme, tvoří lisované dřevo s příměsí kovových částeček. Odolává tak vlhkosti, vysokým teplotám i chemikáliím a má výborné mechanické vlastnosti, díky kterým snese vysoké zatížení i rozměrného okna,“ popisuje Pavel Kašpar, manažer montáží značky Vekra.

Jde o stejné prahové řešení, jaké se využívá nejen u otočných či posuvných velkoformátových oken, ale i u vchodových dveří s velkým zatížením přechodového prahu.

Připravte se na horké léto

Externí stínění oken začíná být nikoli luxusním doplňkem, ale naprostou nezbytností. „Nahrává k tomu i vlna veder, která potvrzuje, že bez stínící techniky se nedosáhne tepelné pohody v bytech ani v kancelářích,“ říká Ladislav Souček, předseda představenstva Svazu podnikatelů ve stínící technice.

U rodinných domů se často kombinují předokenní žaluzie a markýzy, ty chrání...

U rodinných domů se často kombinují předokenní žaluzie a markýzy, ty chrání před horkem třeba terasu, která by jinak naakumulovala teplo, jež by do interiérru sálalo ještě v noci.

Vnitřní stínění tepelné pohodě v interiéru bohužel v létě moc nepomůže. Vnitřní žaluzie zachytí teplo až uvnitř místnosti, hliníková lamela se zahřeje a sama se pak stává zdrojem tepla. Vnitřní stínění se dnes proto používá spíš jen jako ochrana proti pohledům zvenčí.

„Naopak exteriérové stínění absorbuje až 52 procent sluneční energie, 42 procent odrazí a pouze šest procent propustí skrz stínění na okenní tabuli, z níž se do místnosti už dostane velice málo,“ vysvětluje David Žabčík, ředitel společnosti Climax.

Exteriérové žaluzie lze na rozdíl od rolet i naklánět, a regulovat tak přístup...

Exteriérové žaluzie lze na rozdíl od rolet i naklánět, a regulovat tak přístup světla do místnosti.

Dodatečně pořízené externí stínění však může způsobit nepříjemné komplikace. Pokud si totiž v hobby marketu koupíte interiérové stínění či jiné okenní doplňky a sami si je neopatrně namontujete, může dojít k nevratnému poškození oken. V lepším případě se vrtáním poničí pouze ostění okna.

V horším případě dojde přímo k poškození okenního rámu, což se může negativně odrazit na jeho celkové pevnosti a tepelných vlastnostech. Proto je lepší si koupit okno už s předem nainstalovaným stíněním nebo si jej nechat odborně namontovat původním dodavatelem okna.

Stínění s předstihem

Venkovní stínění je také dobré promyslet si s předstihem. Box, do kterého venkovní stínění zajíždí, když se nevyužívá, se totiž musí někam ukotvit. To je třeba udělat ještě před dokončením fasády a před jejím zateplením.

Montáž vodicích lišt

Montáž vodicích lišt

„Kdyby se totiž později vrtalo nebo dokonce sekalo do zateplení, nešlo by jen o zbytečnou práci navíc, mohl by vzniknout i problém se zárukou na fasádu a její izolační vlastnosti. Proto je dobré samotný box pro venkovní stínění do stavby ukotvit i v případě, že budete stínění dokupovat později,“ popisuje David Šejvl, manažer stínící techniky VEKRA.

Box se může kotvit jak standardně do nadokenního překladu, tak do okenního rámu. Kotvení do okenního rámu se často řeší rozšiřovacími profily, díky kterým box nezasahuje do zasklení okna, a není tak z interiéru viditelný. Rozšiřovací profily se někdy umísťují i na boční strany okna, aby se k nim mohly ukotvit vodící lišty.

„Na ty se totiž často zapomíná a může se tak stát, že se okenní rám v zateplení v podstatě utopí, a zbylý pohledový prostor je pro ukotvení vodících lišt nedostatečný,“ upozorňuje David Šejvl. Koupí stínící techniky spolu s okny tak předejdete všem problémům, ke kterým může při dokončování fasády dojít třeba i bez vašeho přičinění.

Podobné je to i v případě sítí proti hmyzu. Ty musí k rámu dokonale přiléhat, aby nezničily profil ani těsnění oken, za které se uchycují. Při dodatečné instalaci sítě můžete navíc zjistit, že se vám síť proti hmyzu nevejde pod již instalované venkovní stínění. I taková jsou nečekaná úskalí montáží okenních doplňků po částech.

Na stínění s motorem

Zákazníci jsou však stále náročnější, i pokud jde o ovládání externího stínění. „Každým rokem roste obliba motorizovaného ovládání, nejvíce to je vidět u venkovních žaluzií, u kterých je motorizace využívaná v téměř 96 procentech. U rolet je pak podíl nižší, motorizovanou variantu preferují dvě třetiny uživatelů,“ tvrdí Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

V případě silného větru vyšle větrné čidlo signál k pohonu a žaluzie se...

V případě silného větru vyšle větrné čidlo signál k pohonu a žaluzie se automaticky vytáhnou.

Manuální ovládání už dnes není podle odborníků ideálním řešením, protože se pro něj musí provrtat otvor skrze okenní rám.

„V otvoru bude zákonitě kondenzovat voda a okno bude mít tendenci vlhnout, což povede ke vzniku nebezpečných plísní,“ varuje David Šejvl, proč doporučuje výhradně moderní motorové ovládání. Pro montáž motorového ovládání je třeba dovést k budoucímu stínění elektrický kabel, případně připravit alespoň chráněný prostor, kam se kabel později uloží.

Vše by se mělo nachystat už při stavbě, protože jinak by to pochopitelně znamenalo zbytečné sekání v hotovém interiéru. A vedení dodatečně umístěného kabelu pod krycími lištami není ani hezké, ani úplně bezpečné.

TIP: Chytré stínění

Stínící technika je dnes často napojována do systému inteligentních domácnosti. Automatické pohyby vnitřního i venkovního stínění tak mohou být ovládány buď na základě přednastaveného časového harmonogramu, nebo na základě povelů vycházejících z elektronických čidel.

„Můžete si nastavit, aby se vám v době, kdy máte vstávat, stínění samo pootevřelo, a vy se probouzeli za světla. Jakmile odjedete do práce, byt se zase zatemní a je izolován od venkovních teplot,“ popisuje výhody automatického ovládání stínících technik David Šejvl ze společnosti VEKRA.

A pokračuje: „Elektronická čidla ovládají stínění na základě světla, tepla a větru. Když vysvitne slunce nebo se místnost prohřeje na stanovenou teplotu, stínění se samo aktivuje. Obdobně funguje i čidlo citlivé na vítr, které při nárazovém větru stínění vytáhne zpět do krycího boxu, a uchrání jej tak před poškozením.“

Ohromnou výhodou automatických pohybů stínění je i to, že k nim může docházet, i když nejste doma. Dokonce je sami můžete spouštět zpovzdálí přes aplikace v chytrém mobilu, a tak váš dům na venek působil obývaně. Toto praktické řešení pasivní bezpečnosti domu či bytu se využívá stále častěji.

S intuitivní aplikací v tabletu celou domácnost snadno zastíníte na jeden dotyk.

S intuitivní aplikací v tabletu celou domácnost snadno zastíníte na jeden dotyk.

Cesta pro plně funkční mobilní klimatizace

Mnoho lidí, kteří si v posledních letech kupují mobilní klimatizace, musí řešit, kam vhodně uloží vývod teplého vzduchu z interiéru do venkovního prostředí. Uložení v polootevřeném okně není efektivní, protože pootevřením se teplý vzduch do bytu okamžitě vrací.

Někdo tak k oknu dokupuje speciální izolační tkaninu s otvorem pro výduch, kterou si do pootevřeného okna připne. Existuje ovšem účinnější řešení, a tím je letní okenní křídlo. „Od běžného křídla se to letní liší speciální tepelně izolační výplní, do které je otvor pro klimatizaci vyřezaný. Vyplnit se s ní může celé okno nebo jen spodní část oddělená meziskelní příčkou,“ popisuje Pavel Kašpar ze společnosti VEKRA.

Exteriérové rolety chrání před pronikajícím teplem, ale i chladem. Navíc...

Exteriérové rolety chrání před pronikajícím teplem, ale i chladem. Navíc fungují jako bezpečnostní i protihlukový prvek.

A zároveň varuje: „Rozhodně se nesmí otvor vyříznout do skelné výplně! Prostor mezi jednotlivými skly okna se plní vzácným plynem, je hermeticky uzavřen a nesmí dojít k jeho narušení.“

Aby se dalo běžné okenní křídlo snadno měnit za letní, je nutné, aby byla obě křídla dodána od stejného výrobce. Každý okenní profil má totiž trochu jinak tvarované dorazové a těsnicí plochy. Je tedy jistější si nechat vyrobit obě okenní křídla ve stejný okamžik. Potom výměnu zvládne každý šikovný kutil.

Autor:
  • Nejčtenější

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Byt ve staré železniční výtopně má digestoř z uhláku a umyvadlo z lampy

Měditepec Tomáš Trubač má neobyčejnou profesi a stejně tak i bydlí. Nedávno zrekonstruoval přes sto let starou...

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak bydlí olympijská vítězka. Neumannová má ráda bělené dřevo, připomíná jí hory

Premium Nejúspěšnější česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se nedávno doma pustila do moderní proměny. Spolehla se na...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Jen výměna oken nestačí, pamatujte na stínění i sítě proti hmyzu

Blíží se konec roku a spousta lidí si dává různá předsevzetí. Od „klasického“ hubnutí až po rekonstrukci koupelny nebo...

Chatka, kterou oceníte nejen v době covidové. Má 12 metrů čtverečních

Kvůli zavřeným hotelům by si asi mnohý z nás přál mít dnes alespoň malou chatu na horách, odkud by mohl vyrážet třeba...

Přišly ze Západu. Proč někteří paneláky milují a druzí jimi opovrhují

Premium Žádné jiné bydlení s sebou nenese tolik předsudků jako to v paneláku. Po revoluci se dokonce objevily návrhy na jejich...

Investice do bydlení, i toho víkendového, začíná často u vody

Dovolená v příštím roce? Nikdo netuší, co bude. V této situaci se stále více lidí upíná k vylepšování svého bydlení...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...