Režisér Coppola si pořídil dům inspirovaný architekturou 16. století

  1:00aktualizováno  1:00
Slavný režisér Coppola získal pět Oscarů a tři Zlaté glóby za mafiánskou ságu Kmotr. Asi byste nehádali, že právě on si pořídí romantický dům v duchu tudorovské a alžbětinské architektury. Ale je to tak.

Stavba domu z roku 1927 je inspirována tudorovskou a alžbětinskou architekturou. | foto: Ája Bufka

V letech 1839 až 1871 byly v Evropě populární právě stavby inspirované tudorovskou a alžbětinskou architekturou. Neubránila se jim později ani Amerika. Tento asymetricky styl má prvky inspirované už středověkými stavbami z počátku 16. století. Patří k nim třeba šikmé strmé střechy, bohatě zdobené vstupní dveře a stěny z různých materiálů.

Schodiště do patra

Schodiště do patra

Architekt L.G. Scherer v roce 1927 navrhl v tomhle stylu budovu v honosné losangeleské čtvrti Hancock Park.

Francis Ford Coppola si tuto nemovitost pořídil už na začátku osmdesátých let. I později zde žili slavní lidé, třeba Ariana Grande, zpěvačka a nositelka cen Grammy, si ji pronajala v roce 2011 nejen k bydlení, ale i k nahrávání v ministudiu ve sklepě.

I domy se mění

Elegantní budova, kterou Scherer vypracoval, se chlubí exteriérem, který je poplatný dobové architektuře propojením dřeva s cihlami. Uvnitř má originální detaily dodávající stavbě nádech nadčasového obydlí.

Dům se samozřejmě musel přizpůsobit současným požadavkům na bezpečnost, upevnění a vyztužení budovy proti zemětřesení podle nových předpisů proběhlo před osmi lety.

Fotogalerie

Dramaticky působící foyer s rozděleným schodištěm do patra udává „mohutný tón“ vstupu do interiéru domu, jehož součástí jsou kazetové stropy, barevná vitrážová okna a formální obytné prostory. Pracovna, obývací pokoj a manželská ložnice se mohou pochlubit dokonce i funkčními krby. 

Středem velké gurmánské kuchyně vybavené profesionálními spotřebiči Viking je ostrůvek s mramorovou deskou. Snídaňový kout má celoskleněnou stěnu s možností přímého vstupu do zahrady a k bazénu. 

Malé terasy jsou součástí ložnic v patře s výhledem na zahradu, jejíž součástí je pod palmami rozpínající se travnatá plocha s bazénem, vířivkou a úchvatným cihlovým barbecue s udírnou.

Většina místností má více než čtyřmetrové stropy, kterým v obývacím pokoji, vestibulu, knihovně a manželské ložnici dominují odhalené tmavé dřevěné trámy na stropech. Kontrastují se světlými stěnami a opticky zvětšují prostorový dojem z místností.

Součástí domu je celkem šest ložnic a sedm koupelen, nechybí zde však ani pracovna, knihovna, jídelna, obývací pokoj a zajímavý sklep, který ve své době sloužil milovníku vína Coppolovi jako vinný sklípek.

Celková obytná plocha domu je tak 564 m2 na pozemku o velikosti 1 600 m2. Velkým bonusem je sousedství s golfovým hřištěm. Stavba je vybavena i různými současnými technickými vymoženostmi, nechybí tu dokonalý bezpečnostní systém, centrální topení a klimatizace.

Jídelna s dřevěným obložením a kazetovými stropy

Jídelna s dřevěným obložením a kazetovými stropy

Podlahy jsou z granitu, parket z tvrdého dřeva i dlaždic z pálené hlíny. Součástí nemovitosti je také samostatná garáž pro čtyři auta.  

Poslední majitel zaplatil za dům sedm milionu dolarů.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Další z rubriky

Horko to nevzdá. Zkusit lze žaluzie nebo protisluneční zasklení

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Horké dny se ještě v létě vrátí, tak zní předpověď. Kdo otálel s ochranou před vedrem, má však kromě klimatizace ještě...

V Číně kámen po kameni opravují Velkou zeď. Beton vyvolal hněv a odpor

Velká čínská zeď, Čína - Nejrozsáhlejší stavba na světě a prý jediná viditelná...

Je to gigantický úkol. Na úseku zchátralé Velké čínské zdi na předměstí Pekingu dělníci v potu tváře, s pomocí oslů a...

Před horkem budou majitele bytů chránit zelené terasy a atria

Vizualizace: zelené střechy a atria vznikly místo původních pavlačí.

Malometrážních bytů je v tuzemsku obrovský nedostatek. Jedním z mála projektů, který se výhradně zaměřuje na byty s...

Najdete na iDNES.cz