Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I bosá noha dělá rámus, sousedským sporům kvůli hluku se lze vyhnout

I když se doma obvykle přezouváte a neklapete po podlaze v podpatcích, i bosá noha je zdrojem takzvaného kročejového hluku. O tom, jaký zvládnou vytvořit malé děti a jejich hračky včetně odrážedel, nemluvě. Bez protihlukových podložek se tak většinou neobejdete.
Když položíte plovoucí laminátovou podlahu na nerovný podklad, tak zvyšujete...

Když položíte plovoucí laminátovou podlahu na nerovný podklad, tak zvyšujete její hlučnost, krytina klape při došlápnutí. | foto: KPP

Budete-li krytinu celoplošně lepit, tak vás podložka zajímat nemusí (pozor, to neplatí u dlažby, byť se lepí!). Pokud se však chystáte pokládat podlahu se zámkovým spojem (takzvaným plovoucím způsobem) je použití protihlukové podložky nezbytné.

Pokud je podložka již integrovaná do krytiny (platí to například pro všechny vinylové krytiny Wineo na HDF desce), už by se neměla použít další, aby nedocházelo k průhybu.

„Kročejová neprůzvučnost je schopnost vodorovné konstrukce, tedy podlahy zachytit nebo naopak propustit mechanické nárazy přes všechny vrstvy stropní konstrukce až k sousedovi pod vámi,“ vysvětluje Aleš Viktorín ze společnosti Kratochvíl parket profi, která ve svém sortimentu nabízí podložky pro všechny druhy krytin.

Nejde jen o dupání, občas vám může něco upadnout na podlahu, posouvání židlí či křesel nebo odstřeďující pračka, to vše vydává zvuky, které mohou projít konstrukcí podlahy do bytu pod námi.

Pro klid v domě

Aby tedy soused pod vámi neslyšel každé vstávání od stolu, je dobře před pokládkou krytiny myslet na protihlukovou podložku, jejíž základní funkci je útlum takzvaného kročejového hluku.

„Podložky se pokládají pod zámkové materiály proto, že tyto krytiny jsou sice pevné v tahu, ale nejsou pevně uchyceny k podkladu. Při chůzi tak dochází k (vertikálnímu) pohybu lamel, k jejich stlačení při došlapu, což má za následek určitou rezonanci, klapání, prostě hluk, proto je role podložky nutná k odhlučnění podlahy,“ pokračuje Aleš Viktorín.

Zatímco od tvrdých povrchů se zvuk odráží, měkké, pórovité materiály jej absorbují a hluk tlumí. Určitě však neplatí, že čím vyšší a měkčí podložka, tím lépe, právě naopak.

„Pokud byste použili vysokou měkkou podložku s výškou 5 až 8 mm, tak při došlapu by zámek krytiny vertikálně pružil, hýbal by se a měl by tendenci se ´otevírat´. V případě nerovnosti by dokonce mohlo dojít ke zkřížení zámku, jeho uvolnění nebo ulomení, tedy k poškození krytiny,“ vysvětluje odborník z KPP.

Podložka Silent Premium je na jedné straně opatřena fólií, pod níž je lepicí vrstva. Po stržení fólie se na lepicí vrstvu aplikuje podlahová krytina..

Většina podložek je vyráběna z polyuretanu nebo z pěny, aby měla co nejvyšší hustotu, a tedy co největší odolnost proti bodovému zatížení, aby tlumila kročejový hluk, ale nebyla měkká. Podložky nelze pod krytinou kombinovat.

Stejně tak pokud je podložka již integrovaná do krytiny (platí to například pro všechny vinylové krytiny Wineo na HDF desce), už by se neměla použít další, protože by se tím jen zvýšil efekt měkkého podloží, kdy dochází k průhybu. Pod některé druhy krytin je navíc třeba pod podložku ještě položit parozábranu, některé druhy podložek už parozábranu mají integrovanou.

Podložka by nikdy neměla vyrovnávat nerovnosti v podkladu, slouží pouze k útlumu kročejového hluku. U všech podložek časem dojde v důsledku zátěže k nějakému prošlapání, takže vyrovnání by možná na začátku fungovalo, ale nemělo by dlouhé trvání.

Protihlukové podložky na podlaze vám šetří dohady nejen se sousedy

Podložka, která utlumí kročejový hluk

Kromě výše zmíněních druhů ještě existují protihlukové podložky, které nabízejí benefity obou pokládek, tedy lepené i plovoucí. Řeč je o podložce Silent Premium, která je na jedné straně opatřena fólií, pod níž je lepicí vrstva.

Podlahář v takovém případě na podklad položí na volno tuto podložku, vrchní fólii strhne až těsně před pokládkou krytiny (lepené vinylové dílce) a přímo na lepicí vrstvu podložky aplikuje krytinu. Po zaválcování a zaschnutí drží krytina přímo na podložce, nikoli na podkladu. Takové řešení výrazným způsobem zvyšuje akustický komfort krytiny a současně máte podlahu zafixovanou.

Pod dřevěné krytiny se používají měkké pěnové podložky do 3 mm.

Problémy s hlukem vznikají i kvůli špatné pokládce. Když třeba položíte plovoucí laminátovou podlahu na nerovný podklad, tak zvyšujete její hlučnost, krytina klape při došlápnutí. Nebo když nivelační stěrka není oddělena od zdí dilatační spárou, tak se přenášejí vibrace do stěn, do vertikálních konstrukcí.

Typy podložek pod jednotlivé krytiny:

  • Pod dřevěné krytiny se používají měkké pěnové podložky do 3 mm.
  • Pod laminátové krytiny se doporučují měkké pěnové podložky do 2 mm.
  • Vinylové krytiny na HDF desce ze sortimentu KPP jsou vždy vybaveny integrovanou podložkou. Jinak by platilo pravidlo jako pod laminát, tedy měkké pěnové podložky do 2 mm.
  • Minerální SPC krytiny a zámkové vinylové krytiny - používají se polyuretanové podložky v tloušťkách pouze 1,2 až 1,5 mm. SPC jsou tvrdé, ale tenké a křehčí krytiny. Aby tedy nedocházelo k vertikálnímu pohybu krytiny (nahoru a dolů) a k průhybu podlahy, musí být podložka pevná, aby nebyla tolik stlačitelná. Proto určitě nepoužívat pěnové, ale polyuretanové podložky.

Cenové rozmezí pro podložky je široké, od nejlevnějších za 20 Kč/m2 po dražší 130 Kč/m2 bez DPH.

Pozor na dlažbu

Spáry mezi deskami DSDI, které se používají pod dlažbu, aby se zabránilo kročejovému hluku, se přelepí páskou.

Velké spory mezi sousedy přináší dlažba položená přímo na beton při rekonstrukci v panelových domech. Tady pomůže izolační vložka, takzvaný DSDI panel, jehož položením pod dlažbu se utlumí hlučnost až o 18 decibelů. Jde o materiál pouze 6 mm silný, který se vkládá mezi vrstvy lepidla při jinak tradiční pokládce dlaždic. Je vhodný i v případě podlahového vytápění.

Materiál je určený nejen pro tlumení kročejového hluku, ale také jako separační vložka pro eliminaci smykového napětí mezi dlažbou a deformujícím se podkladem. Při montáži přímo pod keramickou dlažbu získáte velmi efektivní kročejovou izolaci v tloušťce do 20 mm včetně keramiky. Jde o součást systémového řešení RAKO System – Tichá dlažba.

Spáry mezi deskami DSDI, které se používají pod dlažbu, aby se zabránilo kročejovému hluku, se přelepí páskou. Pak se nanese oboustranně lepidlo, tedy na panely i na spodní stranu dlažby.

Pokládka izolačních desek: spáry mezi izolačními deskami přelepte běžnou krycí páskou pro malíře. Zamezíte tak vyplnění možných mezer lepidlem při pokládce dlaždic.

Toto řešení je vhodné jak pro odhlučnění keramické podlahy, tak také pro pokládku na nadměrně deformovatelné konstrukce. Například v dřevostavbách představují takový podklad OSB či cementovláknité desky. Tyto konstrukce se mohou mírně prohýbat nebo smršťovat, zkrátka pracují. Stejný postup pak platí i pro parkety nebo dokonce aplikaci na stávající popraskaný beton.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka z Ordinace bydlí u Budějovic. K manželovi přišla s hrnci a kočkou

Herečka Teresa Schel bydlí s manželem sochařem Petrem Schelem v malé obci nedaleko Českých Budějovic. Na klid na venkově si manželé rádi zvykli během pandemie koronaviru a dnes si svůj domov nemohou...

10. července 2024

V malebné obci u Příbrami si postavili roubenku. Srub z kulatiny zavrhli

Zuzana s Honzou žijí dlouhodobě v zahraničí, ale kdykoliv mají volno, jezdí si oddechnout do Honzovy rodné vesnice, ve které stále žije jeho tatínek. Nakonec si zde, mezi Příbramí a Pískem, postavili...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zachránili zámky v Česku. Díky odvaze a úsilí vrátili ruinám jejich krásu

Mirošovice, Ctěnice, Kácov a třeba i Slezské Pavlovice, Hošťálkovy či Slavičín. Zde stojí zámky, které osvícení majitelé či vedení obcí dokázalo často zázrakem zachránit. Díky těmto zapáleným...

7. července 2024

Mezonet v Českém Krumlově je stejně skvělý jako jeho majitel

Malíř, ilustrátor a grafik Jindra Čapek se po návratu z dlouhé emigrace usadil před více než dvaceti lety v Českém Krumlově. Mezonetový byt v renesanční památce je pro něj zároveň uměleckým ateliérem...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bytě se nebáli výrazných barev ani prosklených příček. Výsledek nadchne

Komplexní rekonstrukce interiéru bytu v cihlovém domě pod pražským Vyšehradem nebyla vůbec jednoduchá. Architekti totiž pracovali z Bratislavy a Vídně, takže veškeré konzultace probíhaly online. Díky...

9. července 2024

Mezonet, kde se autoři nebáli muralové zdi ani neonových barev

Byt v novostavbě rezidenčního objektu v nově vznikající pražské čtvrti Emila Kolbena nabízí na ploše 131 metrů čtverečních dispozici 4+kk. Především se však díky architektům nebojí barev ani muralové...

13. července 2024

Z bazénu v domě vznikl útulný byt. Stačilo přidat velká okna

Kde nic není, ani čert nebere. Tak zní jedno staré přísloví. Když není prostor, kde by bylo možné vytvořit prostor k bydlení, je nutné najít řešení. Kdekoliv. Přesně tak přistoupili k problému mladé...

12. července 2024

V paneláku máme štěnice. Táhnou se od souseda, který hromadí věci od popelnic

Premium

Bydlím v panelovém domě, kde jsme prozatím všichni žili v relativním klidu. Ale pak se situace změnila. Soused začal tahat do svého bytu věci od popelnic a s tím vším nepořádkem se v domě objevily...

12. července 2024

V malebné obci u Příbrami si postavili roubenku. Srub z kulatiny zavrhli

Zuzana s Honzou žijí dlouhodobě v zahraničí, ale kdykoliv mají volno, jezdí si oddechnout do Honzovy rodné vesnice, ve které stále žije jeho tatínek. Nakonec si zde, mezi Příbramí a Pískem, postavili...

11. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...