Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Stavební deník je povinnost, i když si rekonstruujete byt svépomocí

Povinnost vést stavební deník je dána zákonem, a to už od roku 1956. Jde o základní dokument, který musí být v případě kontroly vždy po ruce a k dispozici. Zákon však už nestanovuje formu stavebního deníku, a tak jej lze vést i online.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stavební deník obsahuje řadu nejrůznějších údajů tak, aby mohly i zpětně poskytnout argumenty v případě náhlých problémů, ať už jde o zpoždění při výstavbě, nebo nejrůznější závady. 

Deník je nutné vést pokaždé, když stavba vyžaduje stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Takovou povinnost stanovuje stavební zákon č. 183/2006 Sb., zatímco způsob vedení deníku je popsán ve vyhlášce číslo 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb v platném znění. Tentýž zákon navíc stanovuje povinnost uchovávat zmíněný dokument po dobu deseti let od vydání kolaudačního souhlasu.

Internetový deník se na rozdíl od papírového jen tak neztratí a neměl by se ani časem poškodit.

Omyl, to není byrokracie

Vést stavební deník musejí nejen stavební firmy, ale i ti, kdo provádějí byť třeba jen rekonstrukci svépomocí. Vypadá to jako zbytečná byrokratická zátěž, ale není tomu tak. 

Pečlivě vedené zápisy pomůžou do budoucna odhalit původ případných nedostatků, poslouží při jejich odstraňování, jakož i vymáhání pokut, penále či dalších kompenzací. O žádné literární dílo přitom nejde, v zápiscích se objevují zdánlivě všední, byť ve skutečnosti podstatné údaje. 

Doma DNES

Namátkou: jaká byla teplota při betonování? Byl akci přítomen stavbyvedoucí, který to má za povinnost? Takový údaj je de facto důkazním materiálem, který může potvrdit či vyvrátit případná pochybení v realizaci jednotlivých etap stavebních prací. 

I proto by měl být vedený detailně a samozřejmě podle skutečnosti, bez přikrašlování údajů. Přesto mohou nastat komplikace. Do stejného dokumentu totiž může přispívat kromě stavebníka, stavbyvedoucího či dozoru i řada dalších osob, například vedoucí zeměměřičských prací, technický nebo autorský dozor či koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví. Umožnit zápis tolika osobám je logisticky náročné a často téměř nemožné.

Software vše zjednoduší

I proto stavební firmy používají stále častěji elektronické stavební deníky, které umožňují přidávat záznamy ze vzdáleného místa, aniž by bylo nutné dokument si fyzicky předávat, a současně zvýší transparentnost.

K přechodu na online stavební deník slouží i řada aplikací pro mobilní zařízení s operačními systémy Android, Windows i iOS. Jsou volitelné dle náročnosti stavby a počtu uživatelů. Vždyť právě pomocí chytrého telefonu či tabletu lze doplňovat poznámky prostřednictvím fotodokumentace rovnou z pochůzky na staveništi. Automaticky lze zaznamenat také počasí, den i další skutečnosti a vše se pak propojí do jasně identifikovatelného celku. 

ConCoS je určen pro malé stavby s pár kamerami, ale má uplatnění též v...

ConCoS je určen pro malé stavby s pár kamerami, ale má uplatnění též v rozsáhlých projektech, kde se počítá s desítkami i stovkami kamer.

Webový deník se na rozdíl od toho papírového také jen tak neztratí a neměl by se ani časem poškodit. Zlepšuje a zrychluje komunikaci například mezi dodavatelem stavebních prací a investorem, který může během okamžiku uplatnit své připomínky či naopak odsouhlasit změnu použitých materiálů nebo vícepráci. 

To vše bez jinak nezbytné fyzické přítomnosti na staveništi. Ani případné falšování záznamů není u podobného systému snadné.

Analytiku podplatit nelze

Aplikací suplujících stavební deník je dnes celá řada. Ale některé mezi nimi vynikají. Například aplikace ConCoS společnosti Certicon je přímo spojená s videoanalytikou, která dokáže v reálném čase varovat před situací, jež může být životu nebezpečná. Prostřednictvím bezpečnostních kamer na staveništi upozorní třeba na absenci helem či reflexních vest. Může zaznamenat SPZ značku nákladního vozu. Rozpoznávání tváří systém záměrně nenabízí, biometrické údaje osob mohou dnes využívat výhradně policejní útvary. 

Úsek D1 u Mirošovic se o víkendu zavře, obří jeřáb za noc namontuje most

ConCoS není zdaleka jediný systém, který pomáhá investorům s nastavením jednotlivých procesů. Ale je jedním z mála, který to řeší pomocí umělé inteligence v kamerových systémech. Uživatel deníku tak může efektivně detekovat chování zaměstnanců i dodavatelů na staveništi. Kde se pohybují, kolik toho v určitých zónách průměrně nachodí, zda dodržují předepsané přestávky. Ochraňuje majetek investora, ověřuje dodávky materiálů i čas jejich převzetí. 

Systém ConCoS využívá videoanalytiku postavenou na neuronových sítích při...

Systém ConCoS využívá videoanalytiku postavenou na neuronových sítích při použití chytrých kamer.

Samozřejmě si lze říci, že jde o určité špehování zaměstnanců. Proto se při použití podobného systému vyžaduje písemný souhlas pracovníků s tím, že berou kamery s videoanalytickými funkcemi na vědomí. 

A jsou-li dobře komunikovány přínosy a důvody instalace, zpravidla s tím nemají problém. Ostatně doba aplikování umělé inteligence do stavebnictví a částečné automatizace prací se nezadržitelně blíží, v Japonsku a USA už například testují roboty, které nahrazují vybrané dělnické profese. 

Sešit či tiskopis

K vedení stavebního deníku může posloužit obyčejný sešit, ale výhodnější je využít tiskopis deníku, jenž je k dostání ve většině papírnictví. 

Povinně musí obsahovat tyto informace: 

  • Datum zahájení, název stavby a další podrobné identifikační údaje
  • Informace o projektové dokumentaci a seznam dokumentů a dokladů ke stavbě
  • Popis všech kontrol a jejich závěrů od stavebního dozoru
  • Změny oproti původní projektové dokumentaci
  • Zprávu o stavu počasí

Klasický stavební deník má tři části, a to krom úvodu a denních záznamů i jednotlivé přílohy. V této části by měly být zaneseny protokoly o provedených zkouškách, revize, smlouvy, fotodokumentace a další relevantní dokumenty.

Jednoduchý záznam o stavbě či ztráta deníku

To je další možnost, jak naplnit povinnost stavebníka podle zákona. Už z názvu je zřejmé, že zápisky budou méně složité, převládají u nich základní informace o stavbě. Platí to ovšem například pro stavební úpravu bez zásahu do nosných konstrukcí a změn vzhledu nebo pro stavbu odstavných, manipulačních, skladových či výstavních ploch.

Stavební deník v papírové podobě má tu nevýhodu, že se může ztratit. Bohužel to nebývá výjimečná událost a představuje to problém jak pro investora, tak i pro zhotovitele. Proto by měl být uložen na bezpečném, ale zároveň dostupném místě. Nejlepší prevencí je zavést kopii nebo ho převést do elektronické verze, která zůstává uložená na zabezpečeném cloudovém úložišti. Ta může mít i registraci u ministerstva vnitra, takže se opravdu netřeba obávat úniku dat.

Autor:
  • Nejčtenější

Za Prahou se staví městečko od světových architektů. Podívejte se

V Nebřenicích nedaleko Prahy vyrůstá developerský projekt, který obec s jednopatrovým klasicistním zámečkem promění k...

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

Majitel si přál přiznaný beton, v panelákovém bytě žádný problém

Byt v panelovém domu typu T08B najdete na typickém sídlišti v pražské Krči. Od první společné schůzky majitele s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Klínech si koupila chatu. Teď ji nahradila moderní roubenka pro rodinu

Michaela se s manželem Jiřím a dvěma dcerkami nastěhovali v Krušných horách do moderní roubenky. Jejich starý srub, kde...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Stavbou roku je bazén za 219 milionů. Připomíná černý krystal

Titul Stavba roku 2021 získalo brněnské studio dkarchitekti za projekt Městské plavecké haly Louny. Cesta za oceněním a...

Dům Slamák má zelenou střechu, zateplení ze slámy a spoustu vychytávek

Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod fasádou však skrývá netradiční stavební materiály, jako jsou...

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Dům, který stojí na kontrastech, postavili i pro své autoveterány

Podstatou architektonického návrhu rodinného domu v německém okrese Paderborn jsou kontrasty mezi otevřenými a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...