Revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně – nominace v soutěži...

Revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně – nominace v soutěži Stavba roku Středočeského kraje, Cena hejtmanky Středočeského kraje za největší přínos Středočeskému kraji 2021 | foto: Archiv soutěže

Tři architektonické perly Středočeského kraje, které možná neznáte

  • 0
Titul Stavba roku Středočeského kraje 2021 získal Pavilon rehabilitace v Benešově. Společně s ním byly oceněny ještě další stavby, od rekonstrukce mostu přes křižovatku až po revitalizaci areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně.

Odborná porota vybírala nejlepší stavby Středočeského kraje již poosmé. Hlasovat mohla také veřejnost, v letošním ročníku se účastnilo celkem 29 724 hlasujících. Cenu veřejnosti si s počtem 9 279 hlasů odnesla křižovatka U Topolu v Benešově.

Cenu hejtmanky Středočeského kraje osobnosti stavitelství za přínos Středočeskému kraji 2021 získal Bořivoj Kačena.

Stavba roku Středočeského kraje 2021

Stavba Středočeského kraje 2021: Pavilon rehabilitace v Benešově

Pavilon rehabilitace v Benešově, vítěze soutěže, přihlásil jeho investor, Nemocnice Rudolfa a Stefanie. Autorem stavby je architekt Zbyněk Skala, spoluautory pak Martin Krtouš a Pavla Homolková.

Porota ocenila uvážlivě a velmi střízlivě volené stavební materiály včetně detailů exteriéru i interiéru pavilonu rehabilitace, které umocňují bravurně navrženou architektonickou kompozici domu.

„Nebývalá velkorysost prostorového řešení, výtvarně promyšlené proporce fasád i dobré dispozičně stavební řešení umožňují povznést ducha i náladu uživatelů k nevšedním zážitkům. Dům poskytuje rehabilitaci těla a zároveň i ducha v inspirativním prostředí moderní architektury,“ zaznělo v hodnocení poroty, v jejím čele stál profesor Zdeněk Jiran.

Zcela jiný typ stavby představuje revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně.Vedle nominace na titul Stavba Středočeského kraje získal tento projekt i Cenu hejtmanky Středočeského kraje za největší přínos Středočeskému kraji 2021.

Investorem bylo v tomto případě město Kolín, autory pak architekti Jaroslav Svěrek, Martin Navrátil a Jakub Masák, projektantem studio Masák & Partner.

Revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně se týkala i sadových a zahradnických úprav.

A hodnocení poroty? „Stavebnětechnická a památková obnova gotické zvonice, barokní kostnice, farní školy, prostoru parkánů a dlažeb kolem chrámu sv. Bartoloměje Apoštola vnáší do dříve nepřístupných, zanedbaných ‚periferních‘ míst v centru Kolína svěží energii lákající k pobytu, edukaci i relaxaci,“ zaznělo od odborné poroty.

Cena byla udělena za celkové pojetí revitalizace. Vysoká kvalita a cit pro městský detail včetně sadových a zahradnických úprav umožnila veřejnosti získat vědomí sounáležitosti k místu se středověkou minulostí v současných souvislostech.

Ocenění pro technickou stavbu

Lávka přes Vltavu v Lužci nad Vltavou získala nominaci na titul Stavba Středočeského kraje 2021.

Zvláštní cenu za stavebně konstrukční řešení a nominaci na titul Stavba roku Středočeského kraje 2021 získala lávka přes Vltavu v Lužci nad Vltavou.

Investorem byla obec Lužec, pod návrhem jsou podepsáni Petr Tej, Marek Blaník a Jan Mourek, spoluautory byli Lukáš Vráblík a Ondřej Matoušek. Projekt zpracovala společnost Valbek.

„Subtilní promyšlená inženýrská konstrukce lávky pro pěší, cyklisty a integrovaný záchranný systém, umožňuje nejen komunikační spojení obou vltavských břehů v Lužci tvořené elegantním obloukem betonové montované mostovky, ale svým asymetrickým vyvěšením z jediného ocelového A pilíře, rozkročeného na protějším břehu Vltavy, vnáší do okolní krajiny emotivní napětí novodobé výškové dominanty citlivě harmonizované s nedalekou vizuálně přítomnou lužeckou kostelní věží,“ popsala důvod pro své ocenění odborná porota.

Lávka přes Vltavu v Lužci nad Vltavou je určena pro pěší, cyklisty a provoz integrovaného záchranného systému.

Ta navštívila v rámci hodnocení všech 38 přihlášených staveb a na cestě je doprovázel filmový štáb, který připravil unikátní dokument o stavbách Středočeského kraje.

Vypisovatelem soutěže je Středočeský kraj, spolu s Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství, která tradičně tuto soutěž i organizuje, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Krajskou hospodářskou komorou Střední Čechy, Obcí architektů, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a nově i Ministerstvem průmyslu a obchodu.