Čerpáte vodu ze studny? Pak k tomu musíte mít povolení od vodoprávního úřadu.
Když vodu využíváte jen pro domácnost a k zalévání zahrady, platí vám doklad i nadále. Když však studna slouží i k vašemu podnikání, přestane vám povolení na konci letošního roku platit.
Jestli tomu chcete předejít, máte poslední možnost - zažádat o prodloužení, a to nejdéle do 1. července 2007. Formulář žádosti získáte na úřadě, nebo si jej můžete stáhnout z internetu.
Stejně tak k 1. lednu 2008 zaniknou i povolení k odběru povrchových vod a také ta k vypouštění odpadních vod. Když odebíráte vodu čerpadlem z řeky či potoka nebo vypouštíte odpadní vody ze septiku či domovní čistírny odpadních vod do přírody, měli byste si nechat co nejdříve povolení prodloužit, jinak budete muset zažádat o nové.
Že jste o povoleních vůbec nevěděli? V následujícím přehledu najdete, jaká potřebujete a kdy si je musíte nechat prodloužit.
Povolení k odběru podzemních vod
ANO Potřebují je všichni, kteří čerpají vodu ze studny, s výjimkou domovních studní vybudovaných před 1. lednem 1955. Není rozdíl, nachází-li se studna u rodinného domu, chaty či chalupy, zda berete vodu pravidelně, nebo občas, jestli je pitná, či pouze užitková a jestli vodu čerpáte pomocí technického zařízení, nebo bez něj.
Na konci roku přestane povolení platit podnikatelům a živnostníkům, kteří vodu ze studny používají pro podnikání, stejně jako majitelům bytových domů. Tedy kromě těch, kteří mají povolení nová, z období po 1. lednu 2002. Mohou si zažádat o prodloužení, a to do 1. července 2007. Domácnostem povolení platí dál, až do data v nich uvedeného.
NE Pro doklad na úřad nemusí majitelé studní, jež byly vybudovány před rokem 1955 a pokud vodu z nich čerpají pouze pro domácnost.
Obejdou se bez něj také majitelé studní, kteří je vůbec nepoužívají, vlastníci jímek na podzemní vodu, jejíž zvýšená hladina ohrožuje stavbu, nebo majitelé jímek na dešťovou vodu, které jsou utěsněné, aby voda neprosakovala.
Povolení nemusí mít ani uživatelé studní, kteří nejsou jejich majiteli, přičemž majitel studny povolení vlastní a smluvně přenechává uživatelům právo k odběru vody.
Povolení k odběru povrchových vod
ANO Musí je mít každý, kdo k odebírání povrchové vody například z řeky či z potoka používá technické zařízení, třeba čerpadlo nebo ruční pumpu.
Všechna povolení k odběru povrchových vod, která nabyla právní moci před 1. lednem 2002, přestanou na konci letošního roku platit. Týká se to všech včetně domácností. Do 1. července 2007 je možné si zažádat o prodloužení.
NE Doklad nepotřebují ti, kdo odebírají povrchovou vodu bez použití technického zařízení, například chodí s kbelíkem či vědrem k potoku nebo rybníku.
Obejdou se bez něj i ti, kdo se snaží změnit přirozený tok povrchové vody, protože by jinak způsobila škodu a ohrožovala například dům či zahradu.
Povolení k vypouštění odpadních vod¨
ANO Povolení musí mít všichni, kdo vypouštějí odpadní vody do povrchových vod nebo do země, tedy nepřímo do vod podzemních. Jsou to hlavně majitelé septiků a čistíren odpadních vod.
Veškerá povolení k vypouštění odpadních vod, kromě těch nových z doby po 1. lednu 2002, přestanou na konci letošního roku platit. Týká se to všech včetně domácností. Do 1. července 2007 je možné si zažádat o prodloužení.
NE Doklad nepotřebují ti, kdo vypouštějí odpadní vodu přímo do kanalizace, nebo také majitelé bezodtokových žump, které se musí vyvážet do čistírny odpadních vod. Obejdou se bez něj všichni, kdo svádějí dešťovou vodu z okapů, protože dešťová voda není vodou odpadní.
Stavební povolení potřebují
ANO Stavební povolení musí mít všichni majitelé studní, septiků a čistíren odpadních vod. Nezáleží na době, kdy byly vybudovány. Stejně jako majitelé bezodtokových jímek, tedy žump, které jsou hlubší než tři metry nebo větší než 300 metrů čtverečních.
Na ostatní je třeba ohlášení stavebnímu úřadu. Povolení si musí opatřit i někteří z těch, kdo rekonstruují studnu, septik nebo žumpu. Přesné podmínky stanoví příslušný stavební či vodoprávní úřad.
Pokud stavební povolení chybí, doklad lze získat i dodatečně. Stavební povolení ke studnám, septikům a čističkám vydává vodoprávní úřad, k žumpám je uděluje stavební úřad.
NE Bez stavebního povolení se obejdou majitelé bezodtokových žump, které nejsou hlubší než tři metry ani větší než 300 metrů čtverečních. Nemusí si ho dodatečně zařizovat také ti, kdo studny, k nimž neexistují doklady, vůbec nepoužívají a ani to do budoucna neplánují.
Co je vodoprávní úřadOdbor životního prostředí pověřeného obecního úřadu, tedy radnice nějaké větší obce - povoluje odběry podzemní a povrchové vody pro domácnosti a tato povolení prodlužuje. |