Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Sex, kyanid i mimozemšťané ovlivnili sakrální architekturu v LA

Vezmeme-li v úvahu, že v Los Angeles působí všechna světová náboženství a k tomu víc než tisíc náboženských sekt, je zajímavé podívat se při objevování města i na sakrální architekturu. Samozřejmě tady chybí originály románských i barokních kostelů.

People Temple byl chrám národů, jehož stoupenci podporovali rasovou rovnost a ekonomickou spravedlnost. V Los Angeles na rohu ulic Alvarado a Hoover provozovali velký kostel. Tady kázal zakladatel církve Jim Jones. | foto: Ája Bufka

Hlavni město kinematografie je přesto fascinující ukázkou tajemných geometrických stylů poukazující na nejrůznější motivy. V rámci široké náboženské tolerance, která v USA všeobecně vládne, vznikl termín „posvátná geometrie“ díky architektonickému vzhledu chrámů, kostelů, synagog a mešit, které využívají tyto matematické principy k tomu, aby vzbuzovaly úctu a zdání dokonalosti.

Katedrála Panny Marie Andělské je působivá a neobvyklá budova v centru města, která minimalizuje pravé úhly.

Na rozdíl od gotiky nebo baroka nemá moderní architektura dominantní identitu. Je vlastně kombinací postmoderny, futurismu, minimalismu a všeho mezi tím. Náboženství podlehla na Broadwayi v centru města i slavná kina Zlatého věku Hollywoodu, například z kina Tower je dnes evangelický kostel.

K těm nejnovějším a nejoblíbenějším svatostánkům v Los Angeles patří nedávno postavená katedrála Panny Marie Andělské, novomanželi oblíbená Wayward kaple, židovská synagoga a mormonský chrám ve Westwoodu. Nedaleko jsou i budovy scientologické církve a nechybí ani muslimská mešita v Culver City.

K těm dalším patří chrámy ruské pravoslavné církve, barevné thajské modlitebny a Krišna society včetně kostelů baptistů a podobně. Nechybí ani svatostánek Hindu v Malibu. Je ovšem docela zajímavé, že architektura těchto náboženských svatyní měla velký vliv na architekturu i design zdejších obydlí, což třeba v Evropě neuvidíte.

Od katedrály až po mešitu

Katedrála Panny Marie Andělské je působivá a neobvyklá budova v centru města, která minimalizuje pravé úhly a využívá nejnovější techniky ochrany před zemětřesením. Budova vyvolává dojem fragmentace, která se ve stylu dekonstruktivismu vyznačuje absencí zjevné harmonie, kontinuity nebo symetrie.

Použité zde byly nové a inovativní technologie, zejména sklo, ocel a železobeton s myšlenkou, že forma by měla následovat funkci minimalismu a odmítnutí ornamentu. Velké bronzové dveře, umístěné na jihovýchodní straně katedrály, navrhl mexický sochař Robert Graham, který se narodil v Los Angeles.

Monumentální svatyně ve stylu American Colonial Revival z roku 1947 patří baptistické církvi.

„Crystal Cathedral“ je katedrála v Orange County, která byla navržena jako „náboženské divadlo“. Dodnes funguje jako televizní studio i jako jeviště pro shromáždění 3 tisíc lidí. Katedrála byla objednána renomovaným televizním evangelistou Robertem Schullerem a dokončena v roce 1980. Architekti Philip Johnson a John Burgee vymysleli ve stylu postmodernismu skleněné stěny v reakci na Schullerovu žádost, aby byl kostel otevřený „nebi a okolnímu světu“.

Wayfarers Chapel v Rancho Palos Verdes je známá svou jedinečnou organickou architekturou a umístěním na útesech nad Tichým oceánem. Byla otevřena v roce 1951 jako Swedenborgian kostel křesťanské církve s otevřenou myslí, hledící do budoucnosti a čerpající svou víru z Bible, podle učení Emanuela Swedenborga (1688 až 1772). Styl moderní architektury je prací architekta Lloyda Wrighta.

Wayfarers Chapel v Rancho Palos Verdes je známá svou jedinečnou organickou architekturou a umístěním na útesech nad Tichým oceánem.

V severním Hollywoodu je Theravada. Jde o druhý největší thajský buddhistický chrám ve Spojených státech a zároveň prosperující náboženské, kulturní a společenské centrum. Architektura je tradiční thajská, buddhistická. Dveře hlavního chrámu střeží dvě velké barevné sochy Yaksha.

Chrám hinduistického boha Venkateswara byl postavený v roce 1981. Stojí v Calabasas poblíž Malibu v pohoří Santa Monica. Je vlastněn a provozován Hindu Temple Society of Southern California. Byl vystavěn ve stylu architektury hinduistických chrámů, který se objevil v jižní části indického subkontinentu v šestnáctém století.

Sinajská synagoga je velkolepým vyjádřením expresionistického designu. Budovu navrhl architekt Sidney Eisenshtat, absolvent USC’s School of Architecture a student Franka Lloyda Wrighta. Eisenshtat je považován za jednoho z předních architektů moderních synagog, akademických budov a židovských komunitních center v jižní Kalifornii. Byl odborníkem na tenkovrstvé betonové konstrukce, což mu umožnilo vytvořit obrovské vnitřní prostory s tyčícími se střechami a stěnami. Sinajský chrám byl otevřen na židovské svátky v září 1960. Zabírá celý blok Wilshire Boulevard ve Westwoodu.

Mešita krále Fahada ve stylu islámské architektury je v Culver City.

Mešita krále Fahada ve stylu islámské architektury je v Culver City. Byla otevřena v roce 1998. Má kapacitu 2 tisíce věřících, mramorovou fasádu, ručně vyrobené dlaždice z Turecka a skoro 25 metrů vysoký minaret zakončený srpkem ze zlatého listu.

Samotná scientologická církev byla založena relativně nedávno, v roce 1954, spisovatelem sci-fi L. Ronem Hubbardem. Hlavní budovu navrhl architekt Claud W. Beelman v kombinaci stylů Beaux-Arts a art deco.

V roce 1947 vyprojektoval architekt Bassard pro baptistickou církev Calgary v Santa Monice monumentální svatyni ve stylu American Colonial Revival. Je odrazem síly a obětavosti jejich členů a jejich rostoucího vlivu na život ve městě.

Mormonská církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů má chrám v modernistickém stylu s estetikou, která sahá až k výběru vnějšího obložení z prefabrikovaného betonu Mo-Sai, směsi drceného křemene a bílého portlandského cementu těženého v Utahu a Nevadě. Velmi světle hnědá pigmentace směsi Mo-Sai má tu výhodu, že skrývá tenkou vrstvu sazí, která se hromadí na většině budov v Los Angeles. Chrám je 112 m dlouhý, 82 m široký a má celkovou výšku 78 m. Na vrcholu chrámu stojí 5 m vysoká socha anděla Moroniho. Architekt, Edward O. Anderson, měl za vzor mayské stavby.

Mormonská Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů má chrám v modernistickém stylu s estetikou, která sahá až k výběru vnějšího obložení z prefabrikovaného betonu Mo-Sai. Na vrcholu chrámu stojí 5 m vysoká socha anděla Moroniho.

V roce 1994 zemětřesení vážně poškodilo losangeleskou katedrálu Saint Vibiana. V roce 2002 ji nahradila nová stavba od španělského architekta Jose Rafaela Monea.

Sekty se spokojí i se zázemím v apartmá

Nesmí se zapomenout ani na nejrůznější sekty. Působí hlavně v obyčejných obchodních prostorách, privátních vilách a apartmá. Obvykle mají jepičí život. Díky tomu dokážou vždy v pravý okamžik zmizet.

Vážou se k nim šílené nápady. Ke kultům, které měly vliv v Los Angeles na nová náboženství, patří vyznavači alternativní filozofie a fanatici zajímavých nápadů. Například hnutí Mazdaznana přestěhoval zakladatel Otoman Zar-Adusht Hanish v roce 1916 z Chicaga do L.A. Šlo o „kult sluníčkářů“, kteří se postili a zabývali se „sebetrýzněním, aby vyhnali ďábla“.

Helios, známý jako kult lásky, byl zase výtvorem jazzového věku Edith Maidy Lessingové, která předsedala zchátralé směsi stanů a chatrčí v parku Glassell. Nazvala ji Mount Helios. Lessingová prohlásila, že volná láska nahradí manželství, věřila ve společné vlastnictví majetku a chlubila se, že má kontrolu nad více než tisíci muži.

Sektu I am založil Guy Ballard, během Velké hospodářské krize. Tvrdil, že během túry na horu Shasta potkal cizince jménem St. Germain, který měl na sobě roucho zdobené drahokamy, což mu dalo sílu vytvářet bohatství a energii. Měl více než milion oddaných a jeho knihy o St. Germain se staly bestsellery. Stoupenci stále navštěvují chrám organizace v centru L.A.

People Temple byl chrám národů, jehož stoupenci podporovali rasovou rovnost a ekonomickou spravedlnost. V Los Angeles na rohu ulic Alvarado a Hoover provozovali velký kostel. Tady kázal zakladatel církve Jim Jones.

Společnost Aetherius otevřel v 50. letech minulého století George King. Tvrdil, že v jeho bytě s ním mluvil mimozemšťan a sdílel přenosy od hvězdného týmu vesmírných snů, který zahrnoval Ježíše i Buddhu. Založením své centrály v Hollywoodu si získal příznivce a slíbil, že zachrání svět pomocí „radiační energie“ nashromážděné z hory Baldy.

People Temple byl chrám národů, jehož stoupenci podporovali rasovou rovnost a ekonomickou spravedlnost. Sídlo bylo v San Francisku, v Los Angeles na rohu ulic Alvarado a Hoover pak provozovali velký kostel. Tady kázal zakladatel církve Jim Jones. Asi 150 místních obyvatel bylo mezi těmi, kteří v roce 1978 odjeli z Kalifornie do Guyany, kde 909 lidí zemřelo poté, co na Jonesovo naléhání vypili nápoj s kyanidem.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Postavil si domek za dvacet tisíc. Díky přítelkyni i stavebnici Merkur

Seriál Když dosloužil náš zahradní pavilón s polyethylenovou střechou, rozhodl jsem se postavit si vlastní dřevěný patrový...

Zámek jako z pohádky se opět otevřel, potřeba však bylo 240 milionů

Zámecké rekonstrukce jsou během na dlouhou trať. A také hodně nákladné. Zámek Třešť si na své slavnostní znovuotevření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krb zbourali, palubky přetřeli. Proměna haly majitelce vyrazila dech

Seriál Dvougenerační rodinný dům v Hustopečích nad Bečvou rekonstruovala v 80. letech celá rodina paní Otýlie. Majitelka je...

Soud nařídil vystěhování, nájemci bydlí dál. Jak je mám dostat z bytu?

Seriál V mém rodinném domě jsem jednu bytovou jednotku pronajala starším manželům. Protože s nimi byly problémy, smlouvu jsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatopený lom, mlýny, věž i pivovar. Unikátní nemovitosti jsou na prodej

V Česku se prodávají velmi zajímavé netradiční stavby. Patří k nim například mlýny, vodárenské věže, rozhledny či staré...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Dřevostavba předčila jejich očekávání, tepelné čerpadlo byla skvělá volba

Byla to vlastně náhoda. Když se mladí manželé rozhodli pořídit si svůj první společný dům, jak se říká na „zelené...

Sex, kyanid i mimozemšťané ovlivnili sakrální architekturu v LA

Vezmeme-li v úvahu, že v Los Angeles působí všechna světová náboženství a k tomu víc než tisíc náboženských sekt, je...

Za rok ušetřili za vytápění sto tisíc. Vyměnili okna a zdroj tepla

Rostoucí ceny energií, vysoká inflace, nejistá situace ohledně dodávek plynu i blížící se zákaz starých neekologických...

Za dva měsíce mohou bydlet stovky lidí v novém. Je třeba vůle a peníze

V době války se mnozí muži i ženy na Ukrajině chopili zbraní, a to i část architektů ze studia Balbek bureau. Další...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...