Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla stodola a špejchar, posledním krokem bylo nahrazení vejminku menším rodinným domem.
Nový dům je stejně jako původní zbouraná budova orientovaný na pozemku podélně....

Nový dům je stejně jako původní zbouraná budova orientovaný na pozemku podélně. Oproti původnímu vejminku je mírně natočený v severojižním směru, aby vytvořil co nejlépe využitelný venkovní prostor. | foto: Peter Fabo

Projekt na přestavbu původní stodoly a špejcharu se realizoval v roce 2007. Budova stodoly zaznamenala radikální zásah do dispozice, jejíž hlavním účelem bylo propojení obytného prostoru přímo se zahradou.

Pro fasádu Gabriela Kaprálová použila šedobéžovou barva, která odkazuje k odstínu pískovcové skály za domem.

Předobrazem projektu byla archetypální stodola se středním průjezdným traktem, který architekti transformovali do velkorysého prosklení fasád, které vytváří průhled domem.

V roce 2017 oslovili klienti ateliér ASGK Design a jeho zakladatelku, architektku Gabrielu Kaprálovou, tentokrát s představou o nahrazení původního vejminku, jehož zazděná dřevěná hrázděná konstrukce začala postupně degradovat.

Výsledkem této výzvy je novostavba menšího zděného dvoupodlažního rodinného domu pro rodinu se dvěma dětmi. Nový dům doplňuje původní „trojdomí“ a dokončuje tak kompletní transformaci historické zemědělské usedlosti.

Původní vejminek představoval nepodsklepený jednopodlažní objekt s podkrovím. Nový dům reflektuje hmotu a umístění původního objektu a upravuje je tak, aby vyhověly přáním klientů a poměrům v daném místě.

„Hlavní inspirací návrhu byla výjimečná lokalita mezi dvěma dominantami, přírodní a kulturně-historickou. Pískovcová skála lemuje pozemek ze severovýchodu, zatímco nejcennější výhledy na středověký hrad směřují na jihozápad,“ vysvětluje architektka Kaprálová.

Novostavba je vůči původnímu vejminku natočena blíže ke skále, díky tomu její štít zároveň odstiňuje přímý pohledový kontakt s rušivým domem na sousedním pozemku.

Umístění pozemku s sebou přináší specifika, která plynou z požadavků pro výstavbu v oblasti CHKO a ochranném pásmu nemovité kulturní památky.

Nový dům má dvě obytná nadzemní podlaží (přízemí a podkroví) a je, stejně jako původní vejminek, zastřešen tradiční sedlovou střechou. Stávající objekty na pozemku tvoří s novým domem kompoziční a funkční celek.

Dispozice domu

Do domu se vstupuje prosklenými dveřmi ze zápraží. Po průchodu předsíní s provozní částí domu a sociálním zázemím se prostor otevírá do velkorysého obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Hlavní obytný prostor je orientován jihozápadním směrem.

Navazuje na něj zastřešené zápraží, které se využívá jako terasa pro posezení před domem. Centrální prostor domu je otevřený, vzdušný a bohatě prosvětlený díky proskleným plochám z jihu, západu a východu. Takto je obytný prostor osvětlený po většinu dne.

Ústředním motivem centrálního prostoru je krb u jihovýchodní stěny. V podélné ose místnosti pohledově spojuje všechny funkce, které hlavní obytný prostor naskýtá.

Místnost je vybavena velkým stolem k pohodlnému usazení celé rodiny. Obývací pokoj propojuje s druhým podlažím přímé schodiště, pod nímž je spíž, situovaná v těsném dosahu kuchyně.

Strop v přízemí tvoří přiznaná nosná konstrukce dřevěných trámů, které jsou spolu s prkenným záklopem opatřeny lehkou poloprůhlednou bílou olejovou lazurou.

„V přízemí je dále komora a vestavěné skříně s dostatečnou kapacitou úložných prostor. Ze vstupní chodby lze vstoupit do technické místnosti s tepelným čerpadlem a příruční toaletou,“ vypočítává architektka Kaprálová. 

Do podkroví umístila ložnici rodičů, dva dětské pokoje, koupelnu se sprchovým koutem a samostatné WC s umývátkem. Díky navrženým vikýřům lze pohodlně využívat celé podkroví domu.

Všechny ložnice mají okna orientovaná jihozápadním směrem, který nabízí výhled k dominantě nedalekého hradu. V ložnici rodičů je ve vikýři vysoké francouzské okno nabízející nádherný výhled do okolí a těsné spojení s přírodou. Dětské pokoje mají navržená okna s parapetem. Místnosti doplňuje na míru zhotovený vestavěný nábytek.

V podkrovních ložnicích je na podlaze použito přírodní jasanové dřevo s výraznou kresbou, kterou podtrhují okolní neutrální povrchy v místnostech.

Koupelna a místnost WC jsou osvětleny a provětrávány severovýchodními okny, tedy směrem ke skále. „Stejně jsou orientována i okna nad schodištěm, kde monumentalita a všudypřítomná blízkost skály nejvíce vyniká,“ upozorňuje Gabriela Kaprálová.

Odkaz na okolí

Materiálové řešení domu volila architektka Kaprálová podle technických i estetických požadavků. Exteriér domu ladila do odstínů odpovídajících okolí. Pro fasádu použila šedobéžovou barva, která odkazuje k odstínu pískovcové skály za domem, a podporuje pohledové splynutí domu a skály.

Výraznější prvky na fasádě (a zároveň i v interiéru) představují okenní rámy, pro které byla vybrána vínově červená barva. Ta je inspirována červenými javory v zahradě a navazuje i na barvu okenních rámů ostatních objektů.

Slunné zápraží, které je zároveň vstupem do domu, je podezděno přírodním kamenem, na kterém jsou položena dřevěná terasová prkna. Celé zápraží kryje subtilní ocelová konstrukce zastřešena šedým bezkomůrkovým polykarbonátem.

Interiér domu je světlý, s využitím přírodních materiálů v co nejvyšší míře. Neutrální řešení interiéru dává vyniknout nádherným výhledům orámovaným vínově červenými rámy oken a spojení s krajinou.

Detail schodiště

Strop v přízemí tvoří přiznaná nosná konstrukce dřevěných trámů, které jsou spolu s prkenným záklopem opatřeny lehkou poloprůhlednou bílou olejovou lazurou.

Podlahu v hlavním obytném prostoru tvoří velkoformátová keramická dlažba v barvě terracoty s podlahovým vytápěním.

Hlavní obytný interiér doplňují antracitové kovové detaily včetně stropních válcovaných U profilů lemujících otvor schodiště. V podkrovních ložnicích je na podlaze použito přírodní jasanové dřevo s výraznou kresbou, která podtrhuje okolní neutrální povrchy v místnostech.

O autorce projektu

Mgr. arch. Gabriela Kaprálová vystudovala architekturu na Vysoké škole výtvarných umění a designu v Bratislavě u profesora Ing. arch. Rastislava Janáka. Během studia se zúčastnila několika zahraničních studijních pobytů.

Od roku 1995 působí v Praze. Pracovala v ateliérech Genius Loci a Omicron – K pod vedením architekta Martina Kotíka. Je spoluzakladatelkou ateliéru Escadra architekti.

V roce 2006 se osamostatnila a založila architektonický ateliér ASGK Design, kde se věnuje návrhům a realizacím soukromých, komerčních i veřejně prospěšných budov, souborů staveb a veřejných prostor. Ve své praxi klade důraz na udržitelnost a zabývá se mimo jiné dřevostavbami.

Ateliér má za sebou řadu projektů zahrnujících zejména komerční (banky, kanceláře, služby a polyfunkční objekty) a rezidenční výstavbu (rodinné domy a jejich development, byty a bytové domy). Zabývá se novou výstavbou i rekonstrukcemi historických objektů.

Za své projekty získala Gabriela Kaprálová mnohá ocenění, mezi jinými cenu Grand Prix Architektů 2009 za rekonstrukci paláce Rytířská. Její dřevěný dům Zilvar získal čestné uznání v Grand Prix Architektů 2014 a druhé místo v mezinárodní soutěži Hiše sveta 2016.

Domy společně tvoří kompozici reflektující tradiční strukturu vesnické zástavby.

Informace o projektu

Projekt: 2017

Realizace: 2018 - 2019

Užitná plocha: 119,1 m2

Obestavěný prostor: 530 m3

Architektonické studio: ASGK Design

Autoři návrhu: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Monika Tomšová (Čurdová), Ing. arch. Karolína Falladová

Konstrukce: nepodsklepená zděná stavba z tvárnic Porotherm na železobetonové základové desce, strop dřevěný trámový

Střecha: sedlová dvouplášťová s dřevěnými krokvemi, mezikrokevní izolací a provětrávanou mezerou. Krytinu střechy tvoří ploché betonové tašky, především kvůli zvýšené mechanické odolnosti v případě pádu odlomků skály na střechu

Vytápění a ohřev vody: teplou vodu a vytápění zabezpečuje tepelné čerpadlo voda – vzduch, dále krbová kamna v hlavním obytném prostoru.

Větrání: přirozené, okna jsou osazena ve všech místnostech domu.

Dům je navržen v nízkoenergetickém standardu.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a...

Na maličkém ostrůvku se mačká 500 lidí. Jsou zde nevěstince i hospody

Keňský ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře má rozlohu dva tisíce metrů čtverečních a je extrémně hustě osídlený. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známá muzikálová zpěvačka Prokešová se stěhování na pražský Chodov bála

Rodačku z Třebíče Felicitu Victorii Prokešovou (26) přivedla do hlavního města láska k hudbě. Od patnácti let, kdy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Bílý dům se skrývá ve svahu, vše zde pamatuje na pohodu a klid

Na louce nad městem stávalo veliké hospodářství, se stodolou, maštalí a chlévem. Svou velikostí působilo ve svahu až...

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Bohyně Aurora by se asi divila, co její jméno přineslo architektuře

Původ názvu Villa Aurora v Pacific Palisades z roku 1927 nemá nic společného s výstřelem ze stejnojmenného křižníku,...

Šedesát let starý dům vypadá, jako kdyby jej postavili nedávno

Přibližně před sto lety vstoupily do architektury materiály, které se staly základem nového stylu. Beton, sklo a železo...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...