Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádné spáry a odolnost. To jsou hlavní výhody umělých materiálů

  1:00
Přírodní, nebo umělý kámen? Už řadu let se prosazují moderní kompozitní materiály, ale řada architektů i majitelů nedá dopustit na přírodní materiály. Každý má své výhody i nevýhody. Cenově se však většinou příliš neliší.
Že žula může být i hodně světlá, dokazuje kuchyňská pracovní deska Trafficstone...

Že žula může být i hodně světlá, dokazuje kuchyňská pracovní deska Trafficstone Zenith. | foto: Granit Holec

Moderních kompozitů je dnes na výběr tucet, možná i víc. Je totiž trochu problém určit, který materiál je umělým kamenem a který "jen" kompozitem...

Co je kompozit

Kompozit je obecně vzato každý materiál ze dvou nebo více substancí s rozdílnými vlastnostmi, které dohromady dávají výslednému výrobku nové vlastnosti, jež nemá sama o sobě žádná z jeho součástí.

Jedna ze součástí se nazývá plnivo a dodává výrobku především pevnost, zatímco druhá slouží jako pojivo a zpravidla zvyšuje pružnost výsledného produktu. Přesto, že dochází k pevnému spojení obou součástí, nemusí nutně vytvořit homogenní směs.

Historicky nejstarším kompozitem je beton (spojení kameniva a cementu), dalšími známými kompozity jsou asfalt či skelný laminát.

Obliba umělého kamene při zařizování interiérů roste především díky jeho užitným a estetickým vlastnostem.

Oproti klasickému kameni má nesporné výhody: pevnost, nenasákavost a opravitelnost. Z těch nejvýznamnějších materiálů jmenujme corian, hi-macs, avonite, swanstone, montelli, staron, lyric či hanex.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Nejznámější corian je odolný vůči každodennímu opotřebení, nabízí více než 100 barevných odstínů. Lze jej řezat, opracovávat jako dřevo a navíc tvarovat při vysoké teplotě (využití na umyvadla či vany). Možnosti jeho zpracování jsou téměř neomezené. Příjemný povrch na omak se jednoduše udržuje i opravuje. Pomocí procesu sublimace lze na corian natisknout dokonce i fotografie.

Od téhož (DuPont) je umělý kámen Montelli, který má podobné vlastnosti, ale jako pojivo je v něm použita pryskyřice na bázi polyesterů, čímž získává velmi dobré mechanické vlastnosti.

Desky z materiálu montelli jsou tvrdé a otěruvzdorné. Lze jej řezat, frézovat, brousit a lepit, ale je určen jen zkušeným zpracovatelům. Je k dispozici v tloušťce 12 mm, nelze jej však tepelně vytvarovat jako corian. Díky frézování se však lehce vytvoří oblé hrany kuchyňských desek nebo okraje dřezu.

Detail kuchyňské pracovní desky, která je provedena souvisle včetně dřezu a obkladu stěny z corianu.

Předním vysoce neporézním a víceúčelovým materiálem je hi-macs od firmy LG Chem. Svým obsahem 70 % bauxitu (prach z přírodního kamene), 25 % akrylové pryskyřice a 2 % přírodních barviv představuje masivní a výborně tvarovatelný materiál, který se navíc dobře snáší s ostatními materiály.

Můžete jej kombinovat s kartáčovanou nerez ocelí, lesklým chromem, sklem či teplem dřeva. Neporézní, odolný proti obrusu i skvrnám může být hi-macs řezán, vrtán a tvarován stejně snadno jako dřevo, dokonce za pomoci stejných nástrojů. Navíc jej lze spojovat beze spár a neviditelně opravovat, pomocí tvarování za tepla nabývá nejrůznějších podob. Důkazem kvality a trvanlivosti je i záruka 15 let.

Na výběr jsou i další materiály

Umělý kámen Avonite je známý od roku 1983. Vyznačuje se živými barvami a může být proto použit ve spojení s originálním a jedinečným designem. Desky z umělého kamene Avonite jsou navrhovány předními architekty a designéry jak pro veřejné, tak i soukromé interiéry.

Stěnové desky Avonite lze snadno přizpůsobit jakékoliv velikosti či funkci, nabízejí povrch beze spár, který umožňuje spojení rohů bez použití krycích lišt nebo jiných spojů.

Swanstone je vysoce odolný proti chemickým látkám. Odolává i dlouhodobému působení korozivních rozpouštědel, jako jsou benzin, kyseliny nebo odlakovače. Jakoukoli skvrnu lze snadno od­stranit klasickými domácími čisticími prostředky.

Další zvláštností umělého kamene Swanstone je odolnost vůči nárazu a zátěži. Swanstone má navíc jednoduše opravitelný povrch: skvrny a škrábance lze zbrousit nebo vybrousit, není nutné materiál pokrývat opravným gelem či laminátem. Desky nabízejí trvanlivost a flexibilní design pro komerční i rezidenční prostory.

Oblíbené povrchové materiály corian a montelli se hodí nejen pro kuchyňské linky či koupelnové desky a umyvadla, ale i pro neobvyklý nábytek nebo bytové doplňky, například rámy zrcadel.

Tentýž výrobce (Swan Corporation) nabízí také umělý kámen Lyric, který je vyroben ze směsi vysoce výkonných akrylátových polymerů a přírodních minerálních látek v barvách žuly.

Barvy a textury jsou solidní, stálé a jejich barevnost se v průběhu let nemění. Hlavní přednosti? Neporéznost, povrch a spoje beze spár, trvanlivost (záruka 10 let), opravitelnost (včetně škrábanců a popálení), tvarovatelnost, hladký příjemný povrch, hygienická nezávadnost, odolnost vůči skvrnám i chemikáliím, snadné čištění a údržba.

Umělý kámen Staron je kompaktní materiál složený z akrylové pryskyřice a přírod­ních minerálů. Má pevný neporézní povrch, který je homogenní. Běžně se používá na pracovní desky v kuchyních či bankách, na recepční pulty nebo k různému využití v koupelnách, obchodech či laboratořích.

Má záruku 10 let a mezi jeho hlavní přednosti patří snadné čištění a opravy, odolnost vůči poškrábání i skvrnám a škála 40 odstínů. Desky jsou k dostání v tloušťce 6 a 13 mm.

Kompozitem z přírodních materiálů je také hanex. Obsahuje přibližně 75 % drceného bauxitu a jako pojivo slouží látky na bázi akrylátových pryskyřic. Umělý kámen Hanex je pevný, homogenní a masivní materiál s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou v celém průřezu.

Velmi dobře se dá kombinovat se sklem, dřevem, nerezovými částmi nebo jinými materiály na stejné bázi jako umělý kámen. Je snadno opracovatelný jako dřevo, jeho dalšími trumfy jsou neporéznost, nenasákavost, snadná údržba a opravitelnost.

Luxusní barevná umyvadla z corianu, designová řada Vivary

Vlastnosti přírodních kamenů

Z přírodních kamenů nacházejí v interiéru největší uplatnění žula, mramor, kvarcit, břidlice a pískovec. Obecně lze říci, že oproti umělému kameni mají jednu estetickou výhodu: fantazii přírodní kresby, struktury i textury se nevyrovná žádný architekt na světě! Zároveň však tato přírodní specifičnost může přinášet i některé komplikace.

Nejčastěji používaným kamenem je v našich podmínkách žula (granit), a to především díky svým skvělým mechanic­kým vlastnostem. Vysoká pevnost, nízká obrusnost a nízká nasákavost, to jsou vlastnosti, které žulu zdobí. Proto se hodí i do velmi namáhaných prostor.

Další předností žuly je možnost několika povrchových úprav, které umožňují její bezproblémové použití jak v interiéru, tak i v exteriéru. Žula se dá leštit, brou­sit, opalovat, kartáčovat či pemrlovat (opracovat ručně pomocí pemrlice).

Mramorový obklad do fládru

Pro mramor je charakteristická jeho žilnatá kresba a pestrá škála barev. Vlastně se, podobně jako u žuly, hodí používat množné číslo: mramorů a žul je velké množství. Ve srovnání s žulou má mramor nižší tvrdost a vyšší obrusnost. Proto se jako dlažba hodí spíše do méně namáhaných prostor.

Také odolnost mramoru vůči povětrnostním vlivům není bůhvíjak vysoká, takže s ním zůstaňte raději uvnitř bytu či domu. Běžné povrchové úpravy jsou leštění a broušení, ale možná je rovněž atraktivní finální úprava kartáčováním, čímž vzniká tzv. antico.

Tvrdostí a barevnou variabilitou vyniká kvarcit (křemenec). Jednotlivé kameny i ze stejného ložiska se od sebe v odstínech mírně liší, čímž vzniká unikátní vzhled obkládané plochy. Ta je ve výsledku nestejnorodá, a přece pohledově velmi zajímavá. Hojné využití nachází jak na venkovních plochách, tak i uvnitř domu.

Může tvořit dlažbu i obklad stěn, venku také obklad spodní stavby, terasy nebo okolí bazénu. Jeho předností je jemně zrnitý povrch, který neklouže.

Kamenný obklad v interiéru je dekorativní.

Tvrdým povrchem vyniká i břidlice, která je navíc mimořádně trvanlivá. Barvy břidlic jsou spíše tmavší, od černé či šedé přes fialovou až po temnější odstíny zelené.

Základní materiál kamene může být prosycen rovněž oxidy železa, čímž vzniká charakteristicky narezlý vzhled. Díky svým vlastnostem je břidlice vhodná jak do exteriéru, tak i do interiéru. Dá se skvěle využít na dlažby, obklady stěn, venku i jako střešní krytina. Typickou povrchovou úpravou břidlice je štípání, kterým vzniká velmi atraktivní nepravidelný povrch.

Pískovec je zpevněná usazená hornina, která pro svou dobrou opracovatelnost a širokou dostupnost byla již od gotiky nejpoužívanějším stavebním kamenem v českých zemích. Stejně oblíbený byl pískovec i v oblasti sochařské. Složení pískovce se ovšem výrazně liší podle místa výskytu.

U pískovce hodně záleží na kvalitě ložiska.

Barva může přecházet od šedé přes žlutou až k červené, podle zrnitosti se rozlišují pískovce jemnozrnné, středozrnné a hrubozrnné. Nejodolnější jsou pískovce s křemitým tmelem (křemenné pískovce). Velmi podstatné pro využitelnost pískovce ve stavebnictví je skutečně kvalitní ložisko.

Další zajímavé články se stavební tematikou nebo návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...