Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Vila nabízí díky prosklené stěně výhled na moře, který nemá obdoby

aktualizováno 
V řeckém městečku Tolo, na kouzelném místě v peloponéských horách s výhledem na Argolský záliv, leží vila NafplioBlu. Aténská architektka Katerina Valsamaki zasadila objekt tvarově i materiálově do krajiny tak, aby s ní takřka splýval, včetně částečného zapuštění do skály.

Výhled nic neruší: dolní vodicí kolejnice pro systém Schüco ASS 50 jsou zabudované do podlahy a horní do stropního podhledu. | foto: Konstantinos Thomopoulos

Rybářské, pobřežní a turistické letovisko Tolo leží v peloponéských horách, přibližně deset kilometrů jihovýchodně od historicky prvního hlavního města Řecka Nafplia.

Venkovní jídelna je po straně objektu, poblíž bazénu.

Venkovní jídelna je po straně objektu, poblíž bazénu.

Pozemek vily NafplioBlu je ve svahu nad městem, kde jej obklopuje olivový háj. Toto malebné místo, otevřené směrem k pobřeží, nabízí velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i nedaleké ostrůvky Plateia, Psili a Spetses.

Poloha vily NafplioBlu, která slouží jako soukromá letní rezidence i luxusní prázdninové ubytování k pronájmu, získává ještě víc na významu ve spojení se stylistickým konceptem, který vypracovalo studio Katerina Valsamaki Architects.

Koncept klade důraz na „dialog“ mezi domem a jeho okolím

Architektka Valsamaki zde kladla velký důraz na navázání „dialogu“ mezi objektem a jeho okolím, přičemž umístění a okolní příroda pozemku ve městečku Tolo jí umožnily tento cíl dokonale naplnit.

Vilu architektka citlivě zasadila do svahu a některé její části dokonce zapustila přímo do skály. V zájmu co nejlepšího výhledu na moře ze všech hlavních prostor je pravoúhlá budova orientována kolmo ke svahu a přechází do otevřeného prostoru: protáhlá prosklená fasáda směřuje k moři a venkovní bazén se tak táhne rovnoběžně téměř po celé délce přízemí.

Fotogalerie

V něm najdete velkoryse pojatý otevřený obývací prostor s jídelnou, který dovoluje libovolně volit mezi středomořským životem venku a transparentní stěnou oddělující venkovní prostor, v závislosti na aktuálním počasí a potřebách obyvatel.

Katerina Valsamaki si přála vtáhnout přírodu až do objektu, setřít hranice mezi interiérem a exteriérem a umožnit panoramatické výhledy po celý rok, proto navrhla devítimetrovou prosklenou stěnu orientovanou směrem k moři, která byla sestavena z posuvného systému Schüco ASS 50.

Díky jeho konstrukčním vlastnostem bylo možné celou fasádu směřující k pobřeží vyplnit pouhými čtyřmi posuvnými prvky, každý o velikosti zhruba 2,3×2,9 m.

Alotek SA, partnerská firma společnosti Schüco z města Lamia, zkonstruovala čtyřdílný systém bezbariérově pomocí vodicích kolejnic zabudovaných v podlaze, přičemž každý prvek se pohybuje po vlastní kolejnici po celé délce prosklené stěny.

Panoramatický výhled na zátoku Tolo a Argolský záliv: Architektura Vily...

Panoramatický výhled na zátoku Tolo a Argolský záliv: Architektura Vily NafplioBlu naplno využívá všech přírodních krás tohoto výjimečného pozemku.

Všechny čtyři díly je tedy možné „zaparkovat“ zarovnané za sebou, aniž by jakkoli narušily výhled z obývacích prostor. Tím se vytvoří téměř neuvěřitelný průhled o velikosti 9 ×2,9 m bez jakýchkoli viditelných podpěr.

Základem konceptu jsou panoramatické výhledy

Panoramatický výhled do krajiny jakožto základní architektonické téma celého objektu hraje hlavní roli i v patře, které je od přízemí mírně odsazené směrem dozadu a ukrývá další dvě ložnice a koupelny.

V hlavní ložnici se o výhledy na okolní přírodu a moře starají dvoudílné posuvné systémy na výšku celé místnosti a také podlouhlé panoramatické okno. V přízemí je pak otvíravě-sklopné okno na výšku místnosti, které obyvatelům umožňuje kochat se sousedním olivovým hájem nebo vystoupit ven přímo do přírody.

Okna hlavní ložnice v přízemí byla umístěna tak, aby co nejlépe rámovala...

Okna hlavní ložnice v přízemí byla umístěna tak, aby co nejlépe rámovala výhledy do okolní krajiny:

Hliníkové okenní, dveřní a posuvné systémy nebyly zvoleny jen kvůli elegantními designu, ale i vysoké funkčnosti a požadavkům na celoroční úsporu energie.

Hliníkové systémy navíc podle architektky představují to nejlepší řešení pro dlouhodobou péči a údržbu, zejména vzhledem k poloze objektu blízko pobřeží: materiály rámů i všechny ostatní exponované prvky jsou zde vystaveny zvýšené zátěži v podobě vysokých dávek UV záření a korozivního prostředí.

„Velké prosklené plochy umožňují navíc vyzdvihnout určité zajímavé prvky okolní krajiny. Posuvné systémy na výšku celé místnosti jdou ještě o krok dál, stírají hranici mezi interiérem a exteriérem a umocňují pocit otevřeného prostoru i ve chvíli, kdy jsou zavřené, protože nabízejí daleké výhledy,“ vysvětluje architektka Valsamaki.

Materiály i technologie

Výběr materiálů v celé vile NafplioBlu se řídil požadavky na minimální potřebu údržby, dlouhou životnost a nenápadnou eleganci. Kamenné části fasády, které kombinují místní kámen, bílou omítku, přírodní kamenné dlaždice a povrchy z přírodního dřeva, nejsou náročné na údržbu a zároveň pomáhají začlenit objekt do okolní krajiny.

Místní kámen pomáhá stavbě „splynout“ s okolím.

Místní kámen pomáhá stavbě „splynout“ s okolím.

Důležité je však i použití moderních technologií: „Stále častěji se dnes používají moderní systémy řízení budov. Provozní, bezpečnostní a monitorovací systémy pro chytrou domácnost jsou tak stejně důležité jako stavební a technická opatření, která pomáhají dosáhnout ještě větší energetické úspornosti objektu. Naším úkolem bylo chytře a nenápadně zapracovat všechny tyto různorodé aspekty do daného projektu a koncepčně i vizuálně je propojit dohromady,“ vysvětluje architektka.

Kvalita a udržitelnost jsou podle ní stejně důležité v návrhu i při výstavbě. „Pokud jde o dispozice místností, klienti dnes preferují velké otevřené prostory, které plynule přecházejí jeden do druhého a umožňují flexibilní využití místností. S tím souvisejí i čisté linie a praktické, trvanlivé a nízkoúdržbové materiály. Vysoko na seznamu klientských požadavků figurují také velká okna a prosklené dveře,“ doplňuje na závěr Katerina Valsamaki.

Z teras a domu jsou velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i...

Z teras a domu jsou velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i nedaleké ostrůvky Plateia, Psili a Spetses.

O projektu

Název projektu: Vila NafplioBlu, Tolo (Řecko)

Architekt:Katerina Valsamaki Architects, Atény (Řecko)

Výrobce hliníkových prvků: Alotek AE, Lamia (Řecko)

Systémy Schüco použité v tomto projektu: posuvné systémy: Schüco ASS 50; pevné a otvíravě-sklopné okno: AWS 70 BS.HI; vstupní dveře: Schüco ADS 65.HD

Speciální prvky:

  • - posuvný systém Schüco ASS 50 o rozměrech 9050× 2920 mm, složený ze čtyř elementů s vlastními vodícími kolejnicemi
  • - profily granitové barvy v pískovaném vzhledu „Gris 2900 Sable“
  • - izolační skleněné výplně se stínicí úpravou
Autoři:
  • Nejčtenější

Herec Karel Zima našel po rozvodu své štěstí v malém podkrovním bytě

Malý podkrovní byt se stal před lety útočištěm herce Karla Zimy po rozvodu s manželkou Magdalenou Zimovou. Děti Agáta a...

Eva Pilarová svou chalupu milovala. Je to krásné stavení jako z pohádky

Načerpat sílu a energii jezdívala Eva Pilarová (†80) do bývalého statku, který byl přebudován na útulnou chalupu s...

Mezonet ve starém paneláku se po rekonstrukci posunul o desítky let

I v panelácích vznikaly v minulosti mezonety. Nebylo jich mnoho a trpěly stejnými neduhy jako jiné panelové byty....

Dům ze dřeva a kamene prorůstá do terénu. Absolutní soukromí zaručeno

Odlehlý dům v malebném mexickém regionu Valle de Bravo navrhlo studio CC Arquitectos jako promyšlený soubor materiálů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se bydlí v mrakodrapu V Tower v Praze: nábytek slouží výhledu

O stavbě stometrového mrakodrapu V Tower na Pankráci se vede spousta polemik. Jedno je však jisté, zejména byty ve...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Dům s atriem uprostřed využívá sluneční energii i dešťovou vodu

Moderní sofistikovaný dům může mít víc podob. Inspirovat se lze i úsporným domem s dokonale propracovanou koncepcí,...

Vila nabízí díky prosklené stěně výhled na moře, který nemá obdoby

V řeckém městečku Tolo, na kouzelném místě v peloponéských horách s výhledem na Argolský záliv, leží vila NafplioBlu....

Zpěvačka si pořídila luxusní bungalov ve stylu finského minimalismu

Architekt Olavi Kujanen rád cestuje. Jeho oblíbenou destinací je Kalifornie, zejména oblast Palm Springs. Právě z této...

Trend u podlahových krytin jde od umělých vinylů k přírodním rigidům

Trendem současnosti je ekologie, a to i na trhu podlahových krytin. Výsledkem je nová generace podlah, takzvaných...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...