Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Půdní prostory slouží v řadě rodinných domů a chalup jako skladiště nepotřebných věcí. Chcete to změnit? Pokud plánujete rekonstrukci střechy, je právě teď vhodná chvíle. Společně s výměnou střešní krytiny můžete vytvořit obytné podkroví.

I stylovou chalupu mohou zdobit betonové střešní tašky Tegalit STAR s rovným profilem. Záruka 30 let na krytinu + 15 let na funkčnost střešního systému. | foto: Bramac

Hned na úvod je ovšem dobré vědět, že zdaleka ne každý prostor pod šikmou střechou se pro vytvoření obytného podkroví hodí. Proto byste měli ze všeho nejdřív kontaktovat stavebního odborníka (projektanta), který zhodnotí stav vaší půdy i střešní konstrukce a doporučí další kroky.“

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

„Při rekonstrukci podkroví je nutné podívat se na více stavebně-technických faktorů,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. 

Jsou to například sklon střechy, stav krovu, světlá výška prostoru, možnost vedení potrubí a podobně. Pro jakékoli další úkony je nezbytný stavební a technický posudek. Pokud plánujete změnit opuštěný prostor pod střechou na obytný, počítejte s tím, že budete potřebovat stavební povolení. 

„Ze zkušeností vždy doporučuji svěřit žádosti o všechna povolení do rukou odborníků. Ušetří vám to nejen čas, ale i spoustu nervů,“ radí Richard Klička.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.

Aby teplo neuteklo

Jestli chcete v podkroví vytvořit opravdu funkční obytný prostor, je potřeba půdu především důkladně tepelně izolovat. Jinak se totiž bude podkroví v létě přehřívat, zatímco v zimě zůstanou prostory pod střechou příliš studené.

Podkrovní prostor bez řádného zateplení reaguje na změny teploty venkovního prostředí daleko citlivěji než místnosti chráněné svislým obvodovým zdivem. Navíc se zpřísňují také požadavky norem na tepelné ztráty, takže precizní provedení tepelné izolace je nutnou podmínkou úspěšné kolaudace obytného podkroví.

„Důležitá je nejen dostatečná tloušťka tepelné izolace, ale také její kombinace s vhodnou podstřešní fólií. Jen tak bude střešní plášť fungovat po celý rok správně,“ připomíná Richard Klička.

Jak správně na to

Pro vytvoření tepelné pohody v podkroví nestačí pouze vrstva izolace mezi krokvemi (šikmý prvek krovu nesoucí střešní latě). Abyste dosáhli co nejlepších parametrů, doporučuje se zkombinovat až tři vrstvy tepelné izolace: nadkrokevní, mezikrokevní a izolaci pod krokvemi. Teprve tato kombinace bezpečně splní požadavky tepelněizolační normy.

Jak nejlépe izolovat obytné podkroví? Tepelně izolačními deskami BramacTherm Clima Comfort pro nadkrokevní zateplení. Jsou vyrobeny z tvrdé pěny Resol.

Největší význam má nadkrokevní izolace, která zabezpečí souvislou termoizolační vrstvu. Izolační desky se kladou na volné krovy, které jsou pokryty bedněním. 

Touto formou izolace nevznikají žádné spáry nebo tepelné mosty a nezmenšuje se ani vnitřní prostor podkroví. V porovnání s izolací mezi krokvemi je toto zateplení až o 45 % efektivnější.

Samotná vrstva mezikrokevní izolace ani samostatná izolace pod krokvemi už dnes nestačí na splnění tepelně-technických požadavků.

Odvětrání brání horku

Chcete účinně a trvale bránit přehřívání prostoru pod střechou? Pak je důležité zabezpečit správné odvětrávání vzduchové mezery mezi střešní krytinou a střešní fólií. Volba typu střešní krytiny nebo její barvy v tomto směru nehraje zásadní roli, i tmavou plechovou střechu lze účinně odvětrat.

Způsobů, jak správně zabezpečit odvětrání střešního pláště, je několik. Důležité je vytvořit dostatečnou větrací mezeru mezi střešní krytinou a vrstvou tepelné izolace. „Správně zrealizované odvětrání střechy bezpečně odvádí ze střechy nahromaděnou vlhkost a zabraňuje jejímu následnému protékání do tepelné izolace nebo interiéru,“ zdůrazňuje Richard Klička.

Pro výstavbu obytného podkroví rozhodně využijete OSB desky. Na výběr máte desky nosné (OSB 3), vysoce nosné (OSB 4), neprůvzdušné (Airstop) a požárně odolné (Firestop).

Účinné odvětrání v kombinaci s dostatečnou tloušťkou tepelné izolace vytváří ideální prevenci podkroví proti přehřívání.

Přístup do podkroví

Nezapomeňte ještě na jednu věc: Pokud měníte půdní prostor na obytné podkroví, budete do něj muset zabezpečit přístup přes pevné schodiště, které musí splňovat hned několik parametrů.

V rodinných domech musí být schodiště široké alespoň 90 centimetrů. Na jednom rameni schodiště může být maximálně 16 schodů. Pokud délka ramene přesahuje 16 schodů, je třeba vybudovat na něm podestu. A z bezpečnostních důvodů nesmí schodišti chybět ani zábradlí.

Co byste měli vědět

  • Pro vytvoření obytného podkroví by měl být sklon střechy nejméně 35 stupňů.
  • Světlá výška stropu v rekonstruovaném podkroví musí být nejméně 230 centimetrů, v novostavbě 260 centimetrů. Tato světlá výška musí pokrývat minimálně polovinu plochy půdorysu.
  • Za užitkovou plochu podkroví se považuje pouze plocha, nad kterou je světlá výška alespoň 130 centimetrů.
  • Pro splnění požadavků tepelně-technických norem je nutné dostatečné zateplení střechy.
  • Pokud je nemovitost kulturní památkou nebo stojí v památkové zóně, je nezbytné požádat o souhlas s rekonstrukcí také památkový úřad (územní památkovou správu).
Autor:
  • Nejčtenější

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Soused žádá přístup na můj pozemek, musím mu vyhovět? Řešení není jednoduché

Premium Soused chce, abych ho pustil do našeho dvora, aby si z této naší strany mohl opravit fasádu svého rodinného domu. Bojím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na úpatí Krkonoš se ukrývá malebné stavení s tradiční světnicí a pecí

V malebné horské vesničce na úpatí Krkonoš se na pozemku pod korunami vzrostlých stromů ukrývá moderní dřevostavba...

V tomto domě sváděl miliardář a „Letec“ Howard Hughes své četné milenky

Už dávno před tím, než vzniklo hnutí #MeToo, byl Hollywood pokládán za Sodomu a Gomoru. Na konci 40. až 50. let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z developerské kostky vytvořili drobnými úpravami skvělé bydlení

Nikola s partnerem Michaelem se trefili dvakrát: prvně, když koupili rodinný dům v developerském projektu za Prahou....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Dům jim zničil požár, nový si postavili i z toho, co zbylo ze starého

Výstavba nového domu v údolí Kangaroo Valley nedaleko městečka Budgong v Novém Jižním Walesu v místě, které bylo...

Terezín je komplikovanější než Osvětim, jeho příběh mě ohromil, říká architekt

Premium Americký architekt Steven Holl navrhuje muzea v Evropě i v zámoří. Letos vyhrál spolu s českou architektkou Marcelou...

Nejúžasnějším prvkem domu je spirálovité schodiště a šestimetrové okno

Unikátní rodinný dům rozdělený na půlpatra propojuje „dramatické“ spirálovité schodiště. Uprostřed je impozantní...

Zapomeňte na čtvrtou polohu kličky, před plísněmi chrání pořádné větrání

Snižte teplotu v místnostech, omezte větrání, noste dva svetry… Tyto knížecí rady však mají řadu chyb. V případě...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...