Ze zdevastovaného domu vznikl moderní, který ctí styl a barevný soulad

  1:00aktualizováno  1:00
Neobvyklý přístup přivedl architektku a klientku v jedné osobě Eriku Werresovou k holistickému pojetí renovace rodinné vily v německém Bergisch Gladbachu. Začala výběrem oken a pak si podle nich zvolila barevné i materiálové návrhy pro všechny viditelné povrchy v domě i v jeho bezprostředním okolí.

Citlivé plánování rozměrů, členění a umístění otvorů v rámci fasády umožnilo zachování původního charakteru objektu. | foto: Christian Eblenkamp

Architektka Erika Werresová se na první pohled zamilovala nejen do lokality a pozemku v Severním Porýní-Vestfálsku, ale také do samotného domu na něm. Půdorys, použité materiály, výška pokojů i rozdělení prostoru jí přišly ideální pro potřeby pětičlenné rodiny, proto se rozhodla pro renovaci namísto novostavby.

Dům před rekonstrukcí

Dům před rekonstrukcí

I když pojem „renovace“ úplně nevystihuje rozsah prací, které bylo nakonec třeba provést. Spíše to byla kompletní rekonstrukce: architektka přidala a zvětšila okenní plochy a zároveň osadila celý obvodový plášť kompozitním, tepelně izolačním systémem.

Kompletně také vyměnila rozvody elektřiny, vytápění i vzduchotechniky a přestavěla střechu. Ve všech třech podlažích domu upravila rozdělení místností tak, aby vyhovovaly požadavkům jeho obyvatel. Zvýšené náklady spojené s úpravou stávajícího objektu se však vyplatily.

Ze starého vznikl moderní dům

Na třech podlažích o celkové ploše 240 m² vznikl moderní, funkční a prosluněný obytný prostor, který si s novostavbou rozhodně nezadá. To vše ještě umocňuje osobité kouzlo budovy, při renovaci se podařilo zachovat tradiční styl, který je pro tuto oblast typický a díky němuž je objekt pod částečnou památkovou ochranou.

Fotogalerie

Řešení fasády i interiéru těží z práce se světlem, výhledy a také z různorodosti použitých materiálů. Při respektování původního architektonického stylu budovy došlo k přidání a významnému rozšíření prosklených otvorů tak, aby měly veškeré obytné i užitné prostory dostatek denního světla. Majitelé získali navíc i řadu různých výhledů do zahrady a okolní krajiny.

Pro okna i posuvné dveře zvolila architektka hliníkové profilové systémy Schüco, jejichž kvalitní konstrukce splňuje požadované tepelněizolační vlastnosti, navíc jsou osazeny trojitým izolačním sklem.

Jako architektka se Erika Werresová při své práci na velkých komerčních projektech dobře seznámila s technických možnostmi, které nabízejí tyto okenní, dveřní a fasádní systémy.

Její projekt proto zahrnoval systémová řešení, která přesně splňovala její požadavky, například úzká, vertikálně orientovaná dvoukřídlá okna, neotvíravé prosklené plochy v kombinaci s dvoukřídlými okny a také neotvíravé prosklené stěny v kombinaci s velkoformátovými posuvně-zdvižnými systémy. Po stranách vchodových dveří bylo navíc možné použít neotvíravé prosklené plochy v rámci zvolené systémové řady.

Směrem do zahrady ohraničují obytný prostor prosklené plochy na výšku...

Směrem do zahrady ohraničují obytný prostor prosklené plochy na výšku místnosti, díky kterým je možné si plně vychutnat všechna roční období.

Barva jako opakující se motiv

Během plánování projektu věnovala Erika Werresová zvláštní pozornost barvám, texturám a materiálům. Inspirací pro základní barevné schéma se stal zvolený práškový nátěr okenních profilů, metalická povrchová úprava s jemnou texturou v šedohnědém odstínu Tiger greybrown. Ta byla použita na rámové profily všech konstrukcí a také na některé krycí profily vyrobené na míru.

V interiéru i exteriéru architektka využila barevné a materiálové spektrum, které umocňuje jednoduchou eleganci stavebních materiálů, někde prostřednictvím jemných nuancí, jinde zase pomocí kontrastů. Variace na černobílé spektrum zaujmou již zvenku, kde na světlé silikátové omítce vynikají metalické šedohnědé okenní profily a obložení, zatímco matně černé střešní tašky zase kontrastují se světlými betonovými deskami obklopenými rýnským štěrkopískem.

Barevné schéma podlahy i ostatních povrchů je přizpůsobeno práškovému nátěru...

Barevné schéma podlahy i ostatních povrchů je přizpůsobeno práškovému nátěru okenních profilů v odstínu „Tiger greybrown“.

Okenní špalety vzniklé po instalaci kompozitního, tepelně izolačního systému na fasádě jsou osazeny zapuštěným exteriérovým stíněním a ochranou proti oslnění. Barvě profilů navíc odpovídá i barva žaluzií.

Interiéru vévodí kombinace bílých zdí, stropů a užitných ploch s podlahami s cementově šedými kameninovými dlaždicemi, šedavými parapety z jurského vápence a (v mokrých prostorech) se skleněnými mozaikovými kachličkami v teple šedém odstínu s perleťovým efektem.

Toto barevné schéma oživuje přírodní dřevo v podobě kašmírově šedé dubové podlahy na schodištích a také v horních podlažích. Při takové úrovni péče a pozornosti věnované výběru materiálů a barev není žádným překvapením, že tato promyšlená hra barev pokračuje i na čalounění nábytku a v dalších dekoračních prvcích.

Komfortní řešení

Okenní systémy vytvářejí kontrast mezi vertikálně členěnými dvoukřídlými okny, která se opakují na všech podlažích, a čistou horizontální linií prosklených ploch, které v přízemí otevírají výhled do zahrady na výšku celého patra.

Dvoje snadno ovladatelné posuvné dveře se zdvihem, každé o rozměrech 4 metry na šířku a 2,34 metru na výšku, vedou z obytného prostoru ven na terasy. Mezi nimi je šest metrů široká neotvíravá prosklená stěna, která odstraňuje vizuální hranici mezi obytným prostorem a zahradou.

Dvoje posuvné dveře se zdvihem o rozměrech 4,0 × 2,34 m vedou z obytného a...

Dvoje posuvné dveře se zdvihem o rozměrech 4,0 × 2,34 m vedou z obytného a jídelního prostoru v přízemí domu na dvě terasy.

Technické informace

Projekt: Renovace rodinného domu, Bergisch Gladbach

Architekt: Erika Werresová, Bergisch Gladbach (projekt, schválení a plánování realizace; vedení stavby)

Výroba/instalace okenních a dveřních systémů: Metallbau Udo Eichwald & Co. GmbH, Sankt Augustin

Výrobky Schüco použité v objektu: Schüco AWS 75.SI – dvoukřídlá okna; Schüco AWS 75.SI – otvíravě-sklopná okna; Schüco AWS 75.SI – kombinace neotvíravých prosklených ploch a oken; Schüco ASS 70 – posuvné dveře se zdvihem; Schüco ADS 75.SI – vchodové dveře v kombinaci s neotvíravými prosklenými prvky; Schüco biometrická kontrola vstupu s čtečkou otisků prstů; Schüco AvanTec SimplySmart – systém skrytého kování, kliky uzamykatelné nebo s tlačítkem

Speciální prvky: Trojitá izolační skla s tepelněizolační povrchovou úpravou a bezpečnostním sklem; jemný metalický práškový nátěr všech rámových konstrukcí v odstínu „Tiger greybrown“ (interiér/exteriér).

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Pořídili si byt v bývalém hotelu Ritz. Zařídili si jej retro nábytkem

K typové lince majitelé pořídili stůl na míru s deskou ze staré tovární...

Petra Kellerová a Přemysl Koudela se do apartmánu bývalého zbraslavského hotelu Ritz zamilovali poté, co v něm na...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Hluk z ulice ohrožuje zdraví. Pomoci mohou okna s ventilačním modulem

Nové semafory za 430 tisíc korun komplikují od pátku dopravu na rušné...

Proti hluku z ulice lze bojovat „protihlukem“. Toto řešení nabízí novinka z lednového stavebního veletrhu Bau v...

Dřevěné stavby roku 2019. Podívejte se na nejlepší projekty

DOUBRAVKA, soutěžící Huť architektury Martin Rajniš, vítěz veřejného hlasování...

Anketa Dřevěná stavba roku 2019, kde vítěze určuje odborná porota i veřejnost, už zná své vítěze. Ve třech z osmi...

Ze zdevastovaného domu vznikl moderní, který ctí styl a barevný soulad

Citlivé plánování rozměrů, členění a umístění otvorů v rámci fasády umožnilo...

Neobvyklý přístup přivedl architektku a klientku v jedné osobě Eriku Werresovou k holistickému pojetí renovace rodinné...

Najdete na iDNES.cz