Tenkrát v Hollywoodu: v domě po mrtvých natáčet nemohli, je zbouraný

aktualizováno 
Pohádkový příběh Tenkrát v Hollywoodu, založený na skutečné tragické události, je filmařským loučením režiséra a scenáristy Tarantina s obdobím 60. let. Nejenom s érou neustále se měnícího průmyslu zábavy, ale i architektury. I ta se výrazně změnila.

Nový dům na Cielo Drive je postavený ve středomořském stylu. Dostal i novou adresu. | foto: Ája Bufka

V polovině minulého století nikomu nevadily v kaňonech v pohoří Santa Monica rozdíly mezi jednoduchým bydlením v dřevěných boudách, které připomínaly chatičky na Sázavě, a domy celebrit ve stylu rustikálních rančů s bazény. Nelze zapomenout ani na první vlaštovky modernismu od architektů Richarda Neutry, A. Quincy Jonese a dalších.

Pohled z patra na bazén

Pohled z patra na bazén

Jenže idylické období bydlení v kaňonu skončilo po krvavé vraždě Sharon Tateové a jejích přátel, které zavraždili obdivovatelé Charlese Mansona.

Svět se změnil

Ze starých časů se toho moc nezachovalo. Nejvíc je to vidět na nové výstavbě. Opomeneme-li skutečnost, že málokdo rád bydlí v nemovitostech, jejichž historie je poznamenána krví a vraždami, celá zástavba v kaňonech se během posledních padesáti let výrazně změnila. Přišla doba luxusu. Bydlí zde jen velmi bohatí.

V roce 1994 byl neblaze proslulý ranč na adrese 10050 Cielo Drive, postavený v roce 1942, stržen (zde byla zavražděna těhotná Sharon Tateová, manželka režiséra Polanského, a její přátelé).

Fotogalerie

Na jeho místě byla postavena honosná budova ve středomořské stylu o celkové ploše 1 580 m2. Díky pověrčivosti se nezapomenulo ani na změnu adresy, která je dnes 10066 Cielo Drive.

V kaňonech prošly změnami i ostatní stavby. Nahradily je paláce z mramoru, drahých kovů a vzácných dřevin. 

Jedním z nich je i nemovitost v evropském stylu. Dvoupatrová budova s luxusním vybavením je důkazem toho, že se změnily nejenom ceny nemovitostí, ale i jejich architektura a vybavení.

V Laurel kaňonu je tak dnes na pozemku 2 052 m2 s obytnou plochu 958 m2  tato vila na prodej za 18 milionů dolarů. Dvě patra vysoký vchod vede do budovy, jejíž součásti je osm koupelen a šest ložnic. Součástí domu je samozřejmě elegantní jídelna, honosná kuchyň a obývací pokoj s neobvykle vysokým stropem.

Nechybí ani pokoje pro služebnictvo včetně pracovny/knihovny a „mediální“ místnost s dřevěným kazetovým stropem. Manželská ložnice má balkon s výhledem na bazén, altán a bohatou zeleň v okolí. Je zde i tělocvična, garáž pro čtyři auta a vinný sklep.

Impozantní schodiště vede do patra.

Impozantní schodiště vede do patra.

Jediné, co se tak nezměnilo ve snímku Tenkrát v Hollywoodu, poukazujícím na zajímavé období v historii Los Angeles, je režisérova „poznávací“ značka detailního zachycení krutosti, násilí a na všechny strany stříkající umělá krev.

Režisér Tarantino mi to kdysi v rozhovoru k premiéře filmu Kill Bill vysvětlil: „Nemám s tím problém projít přes cenzory označující přístupnost, protože všichni vědí, že jde o nadsázku. Nahotu a sex nechávám stranou. Musíte chápat, že v Americe tato nerovnost existuje. Přiznávám, že je to trochu pokrytecké.“

Kdo byl Charles Manson

Charles Manson (* 1934) už od svých 13 let trávil většinu svého života v nápravných zařízeních a ve vězení  za krádeže aut, ozbrojené přepadení, podvody a padělání kreditních karet. Určitou dobu se živil i jako kuplíř. 

Na sklonku 60. let se stal hlavou gangu známého jako „Rodina“ (The Family), který měl posléze na svědomí několik brutálních vražd. Mezi nimi i vraždu Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského, která byla v osmém měsíci těhotenství. Manson byl odsouzen k trestu smrti. Ten byl po změně zákonů v Kalifornii změněn na doživotí, ačkoliv mu nebylo prokázáno, že by osobně spáchal vraždu. Manson zemřel ve vězení v roce 2017.

Byl také hudebníkem, natočil několik alb, první bylo album s názvem LIE: The Love & Terror Cult z roku 1970. Na kytaru ho naučil hrát jeho spoluvězeň.

Zdroj: Wikipedia

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

Další z rubriky

Elegantní rodinný dům okouzlí každého, kdo má rád minimalistický styl

Teprve když projdete ulicí dolů kolem domu, zjistíte, že jde o dvoupodlažní...

Kontrast bílé a černé, přísné geometrické tvary a velké prosklení v jednom rohu stavby. To jsou hlavní prvky...

Místo žaluzií ztmavují skla zimní zahrady pomocí elektroniky

Skleněné výplně při zabarvení: dynamické stínění, které lze individuálně...

Rodinný dům nedaleko norského Osla se pyšní zimní zahradou vybavenou moderními technologiemi. Díky nim lze například...

Dva domy na jednom pozemku. Rodina si užívá soukromí, slunce i bazén

Velká terasa u většího domu pokračuje rodinným bazénem.

Novostavba v jižních Čechách naplno využívá rozlehlý pozemek. V podstatě jde o spojení dvou parcel. Ani dům není jen...

Najdete na iDNES.cz