Tenkrát v Hollywoodu: v domě po mrtvých natáčet nemohli, je zbouraný

aktualizováno 
Pohádkový příběh Tenkrát v Hollywoodu, založený na skutečné tragické události, je filmařským loučením režiséra a scenáristy Tarantina s obdobím 60. let. Nejenom s érou neustále se měnícího průmyslu zábavy, ale i architektury. I ta se výrazně změnila.

Nový dům na Cielo Drive je postavený ve středomořském stylu. Dostal i novou adresu. | foto: Ája Bufka

V polovině minulého století nikomu nevadily v kaňonech v pohoří Santa Monica rozdíly mezi jednoduchým bydlením v dřevěných boudách, které připomínaly chatičky na Sázavě, a domy celebrit ve stylu rustikálních rančů s bazény. Nelze zapomenout ani na první vlaštovky modernismu od architektů Richarda Neutry, A. Quincy Jonese a dalších.

Pohled z patra na bazén

Pohled z patra na bazén

Jenže idylické období bydlení v kaňonu skončilo po krvavé vraždě Sharon Tateové a jejích přátel, které zavraždili obdivovatelé Charlese Mansona.

Svět se změnil

Ze starých časů se toho moc nezachovalo. Nejvíc je to vidět na nové výstavbě. Opomeneme-li skutečnost, že málokdo rád bydlí v nemovitostech, jejichž historie je poznamenána krví a vraždami, celá zástavba v kaňonech se během posledních padesáti let výrazně změnila. Přišla doba luxusu. Bydlí zde jen velmi bohatí.

V roce 1994 byl neblaze proslulý ranč na adrese 10050 Cielo Drive, postavený v roce 1942, stržen (zde byla zavražděna těhotná Sharon Tateová, manželka režiséra Polanského, a její přátelé).

Fotogalerie

Na jeho místě byla postavena honosná budova ve středomořské stylu o celkové ploše 1 580 m2. Díky pověrčivosti se nezapomenulo ani na změnu adresy, která je dnes 10066 Cielo Drive.

V kaňonech prošly změnami i ostatní stavby. Nahradily je paláce z mramoru, drahých kovů a vzácných dřevin. 

Jedním z nich je i nemovitost v evropském stylu. Dvoupatrová budova s luxusním vybavením je důkazem toho, že se změnily nejenom ceny nemovitostí, ale i jejich architektura a vybavení.

V Laurel kaňonu je tak dnes na pozemku 2 052 m2 s obytnou plochu 958 m2  tato vila na prodej za 18 milionů dolarů. Dvě patra vysoký vchod vede do budovy, jejíž součásti je osm koupelen a šest ložnic. Součástí domu je samozřejmě elegantní jídelna, honosná kuchyň a obývací pokoj s neobvykle vysokým stropem.

Nechybí ani pokoje pro služebnictvo včetně pracovny/knihovny a „mediální“ místnost s dřevěným kazetovým stropem. Manželská ložnice má balkon s výhledem na bazén, altán a bohatou zeleň v okolí. Je zde i tělocvična, garáž pro čtyři auta a vinný sklep.

Impozantní schodiště vede do patra.

Impozantní schodiště vede do patra.

Jediné, co se tak nezměnilo ve snímku Tenkrát v Hollywoodu, poukazujícím na zajímavé období v historii Los Angeles, je režisérova „poznávací“ značka detailního zachycení krutosti, násilí a na všechny strany stříkající umělá krev.

Režisér Tarantino mi to kdysi v rozhovoru k premiéře filmu Kill Bill vysvětlil: „Nemám s tím problém projít přes cenzory označující přístupnost, protože všichni vědí, že jde o nadsázku. Nahotu a sex nechávám stranou. Musíte chápat, že v Americe tato nerovnost existuje. Přiznávám, že je to trochu pokrytecké.“

Kdo byl Charles Manson

Charles Manson (* 1934) už od svých 13 let trávil většinu svého života v nápravných zařízeních a ve vězení  za krádeže aut, ozbrojené přepadení, podvody a padělání kreditních karet. Určitou dobu se živil i jako kuplíř. 

Na sklonku 60. let se stal hlavou gangu známého jako „Rodina“ (The Family), který měl posléze na svědomí několik brutálních vražd. Mezi nimi i vraždu Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského, která byla v osmém měsíci těhotenství. Manson byl odsouzen k trestu smrti. Ten byl po změně zákonů v Kalifornii změněn na doživotí, ačkoliv mu nebylo prokázáno, že by osobně spáchal vraždu. Manson zemřel ve vězení v roce 2017.

Byl také hudebníkem, natočil několik alb, první bylo album s názvem LIE: The Love & Terror Cult z roku 1970. Na kytaru ho naučil hrát jeho spoluvězeň.

Zdroj: Wikipedia

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Půdnímu bytu v Brně dodávají vřelost OSB desky, je z nich i nábytek

Pocit velkého prostoru ještě umocňuje pohled přes...

Půdní vestavbu v domě z konce 19. století na dosah brněnské Zbrojovky a prvorepublikových městských lázní pojal...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

V moderním bungalovu použila designérka i špalky z rozřezaných kmenů

V prostoru vyniká podlaha z masivních prken.

Bungalovy mají řadu výhod, ale také jednu nevýhodu. Potřebují dostatečně velký pozemek. V tomto případě však neměla...

Další z rubriky

Michael Douglas koupil sídlo po arcivévodovi Toskánském. Už je nechce

Sídlo Michaela Douglase a Catherine Zeta-Jonesové nechal vybudovat už v 19....

Michael Douglas a Catherine Zeta-Jonesová prodávají své sídlo na pobřeží Středozemního moře, obklopené velkým hornatým...

OBRAZEM: Kulatý dům je kombinací retra i futuristických prvků

Kulatý dům s retro prvky na pobřeží Essexu vybavil architekt i spoustou...

Kulatý dům s retro prvky na pobřeží Essexu vybavil architekt i spoustou designových ikon. Skleněné prvky jsou naopak...

Dům v modernistickém stylu se nechal inspirovat vilou Tugendhat

Fasáda orientovaná do zahrady: velkoformátové prosklené plochy s úzkými...

Projekt dvoupodlažního domu v bavorském Gersthofenu od architekta Sergeje Felbera navazuje na základní principy...

Najdete na iDNES.cz