Rodina si na Ladronce postaví netradiční dům. Celý ho obloží corianem

  1:00aktualizováno  1:00
Rodinný dům vyroste ve východní části ulice U Ladronky v katastrálním území Břevnov. Novostavba bude postavena na místě stávajícího objektu, který bude stržen vzhledem k nevyhovujícímu technickému stavu.

Objekt je navržený jako jednoduchá krystalická světlá hmota, která svými rozměry respektuje charakter a místo svého zasazení. | foto: BlackBack

"K našemu milému překvapení jsme dostali zelenou a nastal další půlrok velmi intenzivního modelování hmoty objektu zevnitř i z venku," říká architekt Petr Schwarzbeck.

Studio BlackBack zvolilo pro svůj návrh sochařský druh architektury, který je inspirován českým kubismem, například architekty Pavlem Janákem, Josefem Chocholem nebo Josefem Gočárem.

Novostavba na Ladronce

Inspiraci hledalo studio mezi umělci, jako byli Josef Čapek, Emil Filla, Otakar Kubín, Bohumil Kubišta a Václav Špála, kteří se posunuli do mnohem větší a volnější abstrakce.

"Objekt je navržený jako jednoduchá krystalická světlá hmota, která svými rozměry respektuje charakter a místo svého zasazení," vysvětluje architekt.

Rodinný dům je výjimečný díky svým čistým liniím a propracovaným detailům lomů. Obložení bude z umělého kamene corian v kombinaci s prosklenými částmi okenních a dveřních otvorů. "Osobně tento přístup nazýváme expresivita s pokorou," říká Schwarzbeck.

Technický popis rodinného domu

Rodinný dům vyroste ve východní části ulice U Ladronky v katastrálním území Břevnov. Novostavba bude postavena na místě stávajícího objektu, který bude stržen vzhledem k nevyhovujícímu technickému stavu. Náklady na jeho záchranu by byly vzhledem k jeho hodnotě nepřiměřené. Parcely k zastavění mají číslo 2006 a 2007.

Studio se při návrhu domu inspirovalo kubismem.

Studio se při návrhu domu inspirovalo kubismem.

Obložení bude z umělého kamene corianu v kombinaci s prosklenými částmi...

Obložení bude z umělého kamene corian v kombinaci s prosklenými částmi okenních a dveřních otvorů.

Navržený dům bude mít rozlohu 10 × 9,86 metrů a garáže o velikosti 6,5 × 3,9 metrů v nadzemní části a 10 × 11,5 metru v podzemní části. K objektu je přisazený krb 1,5 × 0,7 metru. Kolem pozemku budou umístěny opěrné zdi tloušťky 300 milimetrů, které současně vytvoří podezdívku pro oplocení kolem domu.

Domy, které s novostavbou bezprostředně sousedí, mají čtyři podlaží (jedno podzemní, dvě nadzemní a obytné podkroví). V tomto duchu je navržena i novostavba rodinného domu. "V uliční frontě dochází k vykonzolování objektu (arkýřem) o velikosti 0,9 metru. Vykonzolování arkýře splňuje vyhlášku 26/1999 čl. 42 odst.1, a to je znázorněno ve výkresu ASR 303," prohlašuje Schwarzbeck.

Novostavba se napojuje na stávající hřeben sousedního přiléhajícího objektu. Na přání investora bylo zvoleno kompaktní řešení domu s netradičním vzhledem se čtyřmi podlažími propojenými schodištěm a výtahem. Některá podlaží jsou ve více úrovních.

Studio BlackBack

  • Ing. Arch. Petr Schwarzbeck, Ing. Lukáš Pojar
  • Podkovářská 800/6, Praha 9

"Náš ateliér pracuje na osobním a osobitém přístupu ke klientovi, což zaručuje výsledek šatů přímo střižených na tělo. Chceme hledat poctivá řešení a víme, že cesta, která k tomu vede, je obtížnější a delší. Toto je důvod, proč klientovi na začátku projektování klademe spoustu dotazů, některé zdánlivě nepodstatné," říká Schwarzbeck.

"Snažíme se co nejvíce nasát klientovy sny, zvyky, přání a touhy. Všechny tyto věci pak zohledníme v trojrozměrném navržení domu a splníme tak klientovi jeho sen ve 3D. Klient pak do tohoto prostoru vnese čtvrtý rozměr, a to je rodina a život."

Zakladatelské duo studia BlackBack tvoří Ing. Lukáš Pojar a Ing. Arch. Petr Schwarzbeck, projekční tým dále rozšířili Ing. Arch. Eliška Úlehlová, Ing. Arch. Lukáš Kasper, Ing. Arch. Veronika Hanušová a další.

  • Nejčtenější
Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Tenkrát v Hollywoodu: v domě po mrtvých natáčet nemohli, je zbouraný

Pohádkový příběh Tenkrát v Hollywoodu, založený na skutečné tragické události, je filmařským loučením režiséra a...

OBRAZEM: Kulatý dům je kombinací retra i futuristických prvků

Kulatý dům s retro prvky na pobřeží Essexu vybavil architekt i spoustou designových ikon. Skleněné prvky jsou naopak...

Dům s několika šikmými střechami vypadá z každé strany jinak

Tvar a formu atypického domu nejvýrazněji ovlivnil podlouhlý pozemek a okolní příroda. K tomu se přidaly požadavky...

Nejlepší dřevěné stavby: vyhrál horský bufet i domek pro hosty

Stavby ze dřeva oslovují nejen investory, ale také mladé tvůrce. To bylo vidět během sedmého ročníku studentské soutěže...

Najdete na iDNES.cz