Návštěvy nevycházejí z údivu. Při pohledu z ulice vidí nenápadný tradiční domeček s dřevěným, bíle lakovaným plotem a verandu vyzdobenou romantickými viktoriánskými ornamenty. To a dva přední pokoje je také jediná vzpomínka, která z původního domu zbyla.
Po přestavbě přibyla k domku patrová přístavba, do které se vešlo nové sociální zázemí, velkorysý obytný prostor, propojující obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, v patře pak studovna, knihovna a rodičovská ložnice. Díky vzrostlému stromu, stojícímu před domem, někteří sousedé velikost a náročnost přestavby ani nezaznamenali.
Mladá rodina si přála bydlet v ulici s již danou zástavbou a ve čtvrti s fungující infrastrukturou. Ačkoliv by stavba na zelené louce za městem vyšla levněji a její průběh by byl bez komplikací, zvolili nákladnější variantu s tím, že dobré sousedství je pro ně důležitější než hladký proces stavby.
Ve chvíli, kdy objevili dům s prostorným dvorkem na melbournském předměstí Fitzroy North, kontaktovali svého přítele Dana Gayfera, který vede vlastní architektonické studio Dan Gayfer Design. Jejich požadavky byly jasné: jednoduchý a funkční dům, který povede ke snadnému každodennímu provozu domácnosti, a dostatek světla v celém domě.
Rodina si navíc do interiéru přála zakomponovat pastelové barvy, které společnost Pantone vyhlásila trendy barvami letošního roku: růžovou a modrou. Gayfer našel dokonalou cestu, jak přání splnit.
Může se hoditRezidence Anděl - kvalitní a luxusní bydlení s vynikající občanskou vybaveností. Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz. |
Pastelová barevnost potřebovala „zhrubnout“, aby se celý dům netvářil jako přerostlý domeček pro panenky. Architekt zvolil k vytvoření kýženého kontrastu industriální chladný beton a teple vyhlížející kvalitní překližku.
Z té je vyrobený jednoduchý nábytek, kuchyňská linka a zejména policové knihovny na míru, do kterých majitelé umístili velké množství knih. Betonový ostrůvek vévodí obytné kuchyni, další texturu interiéru dodávají hrubé na bílo natřené neomítnuté cihly původního domu.
Pastely využil zejména v koupelnách na obkladech, promítly se i na terasu domu. Dále jsou na doplňcích, svítidlech, textiliích, kobercích a potazích sedacího nábytku v celém domě. Díky jejich použití na drobnější plochy nepůsobí výsledek přeslazeně.
Omezený prostor domu vyžadoval pečlivé řešení komunikace v domě a úložných prostor. Gayfarovi se podařilo propojit hlavní schodiště s vestavěnými skříněmi. Jejich systém pod schodištěm skrývá dobře utajenou a perfektně vybavenou prádelnu.
Vešly se jak skříňky s umyvadlem na přemáchnutí drobného prádla, tak moderní pračka i sušička. V nižší části prostoru je uschován vysavač a úklidové prostředky. Pod nejnižšími schodnicemi se našlo místo na malou vinotéku pro jedenáct lahví.
Dům je navíc propojený s exteriérem. I přes přístavbu zbylo místo na terasu na dvorku, která sousedí s hlavním obytným prostorem, a rodina na ní tráví maximum společného času. Druhá terasa je v patře, obrácená směrem do ulice a vchází se do na ni přímo ze schodištní galerie. Velká okna a světlíky poskytují dostatek denního světla, jak si manželé přáli a tmavé prostory starého domku jsou zapomenuty.