Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Jak najít pro opravy dobrého řemeslníka a nepřijít o nervy a peníze

  1:00
Je potřeba vymalovat, obložit koupelnu, předělat podlahy. Pokud jste majitelem nemovitosti, víte, že úpravy nikdy nekončí a peníze byste potřebovali tisknout. Jak najít dobrého řemeslníka a co všechno je s ním potřeba dohodnout?

Po letech jste se odhodlali upravit koupelnu na chalupě. Místo otřískaného umyvadla sprchový kout, vydlaždičkovat, záchod s moderním splachováním.... S řemeslníkem domluveno. „Vše bude úžasný, paninko, podle vašich představ, jen budu potřebovat zálohu, abych nakoupil všechny ty věci....“

Dáte peníze a od té chvíle spadnete do jiné časové dimenze. Co mělo být radostné a rychlé, se najednou táhne, nemá teď čas, má rýmu a nakonec přestane zvedat telefon. Případně odvede práci v takové kvalitě, že se vám chce plakat. Jak se takové situaci vyhnout?

Dohoda musí být srozumitelná

Jasně vyjádřete, co chcete, a nechte si připravit cenový návrh. Ne jen jednu cifru na papíře, ale rozpis, abyste věděli, kolik dáte za materiál a kolik za práci. Dejte najevo, že se v problematice vyznáte a skutečně si alespoň po internetu zjistěte co nejvíc informací.

Tak kde to máte, paninko?

Peklo s řemeslníkem byl doživotní šok.

Pan Neumann zvedl telefon okamžitě, vyslechl moje požadavky a milým hlasem...

Bylo jich tolik, že si na toho prvního už ani nevzpomínám. Roky jsem žila ve starém činžáku, kde věčně něco nefungovalo, takže se u mě řemeslníci střídali jeden za druhým. Ale ti, kteří mi otevřeli dveře třinácté komnaty, byli hned dva.

Mnohé firmy mají typové ceníky například za rekonstrukci koupelny různých rozměrů podrobně rozepsané na webu, jejich prostudováním získáte alespoň rámcovou představu, kolik ta vaše může stát. Předem by prostě mělo být naprosto jasné, že to, na čem se dohodnete, budete i vyžadovat.

Jde-li o něco složitějšího (a dražšího), neváhejte sehnat stavební dozor. Někoho, kdo věci rozumí a včas dokáže poukázat na nedostatky, chybné postupy, nevhodné materiály. Ideální je, když je tento dozor už u sjednávání práce. Zaprvé bude vědět, co přesně se dohodlo, a zadruhé řemeslník bude vědět, že existuje někdo, kdo mu bude koukat pod ruce a nic nenechá jen tak. Je to spíš kvůli obezřetnosti, pokud byste náhodou narazili na nepoctivé řemeslníky.

Nepodceňte smlouvu

Vše, na čem se dohodnete, zapište do smlouvy o dílo. Určitě nestačí formulace „položení podlahy v kuchyni“. Buďte podrobnější. Smlouvu sepište dvakrát, pro každého jeden originál. Měla by obsahovat minimálně následující údaje:

  • Smluvní strany: kdo od koho objednává. Ten, kdo je uveden jako dodavatel, je vůči vám za dílo odpovědný, a to i ve chvíli, kdy část práce zadá „dál“ nějakému subdodavateli.
  • Dílo a jeho rozsah: popis toho, jakou práci objednáváte. Věc popište podrobně, z jakých je materiálů, v jakých barvách, s jakými funkcemi. Uveďte, zda materiál dodáte vy, či firma. Pokud má dílo odpovídat nějakým normám (elektroinstalace a podobně), uveďte kterým.
  • Cena: domluvená cena je jedna věc, realita bývá jiná. Vždy se najde něco, za co je třeba připlatit. Třeba proto, že jste nepočítali s prohnilým krovem, a tak nová střecha znamená víc práce než jen položení nové krytiny. Dohodněte se předem, že případné náklady navíc s vámi řemeslník prokonzultuje a zapíšete je jako přílohu ke smlouvě. Domluvte se také, jakým způsobem zaplatíte. Ideální je volit formu zálohy a dvou doplatků, jednoho v půli díla a druhého po předání. Předejdete tak nepříjemné situaci, že firma přijme peníze a pak po anglicku zmizí. Ještě drobnost: pokud neposíláte peníze na účet, nechte si o jejich přijetí vystavit stvrzenku.
  • Termín: stanovte si začátek prací a nejzazší termín předání celého díla. Určete také pokutu pro případ, že něco bude pozdě. Je fér, aby postih hrozil oběma stranám, jak za zpoždění při placení, tak za dodání hotového díla. Pokutu stanovte rozumně. Marně byste se domáhali pěti procent z ceny za každý den prodlení (to by bylo v rozporu s dobrými mravy). Přiměřený požadavek je cca 0,3 až 0,5 procenta za každý den prodlení.

Má smysl chodit k advokátovi?

Jestli zadáváte práci za 20 tisíc korun, asi se vám nechce dát u advokáta pět tisíc za sepsání smlouvy. V takovém případě nejspíš nepůjde o složitou zakázku a vy znění smlouvy třeba dle uvedeného vzoru zvládnete ohlídat sami. Jestli však už jde o práci za statisíce, či dokonce miliony, návštěva advokáta rozhodně není na závadu. Nemusí vám smlouvu přímo sepisovat, ale můžete s ním konzultovat návrh, který vám firma předložila.

Sledujte průběh akce

Ideálem by bylo nechat vše udělat na klíč: zadat práci a přijít za měsíc do nového, uklizeného, předělaného. Tak to raději ne. Naopak, choďte se dívat vy nebo pověřte fundovaný „dozor“. Ptejte se, pozorujte. Jen tak předejdete například tomu, aby se třeba pod dlaždičkami ukryly špatně těsnící rozvody. Když je něco v nepořádku, hned to řešte. Lépe se ty rozvody předělají hned, než by se dlaždice později rozkopávaly.

Hotovo. Opravdu?

Dílo si nechte oficiálně předat, ideálně o tom sepište zápis. „Zákazník by měl v tuto chvíli upozornit na zjevné vady a žádat jejich nápravu či slevu z ceny,“ doporučuje právník Petr Novák. Tady se ukáže, jak jste byli prozřetelní, že jste všechny peníze nezaplatili hned. Poslední platbu pošlete (podle toho, jak je to ve smlouvě), až budete s prací spokojeni.

Na díle se však mohou později objevit i skryté vady, které zákazník nemá šanci odhalit při předání. „Jestliže zákazník takový nedostatek zjistí, měl by bez zbytečného odkladu dílo u zhotovitele reklamovat. Reklamaci však lze podat maximálně do dvou let od předání díla, po této lhůtě nároky zákazníka zanikají,“ upozorňuje Petr Novák.

Když řemeslník reklamaci neuznává nebo nereaguje, může se zákazník obrátit na právníka, případně na soud. Často k soudu ani nedojde. Stačí, aby právník, který zastupuje poškozeného, zaslal zhotoviteli předžalobní výzvu.

Najmout kamaráda, nebo cizí firmu?

Úplně první krok je dobrý výběr řemeslníka. Zdaleka nejde jen o nejnižší cenu: i když využijete nějakého nabídkového portálu, třeba aaapoptávka.cz, hledejte reference od lidí, kteří služeb firmy využili před vámi. Zkontrolujte údaje v obchodním rejstříku a také úplně jednoduše zadejte do internetového vyhledávače název firmy a k tomu slova zkušenosti, diskuse, reklamace...

Katastrofy českých domácností

Co všechno dokážou zlaté ručičky.

Svérázná stavební úprava fasády bytového domu.

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy i legrační řešení. Již podruhé jsme oslovili inspektory nemovitostí, aby vybrali nejzajímavější šlendriány a kuriozity českých bytů, domů a jiných nemovitostí.

Podívat se můžete i na web podvodnefirmy.cz, samozřejmě je třeba vážit objevená hodnocení, třeba z pohledu nekalé propagace a konkurence. V každém případě se vyplatí dát na dobré reference těch, kdo mají s firmou osobní zkušenosti.

Takže když vidíte na návštěvě u přátel nová okna a oni jsou s nimi spokojeni a nadšeně vám vypráví o práci řemeslníků, vezměte si na firmu kontakt. Stejně tak si nechte říct jméno firmy, která viditelně svou práci odflákla, a zařaďte ji hned na černou listinu těch, které nikdy neoslovíte.

Velké dilema nastává, když volíte, zda o práci požádat souseda či kamaráda, nebo zda hledat cizí firmu. Má to svá pro a proti:

+ dáte práci (a peníze) sousedovi/ kamarádovi

+ soused se bude snažit, aby vše bylo OK, protože vás zná

+ možná vám udělá dobrou cenu či posečká s platbou

- možná vám bude hloupé říct si o písemnou smlouvu nebo o účtenku

- on bude mít pocit, že vám udělal dobrou cenu, vy, že vás natáhl

- budete se zdráhat věc reklamovat a pak vás to bude štvát

- když reklamovat budete, vaše vztahy se nejspíš radikálně zhorší

Sami zvažte, zda ve vašich očích převažují klady, či zápory.

Úpravy v bytě, když nejste majitelem

Bydlíte v bytě už léta a rekonstrukci by to chtělo. Jenže ten byt vám neříká pane. Jste v nájmu. Co si můžete dovolit v bytě změnit a co ne?

Na přidělání poličky se asi nebudete chodit ptát, s tím žádný domácí problém mít nebude. Pokud byste však plánovali úpravy, které změní funkčnost či vzhled bytu, měl by s tím pronajímatel vyjádřit souhlas. Někdy je to sporné.

Třeba takové malování: pokud nahradíte bílou jinou bílou (jen proto, aby bylo čisto), souhlas s malováním po vás nikdo chtít nebude. Jestliže však míníte vytvořit v bytě něco extravagantního, třeba černo-oranžově pruhovaný pokoj, měli byste to konzultovat. S největší pravděpodobností s tím problém nebude, pokud se zavážete, že před ukončením nájmu dáte vše do původního stavu. To ostatně budete muset udělat i ve chvíli, kdy byste plánovali nějakou úpravu bez souhlasu majitele.

Právník Petr Novák ze společnosti Vasenaroky.cz upozorňuje: „Pokud jde o formu souhlasu, ta musí být písemná, jestliže byla i původní nájemní smlouva uzavřena písemně.“ A písemnou podobu smlouvy v každém případě doporučuje. Ostatně už v nájemní smlouvě je dobré stanovit, zda a jaké bude nájemce oprávněn provádět změny bez souhlasu pronajímatele.

Současně platí, že pokud byt nájemník na vlastní náklady zhodnotí, je pronajímatel povinen nájemci nahradit náklady. To však rozhodně neznamená, že by pronajímatel platil celou akci. Obvykle jde o částku rozdílu hodnoty věci před zhodnocením a po něm. Když se na ní neshodnete, bude třeba obrátit se na znalce. „Zároveň musí jít o změnu provedenou s předchozím souhlasem pronajímatele, bez jeho souhlasu k nároku na vyplacení vyrovnání nedochází,“ připomíná Petr Novák.

Základní vzor Smlouvy o dílo

Smlouva o dílo uzavřená podle § 2586 a. n. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, níže uvedeného dne mezi

Objednatelem
jméno, příjmení: Evelínou Pěknou
datum narození: 15. ledna 1975
bydliště: Klikatá 652, Městečko, 652 01
(dále jen Objednatel)
a
Zhotovitelem
název právnické osoby: Benda a synové
IČ: 123456789
sídlo: Řemeslná 1, Městečko 652 01
Zastoupený panem Janem Bendou (dále jen Zhotovitel).

I. Předmět smlouvy
1. Zhotovitel se touto smlouvou zavazuje provést na svůj náklad a své nebezpečí pro objednatele rekonstrukci koupelny v rodinném domě na adrese Klikatá 652 Městečko. (dále jen Dílo).

a. Instalace a obložení sprchového koutu (sprchový kout My Space 90 cm, instalace sprchového sloupu Slim - matný)
b. Položení podlahového vytápění a dlažby (dlažba Decor 1, celkem 15 m², styl položení „na koso“, 10 cm vysoký lem kolem stěn, podlahové vytápění Arnold 6 m² bude umístěno v promezi sprchovým koutem a umyvadly)
c. Obložení koupelny (do výše 170 cm, obklady Decor A, celkem 30 m², béžová spára, styl obkladu „na převazbu“). Obklad zakončen lištou v barvě spár.

2. Zhotovitel se seznámil s objektem a prostory, v nichž má být dílo prováděno, jsou mu známy veškeré technické podmínky.

3. Objednatel se zavazuje Dílo převzít a zaplatit za něj Zhotoviteli cenu sjednanou v článku II této smlouvy.

II. Cena Díla a způsob úhrady
1. Cena Díla byla stranami smlouvy stanovena ve výši 80 000 korun včetně DPH. Cena Díla může být zvýšena o předem odsouhlasené a oběma stranami písemně potvrzené více práce.

2. Platby za Dílo budou provedeny po řádném provedení příslušných prací, a to následovně: a. záloha ve výši 20 000 korun do 10 dnů ode dne uzavření této smlouvy; b. 1. splátka ve výši 30 000 korun do 5 dnů ode dne zahájení prací c. doplatek ve výši 30 000 korun do 5 dnů ode dne předání řádně dokončeného Díla bez vad a nedodělků, případně po odstranění vad a nedodělků uvedených v předávacím protokolu.

3. Veškeré platby budou prováděny na účet Zhotovitele vedený u Fio banky
č. ú. 987654321/2010.

4. Zhotovitel nemá právo požadovat úhradu jakýchkoliv vícenákladů vzniklých v důsledku nesprávnosti při jeho měření či při specifikaci použitých materiálů.

III. Povinnosti zhotovitele
1. Zhotovitel garantuje bezvadné provedení veškerých prací včetně subdodávek.

2. Na provedené práce a dodaný materiál poskytuje Zhotovitel záruku 3 roky.

3. Zhotovitel bude používat výhradně nový a nepoškozený materiál 1. kvality.

4. Zhotovitel je povinen dokončit a předat Dílo v souladu s projektovou dokumentací, českými technickými normami,doporučeními výrobců příslušných materiálů a dodavatelů.

5. Zhotovitel se zavazuje umožnit Objednateli kontrolu prací, které mají být zabudované nebo budou nepřístupné, před jejich zakrytím. Ke kontrole ho vyzve alespoň den před provedením zakrývacích prací. Objednatel je oprávněn dožadovat odstranění případných vad. Jestliže tak Zhotovitel neučiní v přiměřené lhůtě, je Objednatel oprávněn od smlouvy odstoupit.

6. Zhotovitel si bude při realizaci Díla počínat tak, aby nevznikla Objednateli škoda, a zavazuje se případné škody uvést do původního stavu na vlastní náklady.

7. Zhotovitel bude provádět práce výhradně v pondělí až pátek, od 9.00 do maximálně 18.00 hodin. 8. Objekt bude po skončení Díla předán Objednateli v uklizeném stavu, stavební odpad bude Zhotovitelem zlikvidován.

IV. Doba a místo plnění
1. Zhotovitel provede dílo nejpozději do 30. listopadu 2016.

2. Dílo bude předáno osobně, o jeho předání bude sepsán předávací protokol. Případné vady a nedodělky uvedené v předávacím protokolu odstraní Zhotovitel do 10 pracovních dní.

V. Sjednané sankce
1. Pro případ prodlení Zhotovitele s dokončením díla sjednávají smluvní strany smluvní pokutu ve výši 0,3 procenta z celkové ceny Díla za každý den prodlení.

2. Pro případ prodlení Objednatele s platbou 0,3 procenta z celkové ceny Díla za každý den prodlení.

VI. Závěrečná ustanovení
1. Tato smlouva může být měněna pouze písemnými dodatky.

2. Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech, přičemž každá ze stran obdrží po jednom.

V Městečku dne 25. 10. 2016
Objednatel: Evelína Pěkná
Zhotovitel: Jan Benda

Jde o obecný vzor, který nemusí zohledňovat konkrétní případ a individuální potřeby. Zdroj: DostupnyAdvokat.cz

  • Nejčtenější

Z domku pro zahradníka vzniklo nádherné rodinné bydlení s geniem loci

Bývalý letohrádek patřící v minulosti rodu Buquoyů prošel řadou proměn. Měnili se majitelé i použití. Naštěstí v roce...

Bydlí ve více než 130 let starém špejcharu. Sami jej předělali

Aneta a Tomáš zrekonstruovali starý špejchar ve dvoře statku na severním okraji Prahy. Podle vlastního návrhu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen: sestry mají každá svůj pokoj a maminka kuchyň i obývák

Vychovala čtyři dcery, z toho dvě jsou již samostatné. Dvě nejmladší s ní stále žijí, a to ve starém domku po babičce,...

Spojením dvou bytů vznikl jeden velký, soukromí mají rodiče i děti

Někdo je spokojený v bytě 3+1, další touží po větším. To se podařilo rodině s dvěma dětmi v Praze 4, když si přikoupili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý kout Prahy vás přenese na venkov, uklidní a pohladí duši

Jednou nohou v Praze, přesto daleko za humny. Severovýchodní okraj metropole zahrnující Satalice, Vinoř či Ctěnice je...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Materiál na podlahy i stěny, který vydrží i tisíce let, je zpět

Při rekonstrukcích starých činžovních domů i bytů se často ponechává původní teracová podlaha. Bývá totiž i po...

Dům, kterým nejznámější americký architekt předběhl svou dobu

Nejslavnější americký architekt dvacátého století Frank Lloyd Wright navrhl víc než tisíc staveb, osm z nich je zapsáno...

Ze staré chalupy zbyl jen kamenný roh. K němu postavili novostavbu

Kolemjdoucí si možná řekne, jak pěkné chalupy se kdysi stavěly na našich horách, případně pochválí dobrou rekonstrukci....

Takovou směs stylů jen tak neuvidíte. Sto let starý hrad je důkazem

Touha po chybějící historii vedla řadu Američanů k pořízení „historického“ domu, dokonce přímo hradu či zámku. To je i...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...