Rodinný dům, zasazený do krajiny Vysočiny, navrhlo a společně s dodavateli realizovalo architektonické studio luni. Bezbariérový dům lichoběžníkového tvaru se samostatným apartmánem pro hosty je orientovaný na východní i západní světovou stranu.
„Zadání klienta je pro nás to nejdůležitější. Domy navrhujeme tak, aby se v nich budoucím majitelům dobře žilo, proto vždy nasloucháme jejich původní představě. Zároveň ale řešíme potenciál pozemku a potřeby konkrétního místa. Právě proto jsme se už v první fázi od původního zadání odchýlili,“ vysvětluje architektka Nina Ratočka Pevná, spoluzakladatelka studia luni.
A pokračuje: „Otevřeli jsme klientům směr, nad kterým vůbec neuvažovali, zaujala je dispozice, proto nakonec ustoupili od představy klasického venkovského tvarosloví.“
Prostor pro umění
Jednopodlažní bezbariérový dům zabírá plochu 335 m². Původní návrh ve tvaru písmene Y se proměnil na čistší a minimalističtější verzi ve tvaru písmene I. Obsahuje samostatný apartmán pro hosty, dvě prostorné ložnice s vlastními koupelnami, kuchyni propojenou s obývacím pokojem, místnost na jógu, velkou knihovnu a dostatek prostoru pro umění, především obrazy, které majitelé rádi sbírají.
Houslista Šporcl a Bára Kodetová si pořídili skvělý bungalov za Prahou![]() |
„Jen na chodbu jsme umístili 20 obrazů od Adolfa Borna. I kvůli všudypřítomnému umění a knihám jsme celý interiér navržený na míru ponechali v čistých barvách v kombinaci s dubovým dřevem,“ doplňuje Nina Ratočka Pevná.
Terasy a dřevo
Exteriér architektka rozdělila do funkčních celků: východní terasa je určena pro ranní posezení, západní krytá terasa s venkovní kuchyní se využívá během dlouhých letních večerů.
Pod zapuštěným bazénem jsou umístěny potřebné technologie a pozvolně klesající zahrada s přilehlou zídkou poskytla prostor pro popínavé rostliny, záhony a venkovní ohniště s posezením. Fasádu domu tvoří dvě dřeviny, sibiřský modřín, který přirozeně šedne, a smrk ošetřený černou barvou.
Bungalov plný světla, který stírá rozdíly mezi bydlením a zahradou![]() |
„Naši klienti pracují oba ve zdravotnictví a původně si nepřáli dům s černou barvou, připomínala jim smrt. V části studie jsme však zkusili několik variant a tvar domu, jeho umístění i zasazení do krajiny, nás nakonec vždy dovedly k částečnému použití černé,“ uzavírá architektka.
Studio luniZaložili je společně architekti Nina Ratočka Pevná a Lukáš Janout, kterého mnozí znají z jeho instagramového profilu Delniq, jenž ukazuje stavební tragédie nejen v českých domácnostech. Motto studia: „Je nám jedno, jestli nás oslovíte s rekonstrukcí malého bytu nebo s velkorysou vilou. Baví nás odkrývat potenciál každého místa. Ke každému z vás přistupujeme individuálně. Nebojte se nám říct i to, co vám přijde divné. Individuálnost nás baví, otvírá naši fantazii a přináší zajímavá řešení. Vždy se však snažíme přinést takové, které odpovídá vašim přáním, ale i finančním možnostem.“ |