Mladá rodina chtěla racionálně navržený dům, dát šanci propagovaným novým technologiím, aby bylo jejich bydlení šetrné k životnímu prostředí. Rozhodla se tedy pro nízkoenergetickou dřevostavbu a šeredně doplatila na nedostatek technických zkušeností dodavatele.
Stěny domu tvoří panely z OSB desek na dřevěné nosné konstrukci s vnitřní výplní minerální vlnou, na vnitřním líci je předstěna z plynosilikátových tvárnic a vnější povrch tvoří zateplovací systém.
„Vše kolem stavby probíhalo bez větších zádrhelů. Firma po předávacím řízení opravila několik nedodělků a po intervenci právníka přiznala penále za pozdní dokončení domu. Krize přišla až po nastěhování, přesněji v zimě, kdy jsme zjistili, že není možné dům vytopit na komfortní teplotu ve všech místnostech,“ uvádí Kamil. Kritickým se jeví to, že dům nemá konvenční topná tělesa, ale pouze rekuperaci tepla s elektrickým ohřevem.
„Krb v centrální části domu vyhřívá dostatečně, ale teplo se podivným způsobem ztrácí, všude profukuje chlad,“ doplňuje Kamil. Firma na reklamace nereagovala a nyní, když nemovitosti uplynula záruka za jakost, už na ni nemá Petra s Kamilem právo.
Účet za elektřinu 80 tisíc ročně
„Další zimu to došlo tak daleko, že jsme nakoupili přímotopy a museli stále topit v krbu, i když se nám moc nechtělo. V létě 2014 jsme proto v přízemí doplnili topné rohože pod novou dlažbu. V horních pokojích máme volně stojící přímotopy. Účet za elektřinu máme za rok 80 tisíc korun,“ říká Petra.
Po pěti letech provizorních řešení nalézali další a další nedostatky, a proto se obrátili na inspektory nemovitostí, aby stav pomohli zmapovat. „Při prohlídce domu jsme zjistili příčiny tepelné nestability a desítky dalších problémů,“ říká inspektor Peter Mosio.
Proč nemůže rekuperace dům utáhnout:
- Stěnové panely doplatily na katastrofální technologickou nekázeň řemeslníků. Skoro se zdá, že zhotovitel nevěděl, co dělá.
- Celá budova enormním způsobem netěsní, přičemž platí, že těsnost obálky budovy je ostře sledovanou veličinou, která by se měla ověřit tzv. blower door testem při stavbě budovy. Zde proveden evidentně nebyl.
- Panely mezi sebou netěsní, jsou nesprávně napojené na soklovou část, mají neutěsněné perforace a prostupy a nesystémově provedené přechody.
- Systém rekuperace je zásadním způsobem omezený netěsnostmi, a proto nefunguje.
- Z dalších vad jsou to například nesystémově provedené kotvení sádrokartonových konstrukcí.
- Vstup do domu a balkony jsou učebnicovými příklady tepelných mostů.
- Výustky potrubí rekuperace jsou nevhodně umístěny, a proto dochází ke vzduchovým „zkratům“, tedy že jeden odtah vzduchu odsává přiváděný vzduch z vedlejší výustky, a tak se vůbec nedostane do místnosti.
- U střešních oken v podkroví je zjištěna kondenzace uvnitř střešní konstrukce. Mezerami mezi krokvemi a podhledem volně proudí vzduch.
- Zásobník teplé vody nemá potřebnou izolaci a voda v něm se rychle ochlazuje a zásobník ohřívá místnost, ve které je umístěn.
- Rozvaděč elektroinstalace je nebezpečný a nemá popisy.
Nyní proto bude inspektorem navržený návrh oprav rodinného domu včetně finančního ocenění oprav vad a rodina se rozhodne, kdy a do jakých zásahů bude investovat.
Chtějte svůj dozor v průběhu stavby
Před záměrem koupit dům od developera prověřte jeho předchozí realizace. Nechte inspektorem nemovitostí zkontrolovat dokumenty, které vám developer předloží před podpisem smlouvy.
Trvejte na průběžných návštěvách stavby v určitých intervalech, které vám doporučí dobrý inspektor nemovitostí nebo rovnou zaměstnejte svůj technický dozor, ale to nebývá standardem.
Prosaďte si tzv. milníkové kontroly stavby odborníkem, který si umí vyžádat důležité zkoušky včas - tedy před tím, než bude pozdě a již nepůjde zásadní vady opravit. Dokážete tak zabránit právním tahanicím po předání domu a hlavně po převedení vašich peněz na účet prodejce.
Při předání domu je potřeba jej velmi důkladně zkontrolovat technicky i formálně. Tedy zda je technický stav shodný se stavem předpokládaným smlouvou o dílo nebo kupní smlouvou a zda jsou předávány všechny doklady.
Reality pod lupouKoupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou. Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE. Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí. |