Novinku na trhu, dveře Master, otestovali na útlum zvuku i tepla v nezávislé zkušebně ve Zlíně. Dveře získaly potřebné certifikáty. „Dveře tvoří vnitřní obvodový rám z eloxovaného hliníku a dvě skla nebo MDF deska o tloušťce 4 mm s povrchovým materiálem z dýhy nebo lamina. Střed dveří může být buď prázdný, nebo vyplněný extrudovaným polystyrenem,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J.A.P.
Právě extrudovaný polystyren zajišťuje zvukové a tepelné izolační vlastnosti dveřního křídla.
V případě, že zákazník potřebuje, aby dveře zvukově perfektně izolovaly (zvukový útlum dosahuje až 34 dB, odpovídá tak kategorii zvukově izolačních dveří), je potřeba použít spodní mechanický práh zabudovaný do dveřního křídla. Dveře mohou mít dokonce výšku až 370 cm, maximální šířka je 125 cm.
Řada zákazníků se však spokojí se standardní velikostí a výškou 197,5 cm, nebo jen „lehce“ zvýšenou (220 cm). Bojí se však ceny skleněných dveří. Ale ani to už není pravda, s rozšířením zájmu o tento typ dveřních křídel ceny klesly.
Třeba značka Sapeli nabízí skleněné dveře ve standardní velikosti (80 × 197 cm) s čirým bezpečnostním sklem už od 6 140 korun včetně kování a kliky, v provedení satinato, které propouští světlo, ale zachovává intimitu, začíná cena dveří včetně kování od necelých sedmi tisíc (bez DPH).
„Každý druhý Čech si myslí, že skleněné dveře přijdou na více než deset tisíc korun, čtvrtina populace u nich očekává cenovku dokonce vyšší než 15 000 korun,“ upozorňuje Dušan Vrtal z firmy Sapeli, která si na názory lidí nechala zpracovat i podrobný výzkum.
Co vydrží sklo
Obavy z poškození skla nebo naopak toho, že mohou skleněné dveře z kaleného skla způsobit úraz, nejsou také na místě. „Hrozba například poškrábání straší Čechy hned po vysoké ceně snad úplně nejvíce. Přitom jsou to právě skleněné dveře, které mohou být mnohem odolnější než běžné dřevěné dveře z hobby marketu,“ vysvětluje Martin Rataj ze Sapeli, který stál za vývojem nového skleněného programu.
Odolnost bezpečnostního kaleného skla je výsledek složitého postupu při výrobě, kdy se sklo zahřeje nejprve na teplotu přes 620 °C a poté prudce ochladí vzduchovou sprchou.
“Zatímco teplota na povrchu skleněného materiálu rapidně klesá, uvnitř je sklo stále teplé. V tomto momentě vzniká uvnitř skla takzvané tažné pnutí, na vnější straně naopak tlakové napětí. Toto nové rozložení napětí má vliv na mechanickou, teplotní i ohybovou odolnost vzniklého kaleného skla, které je tedy na nesrovnatelně vyšší úrovni než obyčejné nekalené sklo,“ vysvětluje Petr Paksi.
Kalené sklo rozbijete jen těžko. Nebezpečí hrozí jen v okamžiku, kdyby došlo k prudkému nárazu na roh, ale ani tak není nutné se bát: místo nebezpečných ostrých střepů se kalené sklo rozpadne na neřezavé kousky.
Výhoda skleněných dveří je kromě designového vzhledu schopnost přivést denní světlo tam, kam by se jinak dostalo jen omezeně nebo vůbec, například do předsíně či koupelny.
Češi versus skleněné dveřePrůzkum ukázal, že zájem o skleněné dveře stoupá: až 71 % Čechů si je ve své domácnosti dovede představit, 53 % pak zcela bez problémů, 11 % je pak již má či o nich vážně uvažuje. Průzkum Češi a skleněné dveře 2016 byl realizován na přelomu měsíce března a dubna na reprezentativním vzorku populace 800 respondentů od společnosti IPSOS. |