Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než padesát domů, čtyři, včetně domu viníka, musely být strženy. O svůj domov přišli i manželé, kteří však totální přestavbu zvládli za šest měsíců.

Exploze v září 2018 měla děsivé následky, třiatřicetiletý viník zemřel, jeho ženu a dítě zachránilo jen to, že nebyly v době výbuchu doma, dva lidé byli zraněni. Škoda na domech se vyšplhala na více než dvacet milionů korun. Dvoupodlažní rodinný dům z osmdesátých let, v němž žili manželé Skřivánkovi, však „nepřežil“.

Dům po výbuchu

Dům po výbuchu

„Když dům opustily naše dospělé děti, začal být pro nás dva příliš velký. Uvažovali jsme, že bychom v přízemí, které z větší části zabíralo technické zázemí, vybudovali garsoniéru a čtyřpokojový byt v patře ponechali pro děti s rodinami, když přijedou na návštěvu. Než jsme ale stačili záměr uskutečnit, přišla exploze,“ popisuje Ivana Skřivánková.

S manželem vyvázli bez zranění jen souhrou šťastných náhod, exploze jí však vzala domov, ke kterému měla silný citový vztah. Dům stavěli její rodiče dlouhé roky a sama v něm strávila mnoho šťastných let s nimi i s vlastní rodinou.

Dnes vzpomíná na pomoc blízkých, přátel, známých, ale i úplně cizích lidí, kteří jim pomohli materiálně i finančně. Nový domov jim vyhovuje jak velikostí, tak svými vlastnostmi. Je až neuvěřitelné, že vše zvládli za pouhých šest měsíců.

Dům postavený na míru

Projekt od Venduly Cimala ze společnosti Progessproject měli Skřivánkovi v ruce už v listopadu, v červnu následujícího roku se stěhovali. V návrhu nemuseli dělat žádné úpravy, přesně odpovídal jejich potřebám. Důvod? Veškeré požadavky investorů detailně zformuloval jejich zeť, stavitel David Musil.

„Nebyli jsme vystavení žádnému složitému rozhodování, vybírání typu domu či stavebních materiálů a technologií. David nás a náš způsob života velmi dobře zná, byl tak schopen zásadní věci rozhodnout za nás,“ říká Ivana Skřivánková.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

A jaké požadavky investorů byly pro projekt důležité? „Protože majitelům už všechny tři děti vylétly z hnízda, záměrem bylo vytvořit na stávajících základech pouze jednopodlažní dům s dispozicí 4+kk, který by splňoval jejich požadavky na velký obytný prostor, aby se celá rodina mohla scházet u stolu a zároveň každý pár měl vlastní místnost pro své soukromí,“ popisuje David Musil.

Důraz na dispozici

Dům je koncipován tak, aby splňoval parametry nízkoenergetického standardu. Byl zvolený kompaktní a jednoduchý tvar s kvalitní dispozicí. V ní je kladený důraz na hlavní pobytovou místnost tak, aby byla její plocha v rámci domu co možná největší. Vstup do domu vede přes zádveří, ze kterého je přímo přístupná technická místnost.

Na zádveří navazuje chodba, z níž se vchází do ostatních místností v domě. Po pravé straně najdete samostatnou toaletu, koupelnu a šatnu, která však může sloužit i jako pokoj pro hosty. Po levé straně je pak ložnice manželů a vstup do obytného prostoru s kuchyňským koutem. Na konci chodby je situován poslední pokoj.

I při mytí nádobí se majitelka může těšit ze své zahrady.

I při mytí nádobí se majitelka může těšit ze své zahrady.

„Kompozice oken vychází z dispozičního řešení objektu a umístění domu na nároží. Vzhledem k tomu, že severní fasáda kopíruje uliční čáru, jsou okna umístěna pouze na fasádách orientovaných do zahrady. Z obytného prostoru a ložnice vedou velká francouzská okna na jižní terasu,“ upozorňuje David Musil.

Právě úzký kontakt interiéru se zahradou si manželé velmi pochvalují. „David věděl, jak ráda bývám na zahradě. V předchozím domě jsme měli výhled na zahradu omezený, okna z kuchyně v patře vedla do ulice, směrem, odkud přišel výbuch. V novém domě je tato strana téměř celá uzavřená a v podstatě ze všech oken máme výhled do zahrady. Vidím na ni i z kuchyňského okénka u dřezu a také z pokoje orientovaného západním směrem. Pořád jsme vlastně v kontaktu s přírodou,“ chválí si paní Ivana.

A dodává, že další výhodou, kterou s manželem oceňují, je bezbariérovost jejich nového domova: „Žádné schody, které je třeba zdolávat, bezbariérový přístup je i na zahradu, prostě nádhera!“

Jedině zděný

Konstrukci jednopodlažní stavby tvoří základy a základová deska původního objektu. Střecha je valbová s dřevěnou nosnou konstrukcí. „Stavba je vyzděná z keramických bloků Heluz Family 50. Obvodové zdivo tvoří zároveň svislé nosné konstrukce budovy a je zakončené železobetonovým obvodovým věncem. Strop tvoří sádrokartonovým podhled, příčky jsou také ze systému Heluz, popisuje stavitel Musil.

V koupelně nechybí ani velký sprchový kout.

V koupelně nechybí ani velký sprchový kout.

Volba vybraného systému byla záměrná. Součinitel prostupu tepla je u něj totiž na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K), takž není nutné dodatečné vnější zateplení. Výstavba tak probíhala rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie.

„Život v současném domě je v porovnání s předešlým lepší v mnoha ohledech. Ve starém domě v zimě zdmi prostupoval chlad, v novém domě máme v zimě i v létě příjemné klima. Dříve jsme také nepřetržitě slyšeli zvuky z blízké silnice a křižovatky, dnes k nám i při otevřených oknech doléhají nejvýš jakoby z dálky,“ popisuje majitelka.

A proč investoři zvolili zděný dům? Vždycky jsem věřila cihlám, můj tatínek kdysi pracoval v cihelnách... Cihlový dům je cihlový dům. Také jsem dala na dobré zkušenosti Davida.“

Moderní vzhled

Objekt je omítnutý bílou omítkou. Pro podpoření architektonického výrazu byly použité okenní rámy v antracitové barvě jak v exteriéru, tak i v interiéru, a betonové střešní tašky Tegalit v černé barvě.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

Venkovní garáž a oplocení je z opalovaného dřeva, takže představuje nezanedbatelný prvek dotvářející architekturu domu.

„Pořád zbývá dokončit určité detaily, zejména v zahradě, kde nicméně máme to nejhorší za sebou, byla hodně poškozená jak výbuchem, tak demolicí starého domu i stavbou nového. Už loni jsme založili nový trávník, obnovili záhony, hotová je i nová pergola, takže zbývají opravdu jen drobnosti, líčí paní Skřivánková.

Komfortní bydlení v novém domě si s manželem pochvalují. „Máme moderní dům, energeticky nenáročný, bez větších nároků na údržbu, bezbariérový. Nejvíc si užíváme pohodlí, vstup na zahradu a výhled, vypočítává Ivana Skřivánková. A dodává, že je nejvyšší čas hodit všechno špatné za hlavu a s novým domem začít i novou etapu života.

Dům před výbuchem

Dům před výbuchem

Rodiný dům

Projekt: Ing. arch. Vendula Cimala, Progessproject

Výměra pozemku: 299 m2

Realizace: 2019

Zastavěná plocha: 118 m2

Nosné zdivo: Heluz Family 50

Fasádní obklad: opalované dřevo inspirované japonskou technikou Shou Sugi Ban

Okna a dveře: kompozitová

Střecha: betonová střešní taška Bramac Tegalit

Garážová vrata: sekční

Vytápění: kondenzační plynový kotel, podlahové vytápění ve všech místnostech, v koupelně elektrický otopný žebřík

Ohřev teplé vody: plynový kotel v kombinaci s fotovoltaickými panely

Autor:
  • Nejčtenější

Milují se, žijí v podkrovním 1+kk a touží po ložnici. Sen se jim splnil

Menší byt s krásnou terasou si nedávno pořídili Lenka s Davidem, mladý pár z Brna. Jenže po pár měsících zjistili, že...

Postavili si velmi zvláštní dům s nádherným výhledem do Labského údolí

Přáním Přemka byl malý dům, který by maximálně souzněl s krajinou Českého středohoří. A přestože jeho pozemek neměl...

Bazén proměnili na odpočinkovou zónu. Staré židle nechali, jsou úžasné

Chata postavená v sedmdesátých letech minulého století v jižním Norsku působí i dnes moderním dojmem, aspoň zvenčí díky...

Tři sta let starý kamenný dům se dočkal letní kuchyně i černého bazénu

Vinice, olivové háje a tři sta let starý kamenný dům s bazénem. K tomu prosluněná Provence. Tak taková destinace čekala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

Soukromí patří k těm největším devizám bydlení. Architekt Pavel Lazarov dokázal navrhnout dům, který tuto potřebu zcela...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Postavil si dům za třetinu tržní ceny. Inspiroval se i v Pompejích

Jaký by měl být moderní rodinný dům? Ekologický, energeticky úsporný, cenově dostupný… Architekt Tomáš Brix přesně...

Dům, kde si všichni užívají relaxaci na velké terase a světlo v bytě

I bytový dům může představovat zajímavou architekturu, která nejen zaujme na první pohled, ale navíc je velmi příjemná...

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Stavební deník je povinnost, i když si rekonstruujete byt svépomocí

Povinnost vést stavební deník je dána zákonem, a to už od roku 1956. Jde o základní dokument, který musí být v případě...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...