Zepředu vidíte pevnost, zezadu dům s prosklenými stěnami do zahrady

  1:00aktualizováno  1:00
Pokud budete chtít vstoupit do rodinného domu velké čínské rodiny žijící v Singapuru, můžete mít pocit, že vcházíte do nedobytné pevnosti. Architekti nechali stranu do ulice obložit světlým pískovcem, perforovaným pouze malými otvory. Do domu vpouštějí světlo a splňují i požadavky na větrání.

Jemně perforovaná fasáda obložená pískovcem na straně hlavního vstupu směrem do ulice. Zázemí jako podzemní garáže jsou umístěny pod úrovní vstupního podlaží. | foto: Khoo Guojie

„Nedobytný“ vzhled, který navrhli architekti z ateliéru Red Bean Architects, vznikl na přání klienta, pro kterého byla diskrétnost a zachování soukromí na prvním místě. Tomu přispívá i masivní, dřevem obložený hlavní vchod bez kousku prosklení. 

Hlavní obytná místnost majitelů je umístěna v prostoru kubických tvarů, který...

Hlavní obytná místnost majitelů je umístěna v prostoru kubických tvarů, který je zdůrazněn ocelovými plechy Corten.

O to větší překvapení vás potká po vstupu do čtvercového nádvoří s kapradinami a stromy, které prosvětluje a větrá jádro budovy.

Jakmile projdete nádvořím, otevře se před vámi nádherné krajinné panorama, které se táhne nad střechami přilehlých budov a stromů na opačnou stranu rozlehlého údolí.

Tvar diamantu

Jak půdorys, tak i uspořádání stavebních konstrukcí připomíná tvar diamantu. Hlavní část budovy, v níž jsou umístěny pokoje pro hosty, určuje linii, od níž se odvíjejí všechny ostatní, zdánlivě neformálně uspořádané hmoty a funkční zóny.

Panorama, které architekti přirovnali ke staré čínské krajinomalbě, je rozděleno spravedlivě: každá jednotlivá místnost i každá zóna na prvních dvou podlažích mají stejný nádherný výhled.

Fotogalerie

Obytné prostory a ložnice majitele připomínají velikostí, materiálem a konstrukcí dvě rezavě červené „krabice“. Na vnitřní straně jsou opatřeny starožitnými teakovými panely, na vnější ocelovými plechy Corten s rezavou patinou.

Společné, jídelní a fitness prostory v suterénu budovy, stejně jako zastřešené terasy, směřují k venkovnímu zázemí s velkým bazénem ve tvaru diamantu.

Výhled do zahrady

Všechny obytné a jídelní prostory, stejně jako pokoje pro hosty, mají výhled na venkovní zázemí a do krajiny. Na přání klientů architekti maximalizovali transparentnost fasády pro panoramatické výhledy, zároveň se ji snažili co nejvíce přizpůsobit zdejšímu klimatu a poloze slunce.

Pro velké prosklené plochy proto architekti zvolili hliníkové posuvné systémy Schüco. O jejich volbě rozhodly úzké profilové šířky rámů u ploch prosklených na výšku místnosti, stejně jako snadnost ovládání a zároveň robustní technologie posuvných systémů. Architekti použili z nabídky značky celkem tři typy systémů, podle toho, co bylo potřeba, zda klasické posuvy, systémy se zdvihem nebo skládací systémy.

Společné, jídelní a fitness místnosti se nacházejí kolem bazénu. Téměř...

Společné, jídelní a fitness prostory se nacházejí kolem bazénu.

Velkou roli při výběru představovalo i slunce. To odpolední je totiž v Singapuru zvlášť ostré a úporné. To bylo nutné vzít v úvahu při projektování všech fasád, které směřují na západ a jihozápad.

Proto byly všechny posuvné systémy vybaveny izolačním zasklením proti slunečnímu záření, což výrazně snížilo teplo v interiérech. Konzolové, vertikální sluneční clony z hliníkových lamel a vnitřní zastínění chrání místnosti před přehříváním, aniž by snižovaly požadovanou transparentnost.

Důležitou roli při výběru a výrobě prosklených systémů sehrála firma Mun Soon Industries, konzultace vedené techniky této společnosti a architekty z ateliéru Red Bean Architects vedly k výběru systémů a specifikaci skel, která  byla pro konkrétní lokalitu ideální a respektovala i požadavky z hlediska pohodlí a bezpečnosti.

Informace o projektu

Název projektu: House X, Singapur

Architektonický návrh: Red Bean Architects, Singapur

Partner společnosti Schüco pro výrobu a montáž: Mun Soon Industries Pte Ltd, Singapur

Realizace: 2016

Použité systémy Schüco v projektu: posuvné systémy: Schüco ASS 43.NI, posuvné systémy se zdvihem: Schüco ASS 50.NI, skládací posuvný systém: Schüco ASS 70 FD, okna: Schüco AWS 50.NI

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Další z rubriky

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Vila s třemi schodišti a obrovským obrazem oslňuje vzdušností i tvarem

Na velkoformátové dlažbě Palissandro přivezené z Itálie se skvěle vyjímá kožená...

Východní okraj Prahy se stal novým domovem Šárky a Pavla. Z pera erudované architektky Evy Heyworth se zrodil moderní...

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Najdete na iDNES.cz