Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než padesát domů, čtyři, včetně domu viníka, musely být strženy. O svůj domov přišli i manželé, kteří však totální přestavbu zvládli za šest měsíců.

Exploze v září 2018 měla děsivé následky, třiatřicetiletý viník zemřel, jeho ženu a dítě zachránilo jen to, že nebyly v době výbuchu doma, dva lidé byli zraněni. Škoda na domech se vyšplhala na více než dvacet milionů korun. Dvoupodlažní rodinný dům z osmdesátých let, v němž žili manželé Skřivánkovi, však „nepřežil“.

Dům po výbuchu

Dům po výbuchu

„Když dům opustily naše dospělé děti, začal být pro nás dva příliš velký. Uvažovali jsme, že bychom v přízemí, které z větší části zabíralo technické zázemí, vybudovali garsoniéru a čtyřpokojový byt v patře ponechali pro děti s rodinami, když přijedou na návštěvu. Než jsme ale stačili záměr uskutečnit, přišla exploze,“ popisuje Ivana Skřivánková.

S manželem vyvázli bez zranění jen souhrou šťastných náhod, exploze jí však vzala domov, ke kterému měla silný citový vztah. Dům stavěli její rodiče dlouhé roky a sama v něm strávila mnoho šťastných let s nimi i s vlastní rodinou.

Dnes vzpomíná na pomoc blízkých, přátel, známých, ale i úplně cizích lidí, kteří jim pomohli materiálně i finančně. Nový domov jim vyhovuje jak velikostí, tak svými vlastnostmi. Je až neuvěřitelné, že vše zvládli za pouhých šest měsíců.

Dům postavený na míru

Projekt od Venduly Cimala ze společnosti Progessproject měli Skřivánkovi v ruce už v listopadu, v červnu následujícího roku se stěhovali. V návrhu nemuseli dělat žádné úpravy, přesně odpovídal jejich potřebám. Důvod? Veškeré požadavky investorů detailně zformuloval jejich zeť, stavitel David Musil.

„Nebyli jsme vystavení žádnému složitému rozhodování, vybírání typu domu či stavebních materiálů a technologií. David nás a náš způsob života velmi dobře zná, byl tak schopen zásadní věci rozhodnout za nás,“ říká Ivana Skřivánková.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

A jaké požadavky investorů byly pro projekt důležité? „Protože majitelům už všechny tři děti vylétly z hnízda, záměrem bylo vytvořit na stávajících základech pouze jednopodlažní dům s dispozicí 4+kk, který by splňoval jejich požadavky na velký obytný prostor, aby se celá rodina mohla scházet u stolu a zároveň každý pár měl vlastní místnost pro své soukromí,“ popisuje David Musil.

Důraz na dispozici

Dům je koncipován tak, aby splňoval parametry nízkoenergetického standardu. Byl zvolený kompaktní a jednoduchý tvar s kvalitní dispozicí. V ní je kladený důraz na hlavní pobytovou místnost tak, aby byla její plocha v rámci domu co možná největší. Vstup do domu vede přes zádveří, ze kterého je přímo přístupná technická místnost.

Na zádveří navazuje chodba, z níž se vchází do ostatních místností v domě. Po pravé straně najdete samostatnou toaletu, koupelnu a šatnu, která však může sloužit i jako pokoj pro hosty. Po levé straně je pak ložnice manželů a vstup do obytného prostoru s kuchyňským koutem. Na konci chodby je situován poslední pokoj.

I při mytí nádobí se majitelka může těšit ze své zahrady.

I při mytí nádobí se majitelka může těšit ze své zahrady.

„Kompozice oken vychází z dispozičního řešení objektu a umístění domu na nároží. Vzhledem k tomu, že severní fasáda kopíruje uliční čáru, jsou okna umístěna pouze na fasádách orientovaných do zahrady. Z obytného prostoru a ložnice vedou velká francouzská okna na jižní terasu,“ upozorňuje David Musil.

Právě úzký kontakt interiéru se zahradou si manželé velmi pochvalují. „David věděl, jak ráda bývám na zahradě. V předchozím domě jsme měli výhled na zahradu omezený, okna z kuchyně v patře vedla do ulice, směrem, odkud přišel výbuch. V novém domě je tato strana téměř celá uzavřená a v podstatě ze všech oken máme výhled do zahrady. Vidím na ni i z kuchyňského okénka u dřezu a také z pokoje orientovaného západním směrem. Pořád jsme vlastně v kontaktu s přírodou,“ chválí si paní Ivana.

A dodává, že další výhodou, kterou s manželem oceňují, je bezbariérovost jejich nového domova: „Žádné schody, které je třeba zdolávat, bezbariérový přístup je i na zahradu, prostě nádhera!“

Jedině zděný

Konstrukci jednopodlažní stavby tvoří základy a základová deska původního objektu. Střecha je valbová s dřevěnou nosnou konstrukcí. „Stavba je vyzděná z keramických bloků Heluz Family 50. Obvodové zdivo tvoří zároveň svislé nosné konstrukce budovy a je zakončené železobetonovým obvodovým věncem. Strop tvoří sádrokartonovým podhled, příčky jsou také ze systému Heluz, popisuje stavitel Musil.

V koupelně nechybí ani velký sprchový kout.

V koupelně nechybí ani velký sprchový kout.

Volba vybraného systému byla záměrná. Součinitel prostupu tepla je u něj totiž na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K), takž není nutné dodatečné vnější zateplení. Výstavba tak probíhala rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie.

„Život v současném domě je v porovnání s předešlým lepší v mnoha ohledech. Ve starém domě v zimě zdmi prostupoval chlad, v novém domě máme v zimě i v létě příjemné klima. Dříve jsme také nepřetržitě slyšeli zvuky z blízké silnice a křižovatky, dnes k nám i při otevřených oknech doléhají nejvýš jakoby z dálky,“ popisuje majitelka.

A proč investoři zvolili zděný dům? Vždycky jsem věřila cihlám, můj tatínek kdysi pracoval v cihelnách... Cihlový dům je cihlový dům. Také jsem dala na dobré zkušenosti Davida.“

Moderní vzhled

Objekt je omítnutý bílou omítkou. Pro podpoření architektonického výrazu byly použité okenní rámy v antracitové barvě jak v exteriéru, tak i v interiéru, a betonové střešní tašky Tegalit v černé barvě.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

Venkovní garáž a oplocení je z opalovaného dřeva, takže představuje nezanedbatelný prvek dotvářející architekturu domu.

„Pořád zbývá dokončit určité detaily, zejména v zahradě, kde nicméně máme to nejhorší za sebou, byla hodně poškozená jak výbuchem, tak demolicí starého domu i stavbou nového. Už loni jsme založili nový trávník, obnovili záhony, hotová je i nová pergola, takže zbývají opravdu jen drobnosti, líčí paní Skřivánková.

Komfortní bydlení v novém domě si s manželem pochvalují. „Máme moderní dům, energeticky nenáročný, bez větších nároků na údržbu, bezbariérový. Nejvíc si užíváme pohodlí, vstup na zahradu a výhled, vypočítává Ivana Skřivánková. A dodává, že je nejvyšší čas hodit všechno špatné za hlavu a s novým domem začít i novou etapu života.

Dům před výbuchem

Dům před výbuchem

Rodiný dům

Projekt: Ing. arch. Vendula Cimala, Progessproject

Výměra pozemku: 299 m2

Realizace: 2019

Zastavěná plocha: 118 m2

Nosné zdivo: Heluz Family 50

Fasádní obklad: opalované dřevo inspirované japonskou technikou Shou Sugi Ban

Okna a dveře: kompozitová

Střecha: betonová střešní taška Bramac Tegalit

Garážová vrata: sekční

Vytápění: kondenzační plynový kotel, podlahové vytápění ve všech místnostech, v koupelně elektrický otopný žebřík

Ohřev teplé vody: plynový kotel v kombinaci s fotovoltaickými panely

Autor:
  • Nejčtenější

Rekonstrukci dvoupokojového bytu zvládla designérka za 350 tisíc

Pokud víte, jak na to, nemusíte se rekonstrukce bát. Interiérová designérka Andrea Vokřálová si proměnu vlastního bytu...

Václav Upír Krejčí a jeho manželka sami přestavěli chatu uprostřed lesa

Známý bavič Václav Upír Krejčí (64) přestavěl s manželkou Zuzanou chatu vlastníma rukama. Vynaložené úsilí přineslo své...

Nejpozoruhodnější vily Česka. Prohlédněte si sedm stavebních skvostů

Možná kolem nich den co den chodíte a ani ve snu vás nenapadlo, o jak velký architektonický skvost ve skutečnosti jde....

Rodinný dům má sice pět podlaží i výtah, děti však do něj nepatří

Pětiposchoďový rodinný dům je v horizontálně vystavěném Los Angeles raritou. V roce 1993 jej v městské čtvrti Studio...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dřevostavba s kruhovými okny evokuje loď, dostala proto jméno Kajuta

Usazen do pozemku jakoby plul. Takovým dojmem působil projekt domu s nautickým nádechem na architektky Barboru Jandovou...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Přišly ze Západu. Proč někteří paneláky milují a druzí jimi opovrhují

Premium Žádné jiné bydlení s sebou nenese tolik předsudků jako to v paneláku. Po revoluci se dokonce objevily návrhy na jejich...

Barva, která zlepšuje vzduch v interiéru, získala ocenění Grand Prix

Ocenění ze stavebních veletrhů si zpravidla odvážejí výrobky, které nabízejí výrazný technologický posun. Několik let...

Bytový projekt Sakura se pyšní nevídaným množstvím zeleně i teras

V pražských Košířích na místě brownfieldu, vyhořelého a nefunkčního plaveckého bazénu, vznikl unikátní bytový projekt...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...