Klíčky má pouze vedení SVJ. Horko v domě vadí především majitelům garsonek, kteří mají okna jen na jednu stranu a nemohou udělat průvan. Navíc, když dřív někdo zazvonil, bylo možné jít na chodbu, otevřít okno a podívat se, kdo je dole. To nyní možné není. Vedro na chodbách je strašné, smrad ještě horší.
Problém měl vývoj. Nejdřív ženy z SVJ obcházely byty a vyšetřovaly, kdo nechává otevřená okna na ventilačku na chodbách, když to prý stanovy zakazují. Po čase kličky odmontovaly a po několika měsících teď namontovaly ty zamykací. Má SVJ právo takto s okny manipulovat? Můžeme se nějak bránit?
Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:
Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center
Okna i vstupní dveře do chodeb jsou společná část domu, vymezená prohlášením vlastníka. O změnách těchto společných částí domu, stejně tak o nákladech na změny, rozhoduje společenství vlastníků jednotek, tedy v tomto případě jedno společenství za všechny tři vchody.
Ve stanovách společenství je stanoven rozhodovací mechanismus, ve kterém se mohou jednotlivé změny schválit. Výměna klik a zamknutí oken není změna zásadního charakteru a pravděpodobně k ní stačí souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů společenství na schůzi, nebo jen rozhodnutí výboru společenství.
Zde si dovolím upozornit na to, že pravidla SVJ jsou do značné míry benevolentní. Tedy není přesně zákonem definováno, jaké podmínky musí SVJ dodržet. Proto je nezbytné důkladně nastudovat podmínky, které byly odhlasovány a podle kterých vaše konkrétní SVJ postupuje.
Jako cestu ke změně doporučuji společnou domluvu na schůzi společenství, případně s jednotlivými členy výboru. Věřím, že při troše dobré vůle se dají dohodnout možnosti a pravidla větrání tak, aby obě strany našly společné řešení.
Dále je zde možnost získat dostatečnou podporu pro opětovné větrání na shromáždění společenství. Pokud jednotliví majitelé bytů společným hlasováním rozhodnou o změně nastavení pravidel, pak se jím vedení společenství musí řídit.
Klára A. Samková, advokátka, Lawyers.cz
Vlastní pravidla fungování jednotlivých SVJ se mohou zásadním způsobem lišit a bez znalosti konkrétních ustanovení stanov konkrétního SVJ nelze na položenou otázku náležitě odpovědět.
V každém případě ale volba či odvolání členů statutárního orgánu SVJ, kterým je zpravidla výbor (ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem SVJ předseda společenství vlastníků), jakož i změna stanov SVJ jako takových, patří do působnosti shromáždění SVJ. To tvoří všichni vlastníci jednotek.
V první řadě doporučuji důkladné nastudování stanov SVJ a následně případně dohodu dotčených vlastníků bytových jednotek o společném postupu, pokud jde o případnou změnu stanov či odvolání stávajících členů výboru (resp. volbu nových členů výboru).
Pošlete příběhSvůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení. |
V podrobnostech jsem bohužel opět nucena odkázat tazatele na stanovy jejich SVJ, neboť některé otázky mohou stanovy upravit odlišně od zákona (např. počet hlasů pro přijetí jeho rozhodnutí) a některé otázky jsou upraveny pouze ve stanovách (např. počet členů výboru a jejich funkční období).
A ještě jedna drobná rada: pravidla SVJ fungují podle velikosti podílů na domě. S tím jsou ale spojeny hned dva problémy. Prvním je, že ve většině SVJ je všem lidem vše jedno. Probudit je z letargie je úkol hodný génia. Pokud navíc dáte někomu plnou moc k hlasování (za předpokladu, že to je možné), je to velmi dvousečná zbraň. Velmi snadno totiž může být odhlasováno něco, co vůbec nebylo v původním programu a dostalo se tam pod oddílem „různé“, což je v rozporu s vašimi skutečnými zájmy.
Doporučuji:
- Podle stanov požádat o svolání schůze SVJ, případně ji svolat.
- Obejít všechny členy a přesvědčit je, aby hlasovali.
- V případě, že to bude nutné, obměnit výbor SVJ.