Se stavební firmou postupuje rekonstrukce rychleji. Jenže někdy bývá velmi...

Se stavební firmou postupuje rekonstrukce rychleji. Jenže někdy bývá velmi obtížné sehnat takovou, která má volnou kapacitu. | foto: Martin Perlík

Koronavirus stavby příliš nezbrzdil, nové však zpomalí skluz úřadů

  • 0
Stavebnictví bylo koronavirem postiženo poměrně málo. Za karantény stavební práce většinou pokračovaly stejně jako před ní. Zvláště ty, které probíhaly venku na samostatných staveništích a řemeslníci nepřicházeli do kontaktu s obyvateli. S koncem omezení i tyto důvody odpadly.

Projektanti a další specialisté, kteří pracují u počítače, se přesunuli na home office, projektanti navíc často pracují z domova běžně, takže to pro ně nebyla velká změna. Činnost museli omezit hlavně ti, kteří mají děti na nižším stupni základní školy nebo ve školce, protože se jim museli věnovat.

Na zateplení rodinného domu polystyren s tloušťkou 5 cm nestačí.

Projektování a stavění vůbec je poslední roky ve velkém přetlaku. To znáte vy, kdo jste se pokoušeli poslední dobou nějakého stavaře sehnat. Zklidnění bylo vítané pro řadu projektantů, hlavně proto, že měli čas v klidu dokončit zakázky z předchozí hektické doby. Zatím mnozí majitelé domů využili čas k promýšlení svých vlastních stavebních plánů.

Finance rozhodují

Je tedy čas se opět pustit do stavění a rekonstruování? Záleží hlavně, jak jste na tom finančně. Pokud vás krize postihla a přišli jste o práci, řešíte nejspíš úplně jiné problémy a bydlení půjde stranou.

Pokud ztrátou zaměstnání ohroženi nejste a o stavění jste už před koronavirem uvažovali, pokračujte ve svých plánech. Přípravy totiž zaberou hodně času.

Koronavirus navíc zbrzdil práci stavebních úřadů, některé nestíhaly ani před ním. Takže ještě o něco déle potrvá, než projdete celou související byrokracií. Samotné ohlášení u stavebního úřadu v okamžiku, kdy máte projekt a všechna vyjádření dotčených orgánů, teď trvá něco mezi měsícem a rokem.

Ještě než na úřad půjdete, je třeba nechat zpracovat projekt a získat vyjádření dotčených orgánů, což je další půl roku až rok, než budete moci kopnout do země. A když začnete bydlení řešit, nastoupí stavební firma nejdříve příští jaro, ale možná až napřesrok.

S čím se nyní nedá příliš počítat, jsou výrazně volnější kapacity projektantů a stavebních firem. Zakázky jsou nasmlouvané na dlouho dopředu a vytížení bylo před koronavirem na hranici únosnosti.

Dotace fungují

Ještě nedávno to vypadalo, že se zopakuje situace z krize po roce 2008, kdy stát a obce omezily zakázky a stavební firmy neměly práci. Tomu se teď stát snaží vyhnout. Obcím sice dech nejspíš dojde, ale projeví se to spíše až v příštím roce.

Pokud se dům zrekonstruuje a něco se zanedbá nebo podcení, může nastat podobná nepříjemnost.

S čím se však naopak počítat dá, jsou dotace: funguje Nová zelená úsporám na zateplení, zelené střechy (na ty se nově příspěvek zvýšil) a na stínění oken, Dešťovka na nádrž na dešťovou vodu a systém využití šedé vody, kotlíková dotace na výměnu zdroje tepla.

A do konce roku 2021 můžete stále počítat i s daňovým odpočtem úroků z nových hypotečních smluv.

Pokud tedy uvažujete nad vlastním domem, založením rodiny a dětmi, počítejte s tím, že se budete stěhovat za dva až čtyři roky a je možné, že tou dobou bude koronavirová krize už jen vzpomínkou.

O autorovi článku

Ing. Martin Perlík

Absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze (2003), autorizovaný stavební inženýr. Jeho motto: „Věřím, že není nutné zastavovat stále další louky a pole, proto pomáhám lidem najít cestu, jak nově využít jejich starší dům.“

Má svůj odborný blog, pořádá osvětové přednášky, publikuje články v odborných časopisech. Ve vydavatelství Grada mu vyšla kniha o rekonstrukcích - Rekonstrukce domu - 100 tipů (vyšlo již 3. vydání). Zaměřuje se na posuzování stavu rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí.