Ulice ve čtvrti Flushing v newyorském obvodu Queens vypadají stejně jako na jakémkoliv jiném americkém předměstí. Žlutě a bíle natřené upravené domky s dřevěnou fasádou obklopují nakrátko sestříhané trávníky, na verandách vlají americké vlajky.
Za výjimečnými stavbami sem rozhodně turisté nemíří. Proto jako zjevení může působit třígenerační rodinná vilka o rozloze 250 metrů čtverečních, která vyrostla v roce 2014 na malé parcele pod vedením architektů Devina O’Neilla a Faith Roseové z newyorského architektonického studia o’neill rose architects. Architekti otočili štít domu o devadesát stupňů a napojili na něj další obytný trakt.
Stavba klame tělem: při pohledu ze zahrady se zdá, že jde o úplně jiný dům, než při pohledu na uliční fasádu. Velkorysé prosklení skvěle prosvětluje pokoje, minimum příček v hlavních obytných zónách dodává na prostoru potřebnou vzdušnost. Interiéry se navíc podařilo zařídit v příjemném propojení asijských i západních tradic: moderní nábytek a designové ikony uspořádané podle Feng Shui přináší rodině dokonalou spokojenost.
Dům se stal domovem pro deset členů jedné rodiny. Sídlo nechal vystavět starší syn, majitel stavební firmy, Ming Choy. Do přízemí propojeného se zahradou nastěhoval maminku s tatínkem. V traktu vedoucím do ulice se zabydlel bratr stavitele s rodinou, sám majitel s manželkou a dětmi si zabral zbývající tři podlaží orientovaná do zahrady. Zóny jednotlivých rodin lze rozpoznat i z exteriéru: bratrova část má hladkou bílou fasádu, Mingova část je obložena přírodním dřevem.
V nejvyšším podlaží je pokoj majitelova syna, níže ložnice rodičů a dcery, po schodišti lze sestoupit do hlavního obytného prostorou zadavatele: obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Té dominuje kuchyňský ostrůvek z ušlechtilého mramoru. Směle s ním kontrastují minimalistická stínidla lustru nad jídelním stolem, vyrobená z jednoduchého červeně natřeného drátu.
Jejich barevnost určila interiérová poradkyně podle pravidel Feng Shui. Jídelní židle Elbow navrhl dánský truhlář a designér Hans J. Wegner, jehož židle dobyly Ameriku a jsou tradiční součástí mnoha zámořských domácností už desítky let.
Mladá rodina majitelova bratra si zařizovala interiér nekonvenčně. Kuchyňskému koutu dominuje modrá lesklá barva. Architekti tak naprosto neortodoxně využili místo obkladů či výmalby lak, kterým se běžně stříkají karosérie automobilů.
Světelnou instalaci z žárovek navrhli O’Neill a Roseová, realizace se ujal sám majitel. Jídelní stůl je od francouzské značky Ligne Roset, tvarově korespondující červené stoličky z IKEA. Lehké polypropylenové desky v ocelovém rámu prostupují domem jako vizuální bariéra a odstiňují nejdůležitější komunikaci v domě: schodiště. Schodnice samotné jsou vyrobeny z bělostného corianu. Kvalitní materiály a jejich krása vyznívají naplno i v minimalistických koupelnách.
V domě, který byl fotografován před tím, než se v něm rodina plně zabydlela, nechybí ani další barvy kromě těch zásadních, které majitelům naordinovala Feng Shui poradkyně. Pastelové odstíny žluté a lila vévodí dětskému pokoji dcery, dynamickou kombinaci zelené a oranžové si oblíbili prarodiče.
Zahrada s terasovitým uspořádáním, kterou zakončuje menší budova garáže, je společná pro všechny. I na jejím návrhu se podílelo studio o’neill rose architects. O’Neill v tiskových materiálech uvádí: „Pokud má dům a zahrada danou pevnou strukturu, je takřka nutné vysadit divoké záhonky.“ Majitelé nemuseli ve výsadbě popouštět uzdu fantazii: většina rostlin jsou byliny, které pěstuje matka majitele a má je nejen kvůli vaření, ale i na základní čínskou medicínu, kterou rodina ráda využívá.