Zelené budovy počítají i s ekologicky smýšlejícími zaměstnanci

  1:00aktualizováno  1:00
Ekologie je in i ve stavebnictví. Není tak divu, že mnoho kancelářských budov má mezinárodně respektované potvrzení, že jsou ekologické, prostě „zelené“. Mezi ně patří i česká technologická společnost Livesport s budovou své centrály v pražských Butovicích.

Aspira Business Centre je v Praze - Butovicích. | foto: Archiv

Centrála společnosti LiveSport, Aspira Business Centre, je první budovou v Česku, která má hned dvě nejvyšší environmentální certifikace, BREEAM Excellent a americký LEED Gold.

V podzemních garážích pamatovali architekti i na kola.

V podzemních garážích pamatovali architekti i na kola.

Oba systémy se z části překrývají, nicméně BREEAM klade větší důraz na bezpečné a přívětivé prostředí pro pracovníky stavby a její okolí.

V souladu s ním bylo například 90 % stavebního odpadu během výstavby využito jiným způsobem než skládkováním. V okolí budovy také vzniklo nové prostředí pro okolní faunu, například takzvané broukoviště a přístřešky pro ptáky.

Americký LEED zase více upřednostňuje nízké provozní náklady budovy nebo hospodárné nakládání s vodou. „Všechny tyto aspekty pro nás byly důležité, proto jsme se rozhodli usilovat o oba certifikáty současně,“ říká provozní ředitel Livesportu Patrik Dzurenda.

A doplňuje: „Získat obě certifikace nebylo jednoduché, ale vyplatilo se nám to. Jejich požadavky jsme totiž brali jako vodítko pro vytvoření šetrné a kvalitní budovy, ve které budou naši zaměstnanci rádi pracovat.“

Fotogalerie

Výstavba podle návrhu Studia acht za stavebního dozoru společnosti PM Group byla zahájena v dubnu 2016 a dokončena v listopadu 2017. Výstavba probíhala systémem Construction Management, tedy bez hlavního dodavatele.

Budova má deset nadzemních a tři podzemní podlaží včetně garáží s 258 parkovacími místy, kde najdete také dobíjecí stanice pro elektromobily. Celková plocha kanceláří je 15 303 m². V budově je také kavárna, restaurace a konferenční sál.

Vodu je nutné chránit

Velký důraz se při hodnocení jednotlivých kritérií LEED Gold certifikace klade zejména na hospodaření se stále vzácnější vodou. Úsporné zařizovací předměty, zejména baterie a toalety, šetří 34 % pitné vody. Díky zadržování dešťové vody se při provozu v budově ušetří až 85 % vody nutné na zálivku okolní zeleně. Centrála LiveSportu je také vybavena automatickým systémem proti havarijnímu úniku pitné vody.

Investor Aspira Business Centre, společnost LiveSport,  poskytuje sportovní...

Investor Aspira Business Centre, společnost LiveSport, poskytuje sportovní zpravodajství, tomu odpovídá i interiér.

Celková energetická náročnost stavby, která má deset nadzemních a tři podzemní podlaží, je o 45 procent nižší v porovnání se srovnatelnou kancelářskou budovou bez enviromentálních opatření.

Provozovatel počítá i s podobně „ekologickými“ zaměstnanci, proto budova nabízí také 76 míst pro cyklisty včetně zázemí se sprchami a skříňkami.

Více než tři procenta parkovacích míst umožňuje nabíjení elektromobilů. Velkou výhodou Aspira Business Centre je také skvělá obslužnost MHD, denně tu mohou pracovníci využít 630 spojů včetně metra, a to do 200 metrů od budovy. To výrazně snižuje potřebu využívání k cestě do zaměstnání vlastní automobil.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

V Číně kámen po kameni opravují Velkou zeď. Beton vyvolal hněv a odpor

Velká čínská zeď, Čína - Nejrozsáhlejší stavba na světě a prý jediná viditelná...

Je to gigantický úkol. Na úseku zchátralé Velké čínské zdi na předměstí Pekingu dělníci v potu tváře, s pomocí oslů a...

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Další z rubriky

Režisér Coppola si pořídil dům inspirovaný architekturou 16. století

Stavba domu z roku 1927 je inspirována tudorovskou a alžbětinskou architekturou.

Slavný režisér Coppola získal pět Oscarů a tři Zlaté glóby za mafiánskou ságu Kmotr. Asi byste nehádali, že právě on si...

Horko to nevzdá. Zkusit lze žaluzie nebo protisluneční zasklení

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Horké dny se ještě v létě vrátí, tak zní předpověď. Kdo otálel s ochranou před vedrem, má však kromě klimatizace ještě...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Najdete na iDNES.cz