Výsledkem je moderní stavba ukrývající tradiční výměnek, který si částečně ponechal ducha domu zachováním části původních prvků. Spolu obě jednotky tvoří harmonický celek.
Prvotní představou majitelů však byla přestavba původního objektu na dům se dvěma byty. Jako inspirace pro současný vzhled domu posloužil princip rozdělení původních chalup na obytnou a hospodářkou část.
Zadání se chopil architektonický ateliér SP-AM. „Ve výsledku tak přízemí původního domu slouží pro bydlení prarodičů a nově postavená část s podkrovím je domovem mladé čtyřčlenné rodině,“ představuje projekt Ing. arch. Pavel Šťastný.
Ponechat i rozšířit
„Původní objekt jsme očistili od přístaveb a zachovali zděnou konstrukci. Rozhodli jsme se vydat cestou lineárního prodloužení původního domu a ponechali obdélníkový půdorys. Délka přístavby byla na západní straně limitována pozicí zachované borovice,“ popisuje architekt Pavel Šťastný.
A pokračuje: „Dům v přízemí výškově reaguje na terénní profil pozemku, kdy je úroveň jídelny a obývacího pokoje v nové části oproti vstupu snížená.“
Výsledná lineární stavba je v prvním nadzemním podlaží uprostřed „proříznuta“ otvorem, který propojuje prostory před a za domem, vytváří tak distanc mezi „vejminkem“, a novou částí. Zároveň tvoří kryté venkovní posezení. Celý tento odpočinkový prostor s venkovní kuchyní s integrovaným grilem je obložený smrkovým dřevem.
Rozdílné na pohled
Obě části domu spolu i přes rozdílnou fasádu příjemně ladí. Architekti zamýšleli omítnutí původní části pouze očistit a přiznat smíšené zdivo jako vnější povrch, to však kvůli nekvalitě zdiva nebylo možné. Z pohledu finanční úspory nebyla proveditelná ani preferovaná varianta kamenného obložení. Nakonec se cihlová struktura obvodového zdiva z vnějšku jen zateplila a omítla. Pro novou část pak byla zvolena smrková lazurovaná fasáda.
Dále bylo potřeba vyřešit rekonstrukci podkrovních částí původního objektu. Stropní trámová konstrukce byla vyztužena a konstrukce střechy lokálně zesílena.
„Nová přístavba je zděná, založená na základových pasech s monolitickou železobetonovou stropní deskou. Podkroví jsme řešili jako dřevostavbu,“ říká architekt.
A doplňuje: „Obě části domu pak sjednocuje lehká falcovaná plechová střešní krytina v antracitovém odstínu. Návrh rekonstrukce hledal rovnováhu mezi detailem a finanční náročností zamýšleného provedení. Proto jsou například žlaby v části domu přiznané, ale zároveň jsme v určitých místech použili jejich skrytou variantu.“
Díky tomu, že architekti zvolili možnost realizace bez přesahů do štítu domu, působí celek minimalistickým, designově čistým dojmem.
Skvělá proměna: z 80 let starého domku vzniklo moderní bydlení pro dvě rodiny![]() |
Spojení starého a nového
„Nová část je pojata čistě minimalisticky, stará část představuje kombinaci nového a repasovaných fragmentů původní stavby,“ popisuje architekt Pavel Šťastný.
Například v původní části domu použili architekti dřevěná okna tradičního vzhledu od českého výrobce Janošík, menší, dvoukřídlá, s horizontálním dělením na více segmentů. Na přístavbě okna odpovídají modernímu pojetí, jsou velkoformátová, u fixních prvků bez viditelných rámů.
Jeden dům, dva světy
Obě bytové jednotky mají vlastní samostatný vstup, takže se rodiny mohou, ale nemusí potkávat. „Do nově přistavené části se vchází ve střední části domu, kde je i zmíněné kryté venkovní posezení. Obytné místnosti v přízemí jsou orientované na jih do soukromé části zahrady,“ popisuje architekt Šťastný.
Vertikální propojení mezi přízemím a podkrovím se odehrává právě ve vstupní části. Dominantou je zde betonové, monolitické schodiště s dřevěným obložením. Ze vstupní chodby je přístupné také samostatné WC.
Minimalisticky zařízená kuchyň, navazující na chodbu, směřuje výhledem z okna ke vstupní a příjezdové části pozemku. Jedno ze dvou protilehlých lineárních ramen kuchyňské linky je umístěno do prostoru, kuchyň se tak opticky propojuje s jídelnou.
Truhlářské výrobky byly v celém domě vyrobené na míru firmou Lunar. Celá obývací část je výškově snížena. V jejím středu dominuje krb, který vizuálně odděluje jídelní kout od zbytku místnosti. Z prostoru obývacího pokoje je HS portálem přístupná přilehlá terasa.
V podkroví domu, které v celé své délce slouží potřebám mladé rodiny, je světle laděná ložnice a pokoj pro hosty vybavené dřevěným nábytkem. Přilehlá prostorná koupelna nabízí vanu a dvě umyvadla, toaletu i bidet. Současně v podkroví vznikl prostor pro pracovnu a šatnu. Nechybí také dva velkorysé dětské pokoje s další samostatnou koupelnou.
Důležitým a praktickým detailem v obou koupelnách je využívání zachycené dešťové vody pro vnitřní potřeby splachování. Ve všech podkrovních pokojích jsou dominantou přiznané stropní trámy dodávající modernímu domu na rustikálnosti.
Dřevo s moderním nádechem
Celému prostoru domu, vně i uvnitř, dominuje dřevo v kombinaci s bílými doplňky, betonem a černými akcenty v podobě vodovodních baterií, světel a dveřního i okenního kování.
„Všechny dveře i okna jsme se rozhodli vybavit klikami v černém provedení. Využili jsme kliky Lusy v povrchové úpravě titan černý mat, které působí subtilně a elegantně. Modelová řada navíc zahrnuje také dlouhou kliku pro HS portál, takže nám umožnila sladit kování v celé realizaci,“ říká architekt Šťastný.
Roman Ulich, hlavní designér rodinné manufaktury M&T, pak doplňuje: „Zvolený povrch titan černý mat na první pohled zaujme svojí strukturou a nezaměnitelným kovovým odstínem. Kromě estetických předností však nabízí také ty praktické. Nejde totiž o klasický barevný nástřik, kování je pokryto skutečnou tenkou kovovou vrstvou, která mu dodává vysokou odolnost vůči otěru a poškrábání.“
Rekonstrukce starého domu dopadla na výbornou. Otevřel se do zahrady![]() |
„Vejminek“ nemusí být nuda
Materiálově shodně je laděná i druhá část domu, kterou obývají prarodiče. Ta je přístupná vchodem z příjezdové části pozemku. Přestože vznikla z původní staré části stavby, získala moderní dispozice a je zařízena prakticky a účelně.
Bytová jednotka disponuje praktickým zádveřím, z něhož je přístupná koupelna s vanou a také samostatná toaleta se sanitárním zařízením od firmy Dorint, která vybavila také ostatní koupelny v domě.
„Z chodby se vchází do centrálního společenského prostoru spojujícího kuchyňský kout, jídelnu i obývací část. Je odtud také praktický přístup na samostatnou terasu navazující k domu. Z obývacího pokoje se pak vchází do ložnice prarodičů,“ popisuje architekt Šťastný na závěr i druhou část domu.
Záměr vytvoření rodinného domu společného pro dvě generace se architektům podařilo splnit dokonale. Okolní velkorysá zahrada navíc skýtá další možnosti, jak může rodina v budoucnu zpříjemnit svůj nový domov.
„V dnešní době, kdy soužití celé rodiny již není tak časté, byl tento projekt osvěžující výzvou a zkušeností. Je příkladem propojení dvou pohledů na život, bydlení i vkus,“ uzavírá architekt.
Technické údajeProjekt: 2020 až 2021 Realizace: 2022 až 2024 Zastavěná plocha: 190,4 m2 Typ vytápění: tepelné čerpadlo vzduch–voda Dodavatelé:
|
O autoroviArchitekt: Ing. arch. Pavel Šťastný – studio SP-AM Architektonický ateliér SP-AM se sídlem v Liberci založil autorizovaný architekt Pavel Šťastný v roce 2010. Věnuje se návrhům domů, rezidenčních i komerčních interiéru, designu. Pro ateliér není malý nebo velký projekt, ke každému zadání přistupuje s profesionální důsledností. Pro klienta zajišťuje službu od návrhu konceptu, přes nezbytná úřední povolení až po úspěšnou realizaci. Spolupráce: Dalibor Staněk, Bc. Matěj Tobiáš, Kristina Horváthová, Ing. arch. Jan Koníček |