S počtem obyvatel 1 251 801 je Středočeský kraj nejlidnatějším krajem v České republice. Z údajů za první čtvrtletí, které zveřejnil Český statistický úřad, však pro kraj vyplývají i další prvenství.
Proti stejnému období loni se v kraji například zvýšil i počet narozených dětí. Bylo jich 3 719, tedy meziročně o 75 více. Přírůstek novorozenců tak byl nejvyšší mezi kraji v Česku.
"To, že opět vzrostl počet obyvatel kraje, zapříčinila převaha počtu narozených dětí nad zemřelými osobami, ale i vysoký počet přistěhovalých především z ostatních krajů České republiky," říká Jana Slavníková z ČSÚ.
Z jiných krajů Česka se do Středočeského kraje přistěhovalo 3 581 nových obyvatel. "U stěhování ze zahraničí však došlo k citelnému poklesu a kraj takto získal pouze 137 nových obyvatel," doplnila Slavníková.
Ve statistikách tento údaj představuje více než devadesátiprocentní pokles, který souvisí především s úbytkem pracovních příležitostí pro zahraniční dělníky.
Proč je Středočeský kraj pro nové obyvatele přitažlivý? Především nabízí více pracovních příležitostí než jiné kraje. "Přírůstek obyvatel ovlivňuje mimo jiné i nízká nezaměstnanost a blízkost pracovního trhu v hlavním městě," připomíná Slavníková.
Pokud lidé uvidí příležitost jinde, mohou kraj zase opouštět
Analytik Raiffeisen Bank Aleš Michl se ovšem domnívá, že podobné důvody, které nyní lidi do Středočeského kraje přitahují, je z něj v budoucnu mohou zase odvádět.
"V budoucnu nebude vše jen o Praze a o službách. Věřím na renesanci tradičního průmyslu. Třeba Linet ve Slaném nebo Škodovka v Mladé Boleslavi, to je to pravé zlato v regionu, které přitahuje lidi," říká Michl. "Když však jiné regiony více vsadí na podobné podniky a propojí s nimi střední školy, tak lidé půjdou zase zpět," předpokládá analytik.
Středočeskému kraji však přibývají i obyvatelé, kteří se sem stěhují z Prahy. V těchto případech bývá důvodem ke stěhování především bydlení, které je za hranicemi Prahy dostupnější.
"Intenzivní bytová výstavba má na přírůstek obyvatel kraje rovněž vliv, i když počet nově zahájených staveb bytů v kraji se začal v současné ekonomické situaci snižovat," dodává Slavníková.
Jana Abelson Tržilová vyrostla na pražském sídlišti a s Prahou spojila i svoji kariéru. Přesto se nakonec rozhodla metropoli opustit a přestěhovat se do domu v Kozojedech u Kostelce nad Černými lesy.
"Do paneláku v Bohnicích jsem přivedla i svého partnera. Ten je ovšem Novozélanďan, v paneláku nikdy nežil. Hned po několika prvních dnech se ukázalo, že soužití v paneláku by znamenalo brzký rozpad našeho svazku," popisuje čtyřiatřicetiletá fotografka.
Připouští, že nejdříve zvažovali možnost hledat jiné bydlení v Praze a k rozhodnutí přestěhovat se z města je vedly především ekonomické důvody.
"Bydlení v centru Prahy je finančně nedostupné, zvolili jsme tedy dům poblíž Prahy. A jsem nadmíru spokojená. Do Prahy dojíždím autem, parkuji na okraji Prahy a odtud jedu metrem. Vážím si prostoru kolem sebe, jsem ráda, že to mám padesát metrů do lesa, a poblíž našeho domku je pět hospod s pivem za 16 korun," připomíná s úsměvem. "Když se mi zasteskne po ruchu velkoměsta, nasedneme do auta a za půl hodiny ho máme. Stejně pak ale zjistíme, že není o co stát," dodává Tržilová.
Počet obyvatel se podle zjištění Českého statistického úřadu zvýšil v deseti z dvanácti středočeských okresů. Nejvyšší nárůst je v okolí Prahy. V okrese Praha-východ přibylo 1 432 obyvatel, v Praze-západ 1 298 lidí. Třetí nejvyšší přírůstek byl na Mělnicku, kde přibylo 489 lidí. Úbytek obyvatel zaregistrovaly okresy Kutná Hora a Mladá Boleslav. Nejvíce dětí se narodilo v okresech Praha-západ, Kladno a Praha-východ.
V kraji však poklesl počet sňatků. Během prvních tří měsíců roku 2010 uzavřelo manželství 359 párů, což je o 103 svateb méně než ve stejném období loňského roku. Od ledna do konce března se v kraji rozvedlo 829 párů.