Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými plochami. Prostě desky na Brnem, tak se mluví o brněnské vile, která je dalším zhmotněním vizí architekta Martina Kareše, ovlivněných tradicemi funkcionalistické architektury.
Desky na Brnem, tak se také říká unikátní brněnské vile, kterou navrhl...

Desky na Brnem, tak se také říká unikátní brněnské vile, kterou navrhl architekt Martin Kareš ve funkcionalistickém stylu. | foto: Lukáš Hausenblas, Robert Rais

„Funkcionalismus nám učaroval natolik, že jsme se rozhodli jej přenést do současnosti. Moderní technologie mu navíc neskutečně sluší,“ začíná čerstvou vzpomínku na projekt brněnské vily její autor, Martin Kareš z Ateliéru Kareš Arch.

Stavba ve tvaru L připomíná nejlepší funkcionalistické stavby.

„Vilu jsme navrhli s odkazem na nejlepší tradice funkcionalistické architektury, včetně otevřené funkční dispozice s minimem vnitřních podpor, jednoduchého geometrického tvarosloví, hladkých sněhobílých fasád, přesahů střech, horizontálního prosklení a využití ušlechtilých materiálů, jako jsou travertin, makassarové dřevo či onyx,“ popisuje architekt vizuálně nejvýraznější atributy jedinečné vily.

Jedním dechem však dodává, že zdánlivá lehkost stavby je vykoupena technicky náročným statickým řešením. Samozřejmostí jsou proto nejnovější technologie, ať už jde o vytápění, chlazení či systém inteligentního řízení celého domu.

Dům nemá vytvářet bariéru, ale průhled

Unikátnost vily je postavena na exkluzivnosti pozemku s nenapodobitelným výhledem na brněnské dominanty, jako je hrad Špilberk či katedrála svatého Petra a Pavla, ba dokonce s průhledem až na Pálavu.

„Málokdy se poštěstí pracovat s tak úžasným pozemkem, před kterým nejsou a nebudou žádné jiné stavby, s pozemkem, který ubíhá po svahu, takže můžete vytvářet gradaci celého prostoru zahrady. Jako kdybyste se dívali na Prahu z Pražského hradu,“ pokračuje architekt Martin Kareš.

Stavbu umístil v horní části pozemku u příjezdové komunikace. Velký terénní výškový rozdíl vyrovnává vytvořená terasa s obytnou částí zahrady a bazénem, vše bezbariérově navazující na dům. Jednoduchá koncepce má poskytnout obyvatelům ze všech místností zážitek neopakovatelného výhledu na město.

Postavili lepší funkcionalistickou vilu než bývaly za první republiky

„Chtěli jsme udělat lehkou architekturu, která je propojena otevřeným prostorem přes skla s exteriérem. Aby pokaždé, když klienti přijdou domů, měli kontakt s Brnem, jako kdyby si sedli na louku, když tam stavba nebyla. Dům by neměl vytvářet bariéru, ale průhled, to je to nejcennější na pozemku,“ vysvětluje architekt.

A pokračuje: „Proto jsme klientovi navrhovali i panorama designy, tedy posuvné systémy s co nejužšími profily rámů, které jsou maximálně skryty. A přestože to bylo finančně náročnější řešení, klient na tuto myšlenku, na tuto filozofii přistoupil.“ Výsledkem jsou na pohled dvě levitující desky propojené jen transparentními skleněnými plochami.

Energeticky nenáročný dům

Výrazné makassarové dřevo už nepotřebuje další výtvarný prvek v interiéru. Obrazy plně nahradí neuvěřitelné výhledy.

Sám architekt Martin Kareš říká, že má rád aktivního klienta, který je naslouchajícím spoluautorem, kdy projektování není jeho diktátem, ale vzájemnou komunikací. „A tady to zafungovalo, ani po třech letech od dokončení bych nic neměnil,“ pochvaluje si spolupráci.

A dodává: „Investor je povoláním strojař, takže kladl důraz na detail jednotlivých konstrukčních prvků, na detail kotvení zábradlí na terasách, na provedení truhlářských prací, jednotlivých betonáží, osazení světel atd. Ačkoliv v době stavby ještě zdaleka nebyla energetická krize, už tehdy jsme dbali na energetickou nenáročnost domu na principu ostrovního typu.“

Vilu vytápí tepelné čerpadlo země - voda s geotermálním vrtem, přes které se v zimě dům vyhřívá a v létě zase reverzním chodem chladí. Stropní chlazení pracuje na principu pohlcování tepla z místnosti, kdy nositelem chladu je voda.

V zimním období je pak možné stropem dohřívat jednotlivé obytné místnosti, a doplnit tak systém podlahového vytápění. Nespornou výhodou je, že jde o architektonicky čisté řešení, kdy není narušen celkový vzhled domu. Samozřejmostí je systém inteligentního řízení, který se stará o bezproblémový chod celého domu.

Dům roku 2020 vzdává hold funkcionalismu. Podívejte se na i další

Propojení interiérů s exteriérem

Nejmodernější technologie umožnily architektům dosáhnout i maximálního propojení interiéru s exteriérem, které zprostředkovala i řada panoramatických hliníkových posuvných systémů Schüco ASS 77 PD.HI. S tímto designovým a zároveň vysoce tepelně izolovaným posuvným systémem lze konstruovat rohy bez nežádoucího pevného sloupku, maximální transparentnost je dána úzkými pohledovými šířkami profilů od 30 mm i bezbariérovým osazovacím rámem. Vodící lišty umožňují automatizovaný pohyb křídla o hmotnosti až 500 kg.

Prosklené výplně otvorů jsou zaskleny až šestimetrovými izolačními trojskly, kde složitost jejich konstrukce vyžadovala výrobu ve speciální sklárně v Německu.

Maximální propojení interiéru s exteriérem umožnila i řada panoramatických hliníkových posuvných systémů.

„Každé okno je maximum, které šlo vyrobit, obývací pokoj je prosklený na celou svou délku včetně strukturálního rohu, tabule jsou 2,7 m vysoké a 6 metrů široké, to byly i technologické a výrobní limity v době, kdy se zakázka realizovala. Za nás to byla první zakázka na bezrámové posuvné dveře s tak velkým zasklením,“ připojuje se Miroslav Culka z firmy DAFE – PLAST Jihlava, která výplně otvorů vyrobila a namontovala.

Největší sklo vážilo až 1 200 kg a kvůli tomu, že je vila ve svahu a manipulační prostor neumožňoval přímé osazování tak rozměrných těžkých prvků, muselo se použít více technologií a manipulačních prostředků pro jejich zasklení.

„Nejprve bylo výkonným jeřábem zasklení přeneseno přes celou vilu a následně, pomocí již menšího speciálního manipulátoru, kterým jsme se dostali do ideální montážní pozice a vzdálenosti, jsme osazovali a zasklívali,“ popisuje náročnou realizaci Miroslav Culka.

Dům je „průhledný“.

Jedinečnost prosklení potvrzuje na závěr i architekt Martin Kareš: „Říkáme tomu desky nad Brnem, ale pro nás je to transparentní vila, takhle otevřenou a velkorysou stavbu, co se týká stavebních otvorů, jsme do té doby nedělali.“

„Klient není sběratelem obrazů a v domě není vystaveno žádné umění, respektive to umění je v travertinu, v onyxu a ve výrazné dřevině, kterou je makassarové dřevo. To jsou prvky, které patří k bílé architektuře, k bílým interiérům, které zde s vilou zestárnou. Tvrdím, že co je pevně spojené se stavbou, by mělo být nadčasové. A travertin a makassarová dýha jsou roky ověřené,“ říká architekt Martin Kareš.

Což jsou materiály navždy spojené se slavnou vilou brněnskou Tugendhat, která dodnes inspiruje architekty po celém světě.

Proč patří vila Tugendhat mezi čtyři nejlepší vily na světě

Když chybí jedno okno

„Klient je úžasný, dovoluje mi přivézt na prohlídky jiné klienty, pro které zrovna projektujeme, a vždy nezapomene říci, věřte architektovi. A přidá vzpomínku, že jsem přišel s nápadem, on jako klient měl nějakou představu, takže se udělaly úpravy a z návrhu zůstalo 70 procent. Nakonec jsme se ale v průběhu vrátili na 90 procent a on dneska ví, že mělo zůstat 98 procent toho původního návrhu, proto věřte architektům. To člověka potěší,“ říká s úsměvem architekt Kareš.

A přidává ještě jednu drobnou poznámku: „A co je úsměvné? Když klient říká, že jediné, co tady architektu Karešovi nepovolil, je jeho signifikantní prvek kulaté okno, a bohužel dneska už nemá místo, kde bych ho mohl vybourat, a teď je mu to líto…“

Maximální propojení interiéru s exteriérem umožnila i řada panoramatických hliníkových posuvných systémů.

O projektu

Projekt: Ateliér Kareš Arch

Zastavěná plocha: 310 m2

Užitná plocha: 409 m2

Výplně otvorů: okenní, posuvné a vchodové hliníkové systémy Schüco s tepelněizolačními trojskly, realizační firma DAFE-PLASTJihlava

Okenní, posuvné a fasádní systémy: Schüco AWS/ADS 75.SI+, Schüco FW50+.SI, Schüco ASS 77 PD.HI

Vchodové dveře: Schüco ADS 90.SI+, hliníkové vstupní dveře s oboustranně plošně lícující výplní

Konstrukce: nosná konstrukce železobetonová monolitická, vnitřní železobetonové stěny a sloupy

Dodavatel stavby: ORAK stavební společnost

Po rozsvícení v místnostech je pocit z „levitujících desek“ ještě výraznější než ve dne.

O Ateliéru Kareš Arch

Ateliér Kareš Arch se zabývá návrhy individuálního rezidenčního bydlení pro soukromé investory. Do dnešní doby ateliér realizoval více než stovku projektů a získal řadu ocenění.

K polovině roku 2021 nese spoluautorství na projektech společně dvojice architektů Ing. arch. Robert Rais, Ph.D., MBA a Ing. arch. Martin Kareš Ph.D. MBA. Od poloviny r. 2021 je Martin Kareš majitelem a pokračovatelem ateliéru, který nyní působí pod názvem Ateliér Kareš Arch (dříve EUROPROJEKTA).

Autor:
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt pro dva muže a dva psy se musel celý předělat, developer šetřil

5. prosince 2023

Všechno v bytě se muselo měnit. Takové řešení očekáváte u rekonstrukce starého interiéru, nikoli...

Báli se, že se na malý pozemek dům nevejde. Teď v něm mají i skvělé atrium

8. prosince 2023

Dům pro rodinu. Pokud lze na tomto pozemku vůbec něco postavit. S touto myšlenkou oslovili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strakonický hrad prošel rekonstrukcí, která odhalila pozoruhodné nálezy

8. prosince 2023

Díky krajskému zastupitelstvu začal strakonický hrad sloužit Muzeu středního Pootaví. V průběhu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Domy jako krabice kritici odsuzují, prý připomínají panelová sídliště

9. prosince 2023

Domy, které vypadají jako krabice, se podobají mobilním telefonům: čisté linie, prosklené stěny a...

Báli se, že se na malý pozemek dům nevejde. Teď v něm mají i skvělé atrium

8. prosince 2023

Dům pro rodinu. Pokud lze na tomto pozemku vůbec něco postavit. S touto myšlenkou oslovili...

Strakonický hrad prošel rekonstrukcí, která odhalila pozoruhodné nálezy

8. prosince 2023

Díky krajskému zastupitelstvu začal strakonický hrad sloužit Muzeu středního Pootaví. V průběhu...

Vánoční pečení se může hodně prodražit. Jak ušetřit na energiích

7. prosince 2023

Vánoce mohou být náročné psychicky i energeticky. Nejde jen o vytápění, ale také o kuchyňské...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...