Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního...

Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé. | foto: David Kraus pro M&T

Češi si postavili oázu v tropickém ráji. A to i přes místní byrokracii

  • 25
Resort Palm Royal na Seychelských ostrovech nepatří žádné „západní společnosti“. Za nápadem i jeho realizací stojí Češi, přesněji Ivo Ulich, bývalý fotbalový reprezentant a dnes majitel společnosti M&T, která za svá kování sbírá designová ocenění po celém světě.

Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé, který kromě krásných pláží a úchvatné přírody nabízí nepřeberné množství aktivit. Své si zde najdou milovníci surfování, potápění i golfu až po vyznavače treků do okolních hor.

Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé.

„Vytvořili jsme zde komplex o rozloze 6 000 m2 s dvěma vilami s výstižnými jmény King a Queen. Každá z vil o rozloze 418 m2 se skládá z velké obytné místnosti, kuchyně a několika ložnic s vlastním sociálním zařízením. Součástí jsou také terasy, které nabízejí úchvatný výhled na Indický oceán a protější ostrov Therese Island, a venkovní bazény s přepadem,“ popisuje Ivo Ulich. Rád se totiž stále pouští do nových projektů.

Trnitá cesta k realizaci

Otevření resortu bylo vyvrcholením náročných dlouholetých příprav a prací, během nichž bylo nutné se přizpůsobit nejen místnímu prostředí, ale i odlišnému způsobu života a pojetí času.

„Přípravná fáze stavby probíhala zhruba sedm let, během nichž jsme se postupně sžívali s místem, sbírali inspiraci, ale také překonávali všemožné překážky,“ popisuje Ivo Ulich.

A pokračuje: „Na Seychelách funguje britské právo, díky tomu se tu podnikání příliš neliší od toho evropského. Vše zde však probíhá mnohem pomaleji a s výraznou byrokratickou zátěží. Museli jsme tak například sehnat místního architekta s razítkem, který by stavbu zastřešil, získat pozemky a hotelovou licenci apod.“

Poté, co došlo k ujasnění a vyřešení technických i byrokratických záležitostí, mohly začít samotné stavební práce. Pro jejich realizaci byla vybrána indická stavební společnost, která má s budováním domů v tropickém klimatu bohaté zkušenosti.

Velkou pozornost věnoval Ivo Ulich venkovnímu osvětlení, aby vily na horizontu dobře vynikly.

„Samotná stavba trvala tři roky. Přestože vše probíhalo relativně rychle, v Čechách bychom s podobným projektem byli hotovi již třeba za rok či rok a půl. Termíny se na Seychelách příliš nedodržují, a to i v případě, že jsou smluvně dané. Nevyzpytatelná příroda, která dokáže během silných dešťů některé stavební práce zcela zastavit, si totiž s termíny hlavu příliš neláme,“ konstatuje úspěšný podnikatel.

Soulad tropické exotiky i evropského designu

Obě vily jsou koncipovány jako vzdušné tropické domy, maximálně přizpůsobené místnímu teplému a vlhkému klimatu. „Už od počátku jsme věděli, že nechceme domy evropského typu, které se do místního prostředí vůbec nehodí, a to nejen svým vzhledem, ale zejména svými vlastnostmi,“ říká Ivo Ulich.

Zvolenému architektonickému stylu tak bylo samozřejmě nutné přizpůsobit i výběr materiálů. Základním materiálem pro stavbu se stalo kromě betonu také dřevo, které bylo použito jak pro stavbu teras, tak i pro výrobu posuvných prosklených dveří i masivních dveří v interiéru.

Zatímco většina nábytku byla vyrobena na míru z kvalitního tropického dřeva a dovezena z Indonésie, tak některé interiérové doplňky jsou od evropských značek.

„Rozhodli jsme se pro tropické dřevo sapeli, jež nám přímo doporučila stavební společnost, která disponuje truhlárnou na zpracování tohoto typu dřeva. Jde o kvalitní dřevo dovážené z Indonésie, které patří mezi tropickými dřevinami ke špičce,“ vysvětluje Ivo Ulich.

Střecha obou domů byla vyrobena z plechu a byl pro ni zvolen zelený odstín, který ladí s okolní tropickou vegetací. Na střechu bylo nutné položit silnou vrstvu speciální izolace dovezené z Evropy, která nabízí vysokou odolnost vůči vlhkosti a zároveň má za úkol zabránit vzniku hluku při „bubnování“ deště.

V interiéru i exteriéru se obě vily liší pouze v drobnostech a jsou zařízeny v jednoduchém vzdušném stylu s minimem nábytku. I když jde o tropický dům, tak ne všechny designové prvky jsou exotické. Zatímco většina nábytku byla vyrobena na míru z kvalitního tropického dřeva a dovezena z Indonésie, tak některé interiérové doplňky jsou od evropských značek.

Kvůli krátké životnosti například nemohly být použity lampy z palmových listů, ale bylo zvoleno designové osvětlení z Belgie a Itálie.

Na stěny byla použita speciální stěrku z Jižní Afriky, která se vyznačuje velmi jednoduchou údržbou a svým světlým odstínem zajímavě kontrastuje s tmavší podlahou.

„Zatímco v interiéru jsou převážně bílá světla, v exteriéru jsme volili spíše tmavší světla. S podobou osvětlení jsme přitom velmi spokojeni. Zpočátku jsme měli strach, jak se podaří domy osvítit, ale obavy se ukázaly jako liché. Domy v noci zbytečně příliš nezáří, ale ani nejsou utopeny ve tmě, díky tomu na horizontu krásně vynikají, a vybočují tak z místního standardu,“ popisuje Ivo Ulich.

Také ostatní architektonické prvky a interiérové doplňky jsou laděny do kontrastních kombinací světlých a tmavých odstínů. Na stěny tak byla použita speciální stěrka z Jižní Afriky, která se vyznačuje velmi jednoduchou údržbou a svým světlým odstínem zajímavě kontrastuje s tmavší podlahou. Také dveře, nábytek a další dřevěné prvky jsou laděny do tmavších tónů.

Česká klika v Indickém oceánu

Entero představuje tradiční mechanické kování, do náročného klimatického podnebí ideální.

Pro dveře v interiéru i posuvné dveře na terasu byly jasnou volbou kliky a mušle od „domovské“ značky M&T.

„Protože elektronické systémy otevírání jsou v místních klimatických podmínkách velmi nespolehlivé, rozhodli jsme se vybrat tradiční mechanické kování. Nakonec jsme zvolili řadu kování Entero, a to jak v titanové, tak i chromové povrchové úpravě, která je ve vlhkém a slaném prostředí velmi odolná,“ vysvětluje Ivo Ulich.

A s úsměvem dodává: „Seychely se tak staly jakousi odloučenou zkušebnou pro testování našich klik. A musím říct, že toto testování zatím probíhá velmi úspěšně a jak titan, tak i chrom na povrchu kování zdárně odolávají a drží.“