Když přišel původem švýcarský architekt Le Corbusier se svou myšlenkou domu jako stroje na bydlení, sotva si představil, jak se jím nechají inspirovat projektanti komunistického režimu.
Odlidštěná panelová sídliště nazývá dnes domovem přes půl milionu obyvatel Prahy. Městské části se v poslední době snaží, aby se lidem na sídlištích žilo lépe.
Tři malé místnosti, umakartové bytové jádro a stěny tenké tak, že slyšíte souseda louskat ořechy. A před domem jediný rozvrzaný kolotoč, na němž se děti nesmějí vozit, protože by je z netěsnícího okna okamžitě okřikl nevrlý pán toužící po spánku po noční směně. To je typický obrázek života v paneláku začátku 90. let.
Od letošního března upravovala radnice Prahy 6 plochy na sídlišti Dědina. Chodníky pokryla nová dlažba, objevilo se také nové náměstí s netradičními věžovými hodinami.
A dnes? Tři malé místnosti zůstaly, spousta koupelen a záchodů je ale vybetonovaných, domy zateplené, nová okna izolovaná. A před domem parčík a upravené dětské hřiště, někde dokonce fontánka.
Stamilionové investice dělají z řady pražských sídlišť místo strojů na bydlení místa k životu.
Hřiště platí Brusel
Třeba sídliště Dědina. V červenci skončila jeho čtyřletá revitalizace, která stála 280 milionů korun. "V rámci obnovy sídliště, kde dnes žije zhruba 6 tisíc lidí, došlo na vycházkové cesty, veřejné osvětlení, mobiliář, fasády domů či rekonstrukci základní školy," uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.
V současnosti pracují na revitalizaci sídlištních vnitrobloků v Nových Butovicích. Akce se týká celkem šesti vnitrobloků mezi ulicemi V Hůrkách a Chalabalova. "Vytipovali jsme šest vnitrobloků, které vypadají nejhůře, chceme zlepšit podmínky pro život lidí v okolních domech," prohlásil mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.
Obyvatelům domů totiž dodneška hyzdí okolí pozůstatky betonových staveb z osmdesátých let, které postupně zmizí. Místo nich vyrostou nová dětská hřiště, sportoviště a procházkové cestičky. Část starých stromů a keřů nahradí nová zeleň.
SNAD NESPADNOU"Vytipovali jsme šest vnitrobloků, které vypadají nejhůře, chceme zlepšit podmínky pro život lidí." Samuel Truschka, mluvčí Prahy 13 |
"Zmizí staré stromy nebo keře, které neodpovídají bezpečnostním požadavkům, místo nich vysadíme stromy a keře nové," uklidňoval mluvčí místní obyvatele, kteří před zahájením projektu proti kácení protestovali.
Stejně jako Praze 6 se i třinácté městské části podařilo získat na revitalizaci sídliště peníze z evropských fondů. Na práce, které skončí zhruba za rok, putuje z Bruselu 38 milionů korun.
Pověst jednoho z nejhorších sídlišť měl v minulosti Prosek. Rovněž tady se ovšem úroveň bydlení zvedla, a to nejen díky prodloužení trasy metra C do Ládví. Místním obyvatelům ještě před pár lety chybělo centrum obchodů a služeb a velký park Přátelství byl v zoufalém stavu.
"Prosek se z urbanistického hlediska zlepšil, vyrostlo centrum Prosek Point, v parku probíhá rekonstrukce, už dnes vypadá daleko lépe, přibyly v něm vodní kaskády nebo jezírko," uvedl místostarosta Prahy 9 Jaroslav Tomšů. Lidi tu dnes trápí hlavně nedostatek parkovacích míst, což je kritický problém většiny pražských sídlišť.
Někde stále čekají
Prosek patří ke starším sídlištím, k jejichž údržbě a úpravám muselo dojít kvůli omezené životnosti paneláků. Ta je obecně mezi 30 až 40 lety. Stavebními úpravami ji podle odborníků lze prodloužit až na dvojnásobek.
Městské části však kvůli finanční náročnosti oprav většinu panelových domů už prodaly nájemníkům a na některých sídlištích čekají majitelé s opravami na poslední chvíli.
"Dělali jsme sanaci u vysokého čtrnáctipodlažního paneláku v Hostivaři, ten byl ve skutečně havarijním stavu," uvedl příklad Ján Komín z firmy, která se údržbou paneláků zabývá.
Hůře než stará sídliště jsou na tom někdy paradoxně panelové bloky novější, stavěné v osmdesátých letech, které majitele ani městské části k bezprostředně nevyhnutelné regeneraci nenutí. Například sídliště za meteorologickým ústavem na Libuši, jehož obyvatelé zatím na nějaké zlepšení podmínek k životu čekají marně.
"U jiných sídlišť v naší městské části už kultivace proběhla, tady zatím podobný projekt nemáme," uvedla místostarostka Prahy 12 Helena Chudomelová. Další sídliště v její městské části jsou na tom často lépe, to modřanské se dočkalo moderního volnočasového areálu, jinde přibyla nová hřiště. - čtěte Autor tančícího domu postavil v Praze úžasné dětské centrum
Chce to motivaci
Motivovat majitele panelových domů k jejich regeneraci se rozhodla radnice Prahy 11, pod niž patří největší pražské sídliště Jižní Město a která od loňska vyhlašuje soutěž o nejlépe opravené domy. Právě regenerace "Jižňáku" je podle urbanisty Radima Perlína nejsložitější ze všech pražských sídlišť.
"Jednoduše proto, že je to příliš velký sídlištní komplex. Ale motivace obyvatel ke zlepšení vztahu ke svému okolí nemusí být nijak drahá, stačí jednotlivé domy individualizovat pomocí drobných investic," navrhuje Perlín.
REVITALIZACE SÍDLIŠŤJižní Město Sídliště Prosek Sídliště Dědina Sídliště Jihozápadní Město Sídliště Letňany Pozn.: Revitalizace probíhá i na řadě dalších sídlišť |