Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně.

Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně. | foto: Radek Brunecký

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

  • 65
Navrhnout dům, který nabídne dostatek prostoru pro setkávání celé rodiny a zároveň poskytne i dnes tak ceněnou intimitu, není rozhodně jednoduché. Zejména když požadavek na soukromí se má promítnout i ve vztahu k okolí. Atriový dům od architekta Rýznera v Žilině to splnil.

Rovinaté pozemky bývají, ovšem pouze zdánlivě, jednodušší pro projektování domu. Jenže stavby na těchto místech nebývají osamocené, těsná blízkost sousedů nepatří k právě žádaným prvkům.

Pohled z ulice

Architekt Luděk Rýzner ze studia OK Plan Architects proto vyšel u stavby rodinného domu v Žilině ze základního půdorysu ve tvaru písmene L, avšak kvůli otevřenosti okolí jej navrhl jako atriový.

„Atrium je ze všech stran cloněno pevnými nebo posuvnými bariérami, a stává se tak středobodem obytného prostoru,“ vysvětluje architekt Rýzner. Tato koncepce odpovídá jeho přístupu k architektuře, má rád, když dojde k propojení interiéru s přírodou.

Dvoupodlažní dům je skvěle propojený s exteriérem

Hmotově pojednali architekti dům jako jednopatrový kamenný kvádr s výrazně menší a materiálově odlišenou nástavbou horního patra. „Systém teras tak vytváří různorodé prostory s odlišným stupněm intimity a propojuje všechny obytné místnosti s exteriérem,“ popisuje Luděk Rýzner.

Dvě nadzemní podlaží domu mají jasně dané určení: přízemí má obytný charakter, výrazně se otevírá směrem do zahrady prosklenými stěnami.

Kuchyň díky použití bílých vysokých skříněk, které „splývají“ se stěnou, takřka přehlédnete, část skříněk má čelní plochy z dřevěné dýhy, takže působí spíš jako obklad stěny než nábytek. Hmotově zde vystupuje pouze kuchyňský ostrůvek v antracitové barvě. Světlá výška místnosti je shodná v obou podlažích, a to 2,8 metru.

Atriové řešení domu, které nabízí venkovní posezení i s letní kuchyní, dovoluje trávit pěkné dny venku, v dalším „obývacím pokoji“. Zahrada navržená studiem Partero vstupuje přirozeně do atria a výrazně napomáhá celkovému intimnímu dojmu.

Druhé podlaží domu, kam lze vystoupat po elegantním, subtilně působícím schodišti, je sice výrazně menší, ale pro potřeby ložnice a dětských pokojů včetně koupelen bohatě stačí.

Konstrukčně je budova navržena jako dvoupodlažní, použita byla klasická zděná technologie z keramických tvárnic Porotherm s tloušťkou 400 mm s dřevěným obkladem (větranou fasádou), v kombinaci s ocelovými sloupy. Střechy jsou ploché, jednopláštové, nad hlavní částí ozeleněné, což po celý rok napomáhá příjemnému klimatu v domě.

Velký obytný prostor v přízemí propojují s exteriérem velké posuvné skleněné příčky.

O projektu

Zpracovatel: OK Plan Architects 

Autor: Ing. arch. Luděk Rýzner, spoluautor Ing.arch. Jiří Vincenc

Zastavěná plocha: 347 m2

Obestavěný prostor celkem (bez základů): 1483,45 m3

Generální dodavatel: Ideálne domy

Dodavatel nábytku: truhlářství Čadas, Konsepti

Návrh zahrady: Partero

Realizace: 2016 až 2017

Zahradu navrhlo studio Partero.

Autor

Ing. arch. Luděk Rýzner

* 1969 v Humpolci, absolvent ČVUT Praha. V letech 1994 až 1997 pracoval v Atelier Penta v Jihlavě jako vedoucí projektant, v roce 1999 zakládá vlastní ateliér. V roce 2002 vzniká jeho společnost OK Plan architekt, od roku 2006 se název mění na OK Plan Architects.

Má za sebou řadu realizací, od rodinných domů až po výrobní haly, veřejné koupaliště, sportovně relaxační centrum, rekreační chaty či hotely. K 15. výročí založení studia se prezentoval úspěšnou výstavou své tvorby v New Yorku.

Získal řadu ocenění v soutěži Grand prix architektů, nominaci na titul Stavba roku či několikrát ocenění Prestižní stavba Vysočiny nebo cenu Dům roku v soutěži časopisu Můj dům.