Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Půvab režného zdiva funguje i u 200 let starého domu s přístavbou

  1:00
Wapping, čtvrť ve východním Londýně, se od 80. let minulého století postupně proměňuje ze zchátralých doků a skladů v moderní rezidenční zónu. Rekonstrukce a přístavba domu v bezprostřední blízkosti řeky si nehraje na autenticitu, ale plně respektuje historické hodnoty.
Řadu domů lemuje vysoká neprostupná zeď. Koncový dům má místo malého dvorku...

Řadu domů lemuje vysoká neprostupná zeď. Koncový dům má místo malého dvorku pěknou zahradu, dostatečně velkou pro umístění nové obytné přístavby. | foto: Peter Landers

Blok domů v bezprostřední blízkosti řeky Temže vznikl v letech 1810 až 1811. Střízlivý výraz, typický pro georgiánský styl, oživují bíle rámovaná tabulková okna a výrazné spárování režného zdiva.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Celá čtvrť byla během druhé světové války velmi poškozena a poté léta chátrala. V osmdesátých letech se oblast bývalých doků a skladišť stala chráněnou zónou a zachránil ji nastupující trend přestavby industriálních budov na komfortní rezidenční zónu.

S tímto záměrem zakoupil manželský pár úzký čtyřpodlažní dům na rohové parcele, která přímo sousedí s doky. „Jeho hlavní hodnotou bylo především klidné místo s osobitou atmosférou a velká zahrada,“ říká londýnský architekt Chris Dyson, kterému byla svěřena rekonstrukce na bydlení pro čtyřčlennou rodinu.

V hlavní části domu navrhl v přízemí kuchyni spojenou s jídelnou, v horních podlažích ložnici rodičů, pracovnu a dětské pokoje. Protáhlý úzký boční trakt směrem do zahrady, který sloužil jako skladiště, nechal zbourat a nahradil jej moderní přístavbou z režného zdiva se zaobleným průčelím.

V přízemí je hlavní vstup z ulice, malá koupelna a společný obývací prostor, v patře ložnice. Celkový design přístavby včetně kovových oken je čistě soudobý, bez zbytečných detailů.

Cihla k cihle...

Z každého kousku zdiva doslova čiší promyšlené uvažování, smysl pro tradici a poctivé řemeslo. Stavební práce začaly pečlivým rozebráním bouraného zdiva. Vytříděné staré cihly byly ošetřeny speciální historickou technikou, která zachovává jejich původní červenou barvu.

Také volba malty a metody spárování odpovídají dobovým zdicím technologiím. Zakřivení půdorysu, tvary detailů, rozměry zdiva včetně velikostí oken a dveří vycházejí z rozměrů cihly tak, aby nebylo třeba je půlit.

Vzhledem k zachování jednotného rázu fasády je přístavba zateplena zevnitř. Aby se zamezilo kombinaci velkého množství materiálů, byly cihly použity i na zahradní zídky a další venkovní prvky.

„Použití režného zdiva spojuje staré s novým, návrh reflektuje sousedství starých cihelných budov, ale přístavba nepopírá, že je z dnešní doby,“ pokračuje Chris Dyson.

„Je to hra mezi historií a moderním designem. Omezená paleta materiálů a pečlivě provedené detaily přispěly k harmonii a soudobé kvalitě,“ dodává architekt.

Rekonstrukce byla za jedinečný přístup architekta a promyšlené řešení vybrána mezi padesát nejlepších projektů, které se zúčastnily mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2016, vyhlášené společností Wienerberger.

Přestože architekt využil pro novou část domu původní režné cihly, přístavba se nepodbízí svým sousedům a jasně dává najevo, že pochází ze současnosti.

Autor

Chris Dyson vystudoval architekturu na univerzitě v Oxfordu a v Glasgow. Pracoval v přední londýnské architektonické kanceláři James Stirling Michael Wilford, kde se stal partnerem, a jako umělecký ředitel Sir Terry Farrell ́s Studio se podílel na velkých architektonických a urbanistických projektech po celém světě.

V r. 2003 založil vlastní ateliér Chris Dyson Architects. Navrhl řadu rekonstrukcí v centrální části Londýna i památkově chráněných zónách, je členem britské královské akademie architektů a nositelem řady prestižních ocenění.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...