"Nechtěli jsme do Lán vpadnout jako někdo cizí, kdo pak není oblíbený. Proto jsme předem jednali se zastupiteli a také s radou obce," říká Markéta Francová, jednatelka společnosti Real Invest Franc.
Projekt U Lánské obory tak představuje rozvolněnou výstavbu i zelené plochy. Developer vyšel Lánům vstříc také plánovanou stavbou cyklostezky, knihovny, kavárny, fitness centra a pečovatelským domem.
Tak by se mělo zabránit problémům, které vznikají s nárůstem většího počtu obyvatel v obci.
U bytových domů vyroste náměstíčko s kaskádou
Projekt U Lánské obory, který vytvářel architekt Petr Šulc, plánuje v první fázi se stavbou 22 řadových a 11 samostatně stojících cihlových rodinných domů v dispozicích 3+kk až 5+kk s garáží na celkové ploše
25 193 metrů čtverečních. Letos v létě by mělo být dokončeno prvních 8 řadových domů.
Druhá fáze pak doplní projekt o dalších 45 000 metrů čtverečních, na nichž vyroste 19 řadových a 11 samostatných rodinných domů. Dále přibude rovněž 6 nízkopodlažních bytových domů. Zde ale firma čeká na stavební povolení.
"Byty budou dispozičně od 1+kk do 3+kk. Ceny by měly začínat na 1 200 tisíc korun za 35 metrů čtverečních. Každý má terasu, nebo lodžii. U bytů v přízemí jsou plánovány předzahrádky," upřesňuje architekt Šulc.
U bytových domů je v plánu náměstíčko, kaskáda a plochy na volný čas. Veškeré komunikace a zeleň budou předány obci, která se o ně bude muset starat.
Domy by neměly být nudné Architekt Petr Šulc vycházel při navrhování domů z představy ucelené čtvrti. A to především opakováním materiálů na řadových, solitérních či bytových domech. Fasády na domech by v žádném případě neměly být totožné a ani nudné. Vycházel sice ze stejných dispozic jednotlivých typů domů, ale podařilo se mu je obměňovat právě na plášti. V nabídce je řezaný pásek z klasické pálené cihly, který je lepený s přiznanou spárou. Dále pak exotické cedrové dřevo, jenž po čase získá určitou patinu, a pak cembonitové fasádní desky. Ty jsou sice se dřevem či cihlou nesourodé, ale zato jsou bezúdržbové a vytváří tepelný štít domu. Cembonit se již řadu let používá například ve Švýcarsku a Japonsku. Zákazník si tedy může vybrat ze dřeva, cihlových pásků nebo cembonitových desek a sám si určí, jak bude jeho dům vypadat. Vše může různě kombinovat a nebo si vybrat pouze jeden způsob obkladu. |
Banky nepůjčují. Developeři mají stopku
Podle Markéty Francové získávají nyní zájemci o koupi bytu hypotéku mnohem obtížněji než třeba před rokem či dvěma. Když příjmy odpovídaly, tak nejpozději do měsíce byly peníze na účtě. Teď je ale vše jinak.
"Vyhlédnutý dům zájemci blokujeme a čekáme na vyřízení hypotéky. Ale běžně se stává, že mu banka peníze nedá, třeba jen proto, že v úvěrovém registru má nahlášenou nezaplacenou pokutu," vysvětluje Francová.
Tím se prodej domů prodlužuje, s čímž developerská společnost nepočítala. Mysleli si, že se nemovitosti budou prodávat rychleji. Přesto do budoucna se slevami nepočítají.
"Mám zkušenosti, že některé developerské firmy v Praze měly ceny nadhodnocené. Pro ně tedy nebyl problém dát 100 tisíc slevu, plazmovou televizi nebo auto. My jsme si ale žádnou rezervu nedávali."
Společnost se snaží nyní zvýhodňovat zájemce, kteří jsou ochotni zaplatit dopředu větší částku nebo zálohu. Ještě nedávno přitom šlo projekty profinancovat.
"S novými projekty je to velmi obtížné. Na podzim jsme dostali úvěr na Nové Strašecí, kde se začínají už budovat inženýrské sítě, ale pak nám banky řekly zcela otevřeně, že máme zkusit požádat nejdříve v březnu. Situace je taková, že na developerský projekt nyní nepůjčí žádné peníze," popisuje situaci Markéta Francová.
Společnost přiznává, že finanční zajištění má na řadové a solitérní domy. "Na šest bytových domů chtěly banky nereálně vysokou spoluúčast a zajištění. Proto jsme se rozhodli projekt rozdělit do několika částí, tím snížíme požadavky banky a v březnu o úvěr opět požádáme," říká optimisticky Francová.