Budova, která dostala jméno The Flow Building (původní název byl Květinový dům) a za jejíž výstavbou stojí společnost Flow East, získala další realitní ocenění. Její charakteristicky zakřivená skleněná fasáda a udržitelné prvky rozhodly o tom, že se stala jedním ze tří oceněných evropských projektů v letošním ročníku soutěže China Real Estate and Design Award (CREDAward).
The Flow Building získala titul „Merit“, a zařadila se tak mezi sedm procent nejlépe hodnocených účastníků prvního kola CREDAward. Většina letošních vítězných projektů se nachází v Číně, a tak je úspěch The Flow Building důkazem vysokého mezinárodního zájmu o tuto stavbu.
„Z ocenění jsme nadšeni, tím spíš, že jsme v hodnocení CREDAward uspěli jako jeden z mála nominovaných zahraničních projektů,“ uvedl James Woolf, CEO a zakladatel společnosti Flow East.
CREDAward je prestižní mezinárodní ocenění v oblasti realit udílené každoročně v Číně. V hodnocení zohledňuje jak estetické a funkční aspekty designu nominovaných projektů, tak jejich udržitelné prvky a uživatelskou přívětivost. O udílení ceny rozhoduje komise složená z předních odborníků, architektů i akademiků.
Další ocenění
K dalším prestižním cenám The Flow Building patří například titul Komerční projekt roku 2021 ze soutěže Estate Awards, tituly Nejlepší kancelářský projekt a Celkový vítěz soutěže HOF Awards nebo titul Nejlepší maloobchodní projekt v soutěži CIJ Awards Czech Republic 2021. Zároveň je první budovou v České republice, která podle nejaktuálnějšího hodnoticího schématu BREEAM získala nejvyšší možné hodnocení na úrovni „Outstanding“.
Odborníci vyzdvihují především udržitelné prvky The Flow Building, například zajištění vysokého podílu přirozeného denního světla ve vnitřních prostorách, dobíjecí stanice pro elektromobily, kolárny se zázemím pro cyklisty, automatické zastínění vnější skleněné fasády nebo vnitřní ochranu proti UV záření. V posledním patře budovy je situována střešní terasa s nádherným výhledem na metropoli nabízející nájemcům také sdílenou lounge se zázemím pro práci i odpočinek.
Společnost Flow East vyhlásila na stavbu výběrové řízení. Vyhrála ho pražská pobočka architektonické kanceláře Chapman Taylor s návrhem Květinového domu od architekta Jana Pokorného. Dům byl navržený tak, aby maximálně využil nárožní polohu na Václavském náměstí. Využívá kombinaci skla a architektonicky ztvárněných kovových prvků, které mají kolemjdoucím nabídnout zajímavé pohledy na vnějšek budovy, skrz který je vidět, zároveň však odráží jejich obraz.
Historie domu na rohu Václavského náměstí
Stavební historie budovy, která musela ustoupit novému projektu, sahala do let 1880 až 1881, kdy na tomto místě vznikla novostavba třípatrového domu pro manžele Benešovy. Po průběžných drobných opravách následovala v roce 1920 poměrně rozsáhlá úprava, kdy patrně noví majitelé odstranili původní neorenesanční fasády, vybudovali nástavbu dvou horních pater a upravili i průčelí.
V roce 1956 byl zřízen průjezd do sousedního objektu sloužícího hotelu Jalta, o tři roky později byly nově řešeny výkladce do Václavského náměstí. V devadesátých letech se průběžně opravovaly prodejní prostory a v letech 1995 až 1996 proběhla celková rekonstrukce domu v patrech.
Investor koupil budovu již v roce 1994. „Nakonec převládl názor, že bude dobré budovu nahradit kvalitní architekturou. Na základě odborných posudků bylo zjištěno, že dům byl již mnohokrát opravován a nelze jej proto dále zatěžovat novou rekonstrukcí,“ uvedl ve svém vyjádření,