Matthias Hein - Grünes Haus

Matthias Hein - Grünes Haus | foto: Archiv Salonu dřevostaveb

Nejlepší dřevostavby českých i zahraničních architektů. Podívejte se

  • 30
Salon dřevostaveb ukáže nejlepší čtyři desítky moderních dřevěných staveb, které vznikly za poslední rok. Už devátý ročník nesoutěžní přehlídky je součástí veletrhu Dřevostavby, který začíná 6. února na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Vybrané stavby architekti představí v rámci cyklu přednášek pojmenovaných Mozaika dřevostaveb. Čtyři desítky budov jsou nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Norska či Rakouska. Představí je jejich tvůrci, rakouský architekt Matthias Hein, norský architekt Geir Brendeland či slovenský architekt Pavol Pokorný.

V rámci veletrhu Dřevostavby si budou moci návštěvníci prohlédnout dva typové domy, které na pražském holešovickém Výstavišti vyrostou v poměru 1:1, a to Futura Freestyle a Futura Neo od společností Prodesi/Domesi.

S velkým zájmem se očekává i rakouský architekt Matthias Hein, jehož práce je spojena s oblastí Vorarlberska, které je považováno za jednu z kolébek moderní dřevěné architektury.

Domy Futura Freestyle a Futura Neo od společností Prodesi/Domesi

Z českých tvůrců nebudou chybět architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček z architektonického studia Prodesi, kteří také představí své projekty.

Přednášky pro veřejnost

Pro diváky jsou připraveny přednášky Mozaika dřevostaveb, které se budou konat v pátek 7. února mezi 14. až 18.hodinou, kde 14 architektů představí 14 různých projektů.

Všechny prezentované stavby jsou zveřejněny v publikaci Ročenka dřevostaveb 2013, kterou si budou moci návštěvníci koupit přímo na místě nebo na e-shopu.

Po pražské premiéře se Salon dřevostaveb 2014 přesune do bratislavského Centra současné architektury a designu Archa. Více informací o projektu Salon dřevostaveb zde .

Pohled ze zahraničí

V sobotu 8. února odpoledne se představí rakouský architekt Matthias Hein, norský architekt Geir Brendeland a slovenský architekt Pavol Pokorný. Matthias Hein představí svůj pohled na architekturu ze dřeva a podělí se i o své zkušenosti na ukázkách práce ateliéru Hein Architekten.

"Architektonický design je jako odkrývání tajemství," říká o své práci. Jeho ateliér vytváří projekty po pečlivé analýze všech parametrů, které se promítají do výsledné podoby domu. To vše ukáže například na projektu mateřské školky Muntlix.

Architekt Pavol Pokorný - víkendový dům

Druhým hostem bude slovenský architekt Pavol Pokorný, který se v přednášce na téma Na cestě k lepším domům zaměří na to, jak se mění role architekta a vnímání architektury v kontextu společenské objednávky stavět energeticky úsporněji a ekologicky zodpovědněji. 

Přednášku doprovodí ukázky prací Ateliéru Pokorný od roku 1993 až do současnosti, s důrazem na aktuální realizace, zvláště pak pasivní dřevostavbu v Stupavě.

V průběhu sobotního odpoledne vystoupí také norský architekt Geir Brendeland, který představí severský přístup k dřevostavbám v Norsku. Je jedním ze zakládajících partnerů kanceláře Brendeland & Kristoffersen, která vznikla v roce 2002 v Trondheimu poté, co autorská dvojice vyhrála první cenu v soutěži na projekt Svartlamoen housing.

Svartlamoen, upadající industriální čtvrť Trondheimu, byla územním plánem určena pro obytnou funkci. Právě vítězný návrh ateliéru Brendeland & Kristoffersen – soubor dvou obytných budov – zahájil přestavbu čtvrti, ale posloužil také jako základ i pro pozdější proměny Svartlamoenu.

Geir Brendeland

Ukázka interiéru G. Brendelanda

Kancelář dále pokračovala v práci v této oblasti, navrhováním renovace kulturního centra a konverze dřívější prodejny automobilů na mateřskou školu. Mezi další pozoruhodné práce ateliéru Brendeland & Kristoffersen patří například výstavní "kabina" nazvaná Berlin box, projekt jménem 100% Norway navržený pro prezentaci ambasády Norského království v v Londýně a vila Nillsen v norském Borgenu.

Veletrh dřevostaveb

Salon dřevostaveb představuje doprovodný program 9. Mezinárodního veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů pro nízkoenergetické a pasivní domy, který proběhne ve stejnou dobu, tedy ve dnech 6. až 9. února na Výstavišti v Praze.

Největší odborný veletrh zaměřený na dřevostavby nabídne informace o využití dřeva a materiálů na bázi dřeva ve stavebnictví a zpracování plně obnovitelných zdrojů.

Základní koncept domu Peklo vznikl jako moderní parafráze tradiční architektury. Dům záměrně působí, jako by ho posunula lavina. Autor: Ing. arch. Pavel Horák, Prodesi/Domesi

Chybět nebude ucelený přehled o situaci na trhu, novinky či trendy, výstava umožní zájemcům získat informace o konkrétních cenách a produktech. Ve čtyřech dnech se představí přední výrobci a dodavatelé, architekti, projektanti, zpracovatelé dřeva a materiálů na bázi dřeva. Více najdete zde.

Mezi účastníky bude i například firma Kasper CZ, mezi jejíž poslední zajímavé reference patří rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku, Apartmány Medvědín, zimní stadion v Jičíně nebo oceněný Dům v Oboře jako Dřevěná stavba roku 2012.