Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Vila nabízí díky prosklené stěně výhled na moře, který nemá obdoby

aktualizováno 
V řeckém městečku Tolo, na kouzelném místě v peloponéských horách s výhledem na Argolský záliv, leží vila NafplioBlu. Aténská architektka Katerina Valsamaki zasadila objekt tvarově i materiálově do krajiny tak, aby s ní takřka splýval, včetně částečného zapuštění do skály.

Výhled nic neruší: dolní vodicí kolejnice pro systém Schüco ASS 50 jsou zabudované do podlahy a horní do stropního podhledu. | foto: Konstantinos Thomopoulos

Rybářské, pobřežní a turistické letovisko Tolo leží v peloponéských horách, přibližně deset kilometrů jihovýchodně od historicky prvního hlavního města Řecka Nafplia.

Venkovní jídelna je po straně objektu, poblíž bazénu.

Venkovní jídelna je po straně objektu, poblíž bazénu.

Pozemek vily NafplioBlu je ve svahu nad městem, kde jej obklopuje olivový háj. Toto malebné místo, otevřené směrem k pobřeží, nabízí velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i nedaleké ostrůvky Plateia, Psili a Spetses.

Poloha vily NafplioBlu, která slouží jako soukromá letní rezidence i luxusní prázdninové ubytování k pronájmu, získává ještě víc na významu ve spojení se stylistickým konceptem, který vypracovalo studio Katerina Valsamaki Architects.

Koncept klade důraz na „dialog“ mezi domem a jeho okolím

Architektka Valsamaki zde kladla velký důraz na navázání „dialogu“ mezi objektem a jeho okolím, přičemž umístění a okolní příroda pozemku ve městečku Tolo jí umožnily tento cíl dokonale naplnit.

Vilu architektka citlivě zasadila do svahu a některé její části dokonce zapustila přímo do skály. V zájmu co nejlepšího výhledu na moře ze všech hlavních prostor je pravoúhlá budova orientována kolmo ke svahu a přechází do otevřeného prostoru: protáhlá prosklená fasáda směřuje k moři a venkovní bazén se tak táhne rovnoběžně téměř po celé délce přízemí.

Fotogalerie

V něm najdete velkoryse pojatý otevřený obývací prostor s jídelnou, který dovoluje libovolně volit mezi středomořským životem venku a transparentní stěnou oddělující venkovní prostor, v závislosti na aktuálním počasí a potřebách obyvatel.

Katerina Valsamaki si přála vtáhnout přírodu až do objektu, setřít hranice mezi interiérem a exteriérem a umožnit panoramatické výhledy po celý rok, proto navrhla devítimetrovou prosklenou stěnu orientovanou směrem k moři, která byla sestavena z posuvného systému Schüco ASS 50.

Díky jeho konstrukčním vlastnostem bylo možné celou fasádu směřující k pobřeží vyplnit pouhými čtyřmi posuvnými prvky, každý o velikosti zhruba 2,3×2,9 m.

Alotek SA, partnerská firma společnosti Schüco z města Lamia, zkonstruovala čtyřdílný systém bezbariérově pomocí vodicích kolejnic zabudovaných v podlaze, přičemž každý prvek se pohybuje po vlastní kolejnici po celé délce prosklené stěny.

Panoramatický výhled na zátoku Tolo a Argolský záliv: Architektura Vily...

Panoramatický výhled na zátoku Tolo a Argolský záliv: Architektura Vily NafplioBlu naplno využívá všech přírodních krás tohoto výjimečného pozemku.

Všechny čtyři díly je tedy možné „zaparkovat“ zarovnané za sebou, aniž by jakkoli narušily výhled z obývacích prostor. Tím se vytvoří téměř neuvěřitelný průhled o velikosti 9 ×2,9 m bez jakýchkoli viditelných podpěr.

Základem konceptu jsou panoramatické výhledy

Panoramatický výhled do krajiny jakožto základní architektonické téma celého objektu hraje hlavní roli i v patře, které je od přízemí mírně odsazené směrem dozadu a ukrývá další dvě ložnice a koupelny.

V hlavní ložnici se o výhledy na okolní přírodu a moře starají dvoudílné posuvné systémy na výšku celé místnosti a také podlouhlé panoramatické okno. V přízemí je pak otvíravě-sklopné okno na výšku místnosti, které obyvatelům umožňuje kochat se sousedním olivovým hájem nebo vystoupit ven přímo do přírody.

Okna hlavní ložnice v přízemí byla umístěna tak, aby co nejlépe rámovala...

Okna hlavní ložnice v přízemí byla umístěna tak, aby co nejlépe rámovala výhledy do okolní krajiny:

Hliníkové okenní, dveřní a posuvné systémy nebyly zvoleny jen kvůli elegantními designu, ale i vysoké funkčnosti a požadavkům na celoroční úsporu energie.

Hliníkové systémy navíc podle architektky představují to nejlepší řešení pro dlouhodobou péči a údržbu, zejména vzhledem k poloze objektu blízko pobřeží: materiály rámů i všechny ostatní exponované prvky jsou zde vystaveny zvýšené zátěži v podobě vysokých dávek UV záření a korozivního prostředí.

„Velké prosklené plochy umožňují navíc vyzdvihnout určité zajímavé prvky okolní krajiny. Posuvné systémy na výšku celé místnosti jdou ještě o krok dál, stírají hranici mezi interiérem a exteriérem a umocňují pocit otevřeného prostoru i ve chvíli, kdy jsou zavřené, protože nabízejí daleké výhledy,“ vysvětluje architektka Valsamaki.

Materiály i technologie

Výběr materiálů v celé vile NafplioBlu se řídil požadavky na minimální potřebu údržby, dlouhou životnost a nenápadnou eleganci. Kamenné části fasády, které kombinují místní kámen, bílou omítku, přírodní kamenné dlaždice a povrchy z přírodního dřeva, nejsou náročné na údržbu a zároveň pomáhají začlenit objekt do okolní krajiny.

Místní kámen pomáhá stavbě „splynout“ s okolím.

Místní kámen pomáhá stavbě „splynout“ s okolím.

Důležité je však i použití moderních technologií: „Stále častěji se dnes používají moderní systémy řízení budov. Provozní, bezpečnostní a monitorovací systémy pro chytrou domácnost jsou tak stejně důležité jako stavební a technická opatření, která pomáhají dosáhnout ještě větší energetické úspornosti objektu. Naším úkolem bylo chytře a nenápadně zapracovat všechny tyto různorodé aspekty do daného projektu a koncepčně i vizuálně je propojit dohromady,“ vysvětluje architektka.

Kvalita a udržitelnost jsou podle ní stejně důležité v návrhu i při výstavbě. „Pokud jde o dispozice místností, klienti dnes preferují velké otevřené prostory, které plynule přecházejí jeden do druhého a umožňují flexibilní využití místností. S tím souvisejí i čisté linie a praktické, trvanlivé a nízkoúdržbové materiály. Vysoko na seznamu klientských požadavků figurují také velká okna a prosklené dveře,“ doplňuje na závěr Katerina Valsamaki.

Z teras a domu jsou velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i...

Z teras a domu jsou velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i nedaleké ostrůvky Plateia, Psili a Spetses.

O projektu

Název projektu: Vila NafplioBlu, Tolo (Řecko)

Architekt:Katerina Valsamaki Architects, Atény (Řecko)

Výrobce hliníkových prvků: Alotek AE, Lamia (Řecko)

Systémy Schüco použité v tomto projektu: posuvné systémy: Schüco ASS 50; pevné a otvíravě-sklopné okno: AWS 70 BS.HI; vstupní dveře: Schüco ADS 65.HD

Speciální prvky:

  • - posuvný systém Schüco ASS 50 o rozměrech 9050× 2920 mm, složený ze čtyř elementů s vlastními vodícími kolejnicemi
  • - profily granitové barvy v pískovaném vzhledu „Gris 2900 Sable“
  • - izolační skleněné výplně se stínicí úpravou
Autoři:
  • Nejčtenější

Jak se staví sen po norsku: stará salaš dostala spalovací WC i sprchu

Interiérový designer Halvor Bakke a jeho tým tesařů cestují po Norsku a restaurují letité chaty ukryté v horách....

Poradna architekta: jak z panelákového 2+1 vytvořit prosvětlené 3+1

Vytvoření další místnost v bytě je vázané na řadu věci, dvě však bývají prioritní, a to počet oken a celková plocha....

Stavba sloužila od roku 1531 jako sklad soli, teď je z ní restaurace

Vytvořit restauraci v historickém objektu, který sloužil víc než čtyři sta let jako sklad soli či obilí, představovalo...

Rekonstrukce kuchyně a koupelny svépomocí ji vyšla na 11 tisíc korun

Charlotte Greedyová z Walesu je úspěšnou instagramovou blogerkou, která inspiruje fanoušky praktickými tipy na proměnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělkyně Přibylová odešla s přítelem z Prahy na usedlost z 18. století

Zpěvačka, houslistka a svého času vokalistka Karla Gotta po letech opustila byt na pražském Proseku a vrátila se zpět...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Komfortní dům pro rodinu s dětmi může vzniknout i na malém pozemku

Dvojice architektů z ateliéru Archport, David Dvořák a Vojtěch Hybler, vytvořila za sedm let fungování studia řadu...

Jaké si vyberete obklady a dlažbu? Zkuste kombinaci kamene a mozaiky

Češi se v době koronaviru vrhli na zahradničení, ale chopili se i malířských válečků a ti nejšikovnější se pustili...

Čínská vláda zahájila tažení proti napodobeninám budov z ciziny

Napříč Čínou jsou k vidění kopie zahraniční architektury od anglických městeček přes alpské vesnice až po pařížskou...

Chtěli bydlet ve staré stodole, nakonec museli postavit její repliku

Moderní, nebo přestavěný venkovský dům? Je to půl na půl. Ondřej žije s rodinou v replice hospodářského stavení z roku...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...