Peklo s nesnesitelnými sousedy: jak řešit drsné války s věčnými otrapy

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo má dobré sousedy, může to považovat za výhru a tiše doufat, že to tak i zůstane. Pro ostatní platí, zkuste s nimi vyjít. Možná vám pomůže přehled trapičů a pár rad, jak na ně. A věřte, nejste v tom sami.

Klepna je většinou žena dokonalých rétorických schopností. | foto: Profimedia.cz

Znáte ten gruzínský vtip týkající se sousedských vztahů? "V pondělí zabil soused mého hosta. V úterý jsem zabil sousedova hosta. Ve středu zabil soused mého otce. Ve čtvrtek jsem zabil souseda. Je pátek. Nudím se a je mi smutno." Někteří lidé ani nemusí být zlí, prostě jen konflikty, spory a poměřování sil k životu potřebují. A kdo je vždycky na ráně? Přece soused.

Ať už je to v paneláku nebo za plotem zahrádky. A jak na ně? Nabízíme vám jednoduchou typologii takových potížistů. Znáte je asi skoro všechny. A zdaleka nemusíte bydlet zrovna vedle zabijáka, abyste se z některých zbláznili. Jen pozor, abyste se mezi Klepnami, Nespavci, Machry, Vetřelci či Detektivy náhodou také nenašli. Ne, samozřejmě že ne. My jsme přece ti normální!

Klepny a pomlouvači

Klepna je většinou žena dokonalých rétorických schopností. Sousedka s obrovským vlivem, kvůli níž se ročně rozpadá aspoň jedno manželství v ulici. Přehled má neskutečný, neboť často spolupracuje s typem zvaným Detektiv.

Její talent spočívá v neuvěřitelné schopnosti šířit informaci tak, aby se nemohlo stát, že by se k někomu nedostala. Jedná se přirozeně o zprávy dokonale zdramatizované, neúplné a nepodložené. Absolutní katastrofou je takovou klepnu si znepřátelit. To věděl již hrdina Nerudovy povídky Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku, který se kvůli drbům rozhodl skoncovat se životem.

K humorným momentům dochází ve chvíli, kdy vám Klepna barvitě líčí děsivou story, v níž hraje jednu z hlavních rolí, a zapomene, že jste se jí s tímto zážitkem před týdnem svěřili právě vy.

"Jednou jsem sousedům vyprávěla, že jsme potkali na dovolené Lucii Bílou. Za měsíc se ke mně přiřítila místní drbna s tím, abych hádala, s kým se skamarádila v lázních," říká lékařka Jana.

Rada: Třebaže zrovna nemáte náladu poslouchat, kdo všechno se včera v noci vystřídal u sousedky pod vámi, snažte se tvářit, že bedlivě nasloucháte. A hlavně nic neříkejte.

Velice obvyklý typ, který vzbuzuje nelibost jak v paneláku, tak na rekreaci.

Okupanti a suveréni

Znáte borce, kteří se tváří, že dýcháte jen díky jejich svolení? Pokud mu patří kus cesty, dovede si to náležitě ohlídat. Někdy se dokonce za její používání pokouší vybírat mýto. A běda, když utrhnete jablko z JEHO stromu, třebaže ten se vypíná pět metrů nad vaší zahradou.

S oblibou například vypouští septik těsně u vašeho plotu a pořizuje si ty největší repráky ve vsi. A protože nesnášíte dechovku, hraje dechovka. Psa venčí zásadně v pět ráno hned pod vaším oknem a většinou při tom ještě pořvává na další pejskaře. Pokud nemá psa, túruje místo toho čtyřkolku.

Pokud nemá čtyřkolku, huláká na svého kámoše do mobilu. Kromě dvou dog vlastní ještě tři a víc aut, která parkuje v ulici tak, aby sousedi neměli šanci zastavit v rozumné vzdálenosti od svého domu.

"Vedle nás bydlí stavbař, který zabral dodávkami půlku ulice. Není s ním absolutně šance hnout. Můžete mu nosit buchty, můžete mu lichotit nebo vyhrožovat. Vždycky vám foukne kouř do obličeje a přikoupí si další fáro, aby bylo jasné, kdo tu šéfuje," stýská si advokát Josef s pocitem, že studoval zbytečně.

Rada: Kupte si co největší kus pozemku před domem nebo tři dogy a ještě větší auto.

Machři a mistři

Machr je člověk, který je ochoten cokoliv spravit a naprosto cokoliv sehnat. Největší záchvaty altruismu tento sousedský typ chytnou, když se neprozřetelně prořeknete, že něco nefunguje. Takový "kutil" nám jednou po celodenní úmorné práci spravil zvonek. A úspěšně ho při tom vyřadil všem ostatním sousedům.

"Také jsme měli kdysi v domě jednoho a ten se rozhodl, že nás za různé protislužby jako léky či právní rady bude zásobovat nářadím. Komora se nám slušně plnila až do doby, co ho přistihli, jak to nářadí krade ve fabrice," směje se padesátník Ladislav.

"Ještě v dobách komunismu se tenhle člověk jednou vítězně přiřítil na mopedu ověnčen šňůrou s asi padesáti nedostatkovými toaleťáky, které neměl v záchvatu nákupní horečky už kam dát, a jal se je s přirážkou distribuovat po domě. Jindy nakoupil velice výhodně obrovské množství elektricky vyhřívaných polštářků, které však probíjely a ke svému zklamání je neudal. Aspoň se pak v posteli zahřál."

Rada: Pokud takového všeuměla pustíte dovnitř, je načase uvažovat o zvýšení pojistky.

Soused, který dodá vašemu životu nádech dobrodružství. Máte pocit, že kdesi

Bordeláři a smraďoši

Jde často o spolubydlící disponující mdlejším rozumem, neskutečně línou letorou či svéráznými hygienickými návyky. Mívají psa, který si ulevuje na cizí rohožky. Odpadky skladují zásadně na chodbě přede dveřmi, neboť donést je do kontejneru je namáhavé.

Je obdivuhodné, jaké haldy odpadu dokážou nakupit, takže se jimi musíte brodit. Někdy se zdá, že si veteš záměrně nosí domů, kde ji třídí, a starší kusy odkládají na chodbu.

"Pod námi kdysi bydleli jedni lidé, byli hodně tlustí a hrozně to u nich smrdělo, na zdech byla plíseň. Ukázalo se, že v bytě pořádají zabijačky: prase sice přivezou již zabité výtahem, pak ho však ve vaně v koupelně spařují a následně vyrábějí tlačenky, ovar, jitrnice, guláš, polévku a perou i ty smradlavý střeva. Všechno to vařili v mrňavé kuchyni v obrovských kastrolech na plynu. Hrozný bordel a smrad," líčí své sousedské trauma důchodce Josef.

Tento typ je ještě nebezpečnější u domů se zahradou. Vzorné pečovatele o blaho kedlubnů a skalek děsí skutečnost, že hned za plotem má pak soused místo ředkviček tři vraky aut, kus kombajnu, štos pneumatik, hejno slepic a smečku vlčáků.

Rada: Odstěhujte se.

Domovníci a organizátoři

Tomuhle chlápkovi patří celý dům a přilehlé ulice. Aspoň se tak tváří. Nerudnost čerpá z přesvědčení, že všechno po revoluci je špatně. Neúprosně organizuje naprosto bezúčelné brigády (v horším případě celý sousedský život včetně volejbalových turnajů mezi domy), vede si přepečlivou prezenci a veřejně prostřednictvím obrovských cedulí na nástěnce napomíná ostatní za neúčast, rušení klidu, ledabylé zamykání... Protože má moře času, vymýšlí pro sousedy co nejvíc stachanovských úkolů.

"Prostojí půl dne u vchodu, kde si hlídá, kdo ho pozdraví uctivě a kdo ledabyle. Pokud na něj narazí nebožák, který se kolektivních akcí neúčastní, zpraží ho zdrcujícím pohledem," popisuje jeden z ukázkových příkladů učitel Michal. A běda, když nevytíráte chodbu, až se leskne jako bowlingová dráha! "Hlídá i to, zda máme čisté boty. Jednou jsem si je neopucoval o rohožku a vyslechl jsem si erudovanou přednášku o vztahu lidí a prasat."

Rada: Když sabotujete pracovní či společenské akce, zkuste domovníka uchlácholit precizně odůvodněnou omluvenkou. Zabírá blížící se stáří a chatrný zdravotní stav nebo lahev stoličné.

Často je nalepený na kukátku a podniká bleskurychlé výpady na chodbu, aby

Detektivové a agentky

Soused, který dodá vašemu životu nádech dobrodružství. Máte pocit, že kdesi neustále číhá. Má dokonalý přehled o vašem šatníku a ví, kdy chodíte do práce i s kým se stýkáte.

Často je nalepený na kukátku a podniká bleskurychlé výpady na chodbu, aby odchytil či pozoroval procházející nebožáky. Překvapivé ataky většinou zdůvodňuje předstíranou kontrolou plynoměru či výběrem poštovní schránky.

Drsnější detektivové dokonce občas nevybírají jen schránku vlastní. Z korespondence sousedů se přece dá zjistit neuvěřitelné množství pikantností a nezastaví je ani fakt, že tak porušují listovní tajemství, za což hrozí i dost vysoký trest. Lidé pak nadávají na poštu, že jim písemnost nedoručila, přitom za to mohl jen klacík šikovného slídila.

"Jednou nám sousedka přinesla dopis s tím, že koukal ze schránky a ona prý nechtěla, aby ho někdo ukradl. Věděla, že pojedeme na dovolenou, a rovnou se mě zeptala, jestli nám nemá radši vybírat schránku. Řekl jsem jí, že stejně nemá klíč. Bezelstně mi sdělila, že schránku odemkne svým. Když jsme přijeli, předala mi otevřený dopis s tím, že se radši podívala, zda to není něco důležitého," líčí svůj šok třicátník Petr.

Rada: Pořiďte si na schránku zámek, umístěte ji co nejvýše, a když procházíte kolem detektivových dveří, zakryjte mu kukátko.

Uprchlíci a ignoranti

Mezi sousedy se vždy najde tajemná osoba posedlá touhou splynout se vzorkem malby na chodbě a stát se tak nepostřehnutelnou. Zásadně nezdraví a před každým se snaží prchat co možná nejbizarnějšími způsoby.

Pamatuji sprintera, který si vždy vyčíhl moment, kdy mohl nepozorovaně vyrazit z domu a rychle nasednout na kolo přistavené u schodů. Jednou zaregistroval, že se blížím, a v záchvatu paniky se zachytil rukávem o zábradlí. Ani to ho nezastavilo, a když šlápl do pedálů, rozervané cáry na něm poeticky vlály. Nemusí se však vždy jednat o podivína, kterým rodiče straší děti. Je to i solidní obrana proti některým výše zmíněným typům.

"Sousedka, která mě kontroluje, jestli jsem zaparkoval rovně, byla už tak nesnesitelná, že jsem ji prostě přestal zdravit a úplně ji ignoruju. Ušetřím tím čas i nervy. A je mi jedno, že mě pomlouvá dvakrát víc," říká třicátník Honza, který dobrovolně vstoupil do řad uprchlíků.

Rada: Nikdy se nesnažte uprchlíka překvapit. Kromě materiální újmy by mu mohla hrozit i náhlá zástava srdce. Pokud je to nutné, nebojte se vstoupit do uprchlických řad. Jen bacha na košili.

Vetřelec je drzá štika mezi sousedy. Pod různými záminkami se pokouší

Vetřelci a otravové

Vetřelec je drzá štika mezi sousedy. Pod různými záminkami se pokouší obhlédnout váš dům či byt. Chodit na návštěvu je smyslem jeho života. Zpočátku po dobrém: když peče, přinese buchtu jako záminku ke konverzaci.

Často též zazvoní sinalý s děsivou zprávou z černé kroniky: "Tři mitsubishi v sobě!" Když dáte najevo, že toho máte dost, nasadí masku válečníka a pod záminkou, že dupete, až mu padá obraz ze zdi, k vám vtrhne na prohlídku. Pokud navrhnete, že se půjdete podívat vy k němu, vymluví se, když ho vyhodíte, začne se mstít. Vyhrožuje, nadává, buší do zdi a posílá na úřady stížnosti.

"Soused si ke mně chodil pořád stěžovat na hlučné splachování. Několikrát jsem mu předvedla, že je to v pohodě. Za čas ho zajímala zase vana, a to už bylo divný. Zjistila jsem pak, že kšeftuje s byty. Asi si ho chtěl obhlídnout," říká důchodkyně Jaroslava.

Podle ní je však těžší vypořádat se s bodrou vstřícností. "Když se u vás zastaví žertéř dvakrát denně s novým vtipem, s nímž už obešel celý dům, nemůžete ho poslat do háje. Musíte se jen usmívat."

Rada: Když se k vám vetřelec přihrne s přáním omrknout vaše obydlí, dělejte, že nejste doma.

Caparti a hladové krčky

Mít hodně dětí je požehnání. Ne pro sousedy. Někteří, především v domech se slabými zdmi, jsou z dusotu, křiku a breku kopy capartů tak vynervovaní, že začnou mladou generaci upřímně nenávidět.

Děti mi nikdy nevadily, ale dokážu pochopit ty, kteří mi vypravovali o sousedech, kteří své potomky vyloženě využívali. Tu je poslali pro pepř, tu pro chleba, jindy rovnou na oběd. To se dělá tak, že před obědem vyšlete děti, aby si šly hrát se sousedovic Pepíkem, a pak je "zapomenete" zavolat na jídlo.

Na chatě jsme u nás měli dítě od sousedů nasazené po celé prázdniny. Takže nebylo překvapení, když jsme se jednou vrátili z výletu a malý borec se u nás v kuchyni ládoval meruňkami. Měl už zmáknuté, že chatu nezamykáme.

"Sousedi si každý víkend chodili po obědě lehnout. Předtím vyslali své tři ratolesti podle jakéhosi klíče k těm či oněm sousedům. Takže jsem se musela často starat o mateřskou školu pěti dětí," říká Kamila, matka dvou synů.

Rada: Buďte tolerantní. Aspoň k těm dětem.

Kalič je na první pohled v pohodě. Problém není v tom, že miluje hudbu, pití a

Kaliči a smažky

Kalič je na první pohled v pohodě. Problém není v tom, že miluje hudbu, pití a co nejvíc lidí v co nejmenší garsonce. Problém je, že kámoše nezve jen o víkendu, ale slaví skoro denně až do rána, kdy ostatní vyrážejí do práce. Většinou nepotřebuje spát nebo je na podpoře a teprve se rozhlíží (několik let), co s životem.

V rozhodování mu pomáhají jemu podobné zjevy a la Ozzák a obvykle se přesně neví, kolik s ním zrovna bydlí lidí. Proti vetřelcům a rozzuřeným sousedům ho bezpečně chrání obrovský nápor decibelů, na něž je bušení, řvaní či zvonění krátké. Navíc nechápe, že se někdo odvedle nedokáže také odvázat.

Třicátník Honza si vždy liboval, že může pořádat pařby, protože má dvě nedoslýchavé sousedky. "Během roku však zemřely, takže mám pocit, že asi nejsem moc dobrý soused," říká.

"Pod námi bydlela smažka, co ujížděla na black metalu, věčně řezali do kytary. Jednou smažku odvezla sanitka a už toho kluka nikdo neviděl," vypráví pětačtyřicetiletý Zdeněk. "Teď tam bydlí akvarista. Je tichý, ale několikrát vytopil sousedy."

Rada: Buď si zamilujete stejný hudební styl jako borec od vedle, nebo je každá rada drahá.

Násilníci a vilníci

"Na sousedku pořád lítal manžel s nožem, až jsme zavolali policajty," líčí dvacetiletá Monika, bohužel mnozí takové střety ignorují. To potvrzuje i devětadvacetiletá Zuzana. "Když jsem odhalila v našem domě zloděje a za bílého dne se s ním prala bosá na ulici, žádný ze sousedů mi nepomohl ani nezavolal policii. I to je bohužel v dnešní době normální."

Svobodným ženám ovšem komplikují život i dobyvatelé jejich srdcí. "Rozvedenou sousedku tu stíhal ženatý soused. Dokázal i dvě hodiny u vchodu jakoby hledat klíče, jednou si dokonce přinesl jakýsi zeměměřičský přístroj, zapíchl ho do trávy vedle vchodu a několik hodin do toho čuměl," směje se důchodkyně Alena.

Rada: Pomozte takové ženě vdát se. Za někoho jiného a bez sklonů k násilí.

Kladivo lze přepnout do polohy sekání, pak snadno odstraníte třeba staré

Kuřáci a nespavci

Velice obvyklý typ, který vzbuzuje nelibost jak v paneláku, tak na rekreaci. Potlouká se po chodbě už za svítání, chrchlá, plive, mrmlá si pro sebe a bezpečně kouřem zamoří celý prostor.

Vzbudí vás pravidelně nejpozději v půl páté. Když ne kašlem, tak aspoň žádostí o oheň či o kusovku. Někteří z nočních tuláků si na chodbě tak zvykli, že ani neřeší, co mají zrovna na sobě.

"Jednou někdo hrozně brzo ráno zazvonil. Byl to čoudem čpící soused s prosbou o trochu kafe, kterým by cigaretu spláchl. Děsně jsem se lekla, i když jsem věděla, že má ve zvyku se po chodbě potloukat jen v bačkorách a trenýrkách. Tentokrát si ale zapomněl i ty trenýrky," líčí mi prodavačka Petra.

Silné kuřačky jsou však i mezi ženami. Často sedí osaměle či v chumlu zahaleny v dýmu na schodech, popíjejí kafe a produkují obdivuhodné závěje popela, s nimiž si nedovede poradit ani Domovník.

Rada: Zkuste uspořádat osvětovou přednášku o škodlivosti kouření a prospěšnosti ventilací. Méně chápavým názorně předveďte ovládací mechanismus otevírání oken.

Pracanti a vrtáci

Na YouTube můžete najít pod heslem šílený soused například borce s cirkulárkou v paneláku a ve skutečnosti se tomu některé zážitky opravdu podobají. Někteří pracanti mají obsesi stále něco řezat či do něčeho vrtat. Disponují zpravidla vrtačkou, motorovou pilou, bruskou, na zahradě cirkulárkou a benzinovou sekačkou, jejichž hluk vám je schopen urvat uši.

K největším výkonům se vybičují zásadně v neděli, kdy chce mít každý pokoj. "Štvalo nás, že soused pravidelně o víkendu, když jsme přijeli na chalupu, začal pálit trávu. Jednou jsem si mu to dovolil říct. Kdesi sehnal pneumatiky a jakési staré děravé kajaky a začalo peklo," líčí chalupář Petr.

Když nemají kutilové zahradu, kde by dávali na odiv svůj zápal, sbíjejí a kutají aspoň v bytě. "Jeden soused svého času vyřezával doma na kšeft příšerné lucerničky z překližky, které dekoroval opalováním letlampou, přičemž největší aktivitu vyvíjel po desáté večer. Smrdělo a řvalo to děsně," vzpomíná šedesátník Tomáš. Právě takový hluk je příčinou nejdrsnějších hádek, a dokonce fyzických ataků. Mnohokrát došlo i na nože.

Rada: Zjistěte si předtím, než Pracanta seřvete, zda náhodou není ozbrojen.
Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Žižkovský byt v sobě spojil skandinávský design a moravskou preciznost

Celému hlavnímu obytnému prostoru dominuje dubový jídelní stůl pro šest osob,...

Majitelka bytu strávila část života ve Švédsku, kořeny její rodiny jsou však na jižní Moravě. Toto spojení dalo...

Další z rubriky

Utekli z vlhkého bydlení v Anglii a postavili si dřevěný dům ve Finsku

Dům majitelé ladili do přírodních, tlumených a klidných barev, které souzní s...

Prostorný rodinný dům pro šestičlennou rodinu na finském venkově je dobrým příkladem toho, jak lze snoubit moderní...

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně.

Navrhnout dům, který nabídne dostatek prostoru pro setkávání celé rodiny a zároveň poskytne i dnes tak ceněnou...

VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a...

Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta...

Najdete na iDNES.cz